Kabinet eist onderzoek eischandaal Mega dna-onderzoek naar dood Nicky Verstappen uitgesteld 4 PROFIEL GAMEN, ROKEN EN WEINIG WERKEN Wie zijn die Björn Breukersenzijn vrouw Derya die zo'n vage rol spelen in de zaak van de in Turkije vermiste Joey Hoffmann? Hun leven gaat zeker niet over rozen. Waakhond NVWA, die al dagen onder vuur ligt vanwege warrige communicatie over het schandaal, wordt in bescherming genomen. Dat bleek gisteravond uit de eer ste reactie namens het kabinet door de staatssecretaris van Economi sche Zaken, Martijn van Dam, en de minister van Volksgezondheid, Edith Schippers. De onrust onder burgers over de aanwezigheid van de stof fipronil in eieren vinden zij 'meer dan begrijpelijk'. Welke partij het onderzoek gaat uitvoeren moet nog worden be paald. „Alles is nu gericht op be heersing van dit incident." Onder tussen is het strafrechtelijk onder zoek naar het bedrijf achter de gif affaire volgens justitie in volle gang. Verbannen Tegelijk wordt de economische schade steeds groter; die zou nu al in de miljoenen euro's lopen. Een toonaangevend detailhandelscon cern in Duitsland heeft inmiddels onze eieren uit de schappen ver bannen. Van Dam heeft gistermid dag zijn Duitse collega nog eens la ten weten dat de besmette eieren in het vizier zijn en de overige eieren volstrekt veilig zijn voor gebruik. De NVWA houdt 138 van de on geveer 180 onderzochte pluimvee- bedrijven gesloten. De waakhond is met het Centraal Bureau Levens middelen druk bezig de laatste van alle besmette eieren van de markt te halen. Van diverse kanten klonk er zware kritiek op de waakhond. „Ik ben er doodziek van", zegt Eric Hubers van boerenorganisatie LTO. „Dit was niet nodig. In België brengt de waakhond alleen gege vens naar buiten van bedrijven met eieren die een acuut gevaar vormen voor de volksgezondheid. Daar wordt de sector beschermd. Wij dachten in Nederland ook zo'n af spraak te kunnen maken. Maar keer op keer worden we teleurgesteld." Gek genoeg is de situatie in Bel gië weinig anders. Ook daar heeft een aantal bedrijven producten met fipronil gebruikt om bladluis te verwijderen, zegt een woordvoer der van voedselagentschap FAVV. Toch happen de Belgen nog rustig hun eitje weg, zonder dat ze weten of er fipronil inzit, en hoeveel. „Bij geen van de bedrijven is zoveel fi- i In Duitsland zijn Nederlandse eieren al uit de schappen verbannen pronil aangetroffen dat er een acuut gevaar voor de volksgezondheid be staat", zegt de woordvoerder. Feit is: op 19 juni heeft de Belgi sche toezichthouder voor het eerst contact gezocht met de NVWA en op 28 juni is er een onderzoeksver- zoek gedaan naar het bedrijf dat be handelingen aanbiedt met het gif tige middel. Nadat de administratie was uitgeplozen, zijn op 19 juli de eerste monsters genomen bij acht recent behandelde boerenbedrij ven. Toen het daar mis bleek, kwa men er blokkades en een onder zoek naar alle behandelde bedrij ven sinds 1 januari. De NVWA is 'niet overvallen' door alle kritiek. Het kabinet stelt dat de waakhond voor alles zorg vuldig moest beoordelen of lage concentraties in levensmiddelen van deze stoffen gevaar kunnen vormen voor de meest kwetsbare consumenten. v^659 va 339 m® Het straatje waar ze wonen staat niet al te best bekend: 't Kempke in Haaksbergen. Google wat en je komt al snel een hennepkwekerij tegen van eind 2016 en een massale vechtpartij uit 2014. „Een plek waar je liever niet wilt wonen", zegt Marcela, een goede vriendin van Derya. Ze kennen elkaar ongeveer sinds 2013, Derya en Björn. Hij is nu 34, zij 26. Derya is van Turkse komaf maar geboren in Nederland. Haar ouders gingen al vroeg uit elkaar. Vader ging terug naar Turkije, maar moeder Semra en broer Tolga wo nen gewoon in Enschede. De deur aan de Van der Heydenstraat gaat open. „Mijn moeder is op haar werk", zegt Tolga. „Kinderdagver blijf. Nee, we weten niet meer dan wat al bekend is. We krijgen nau welijks contact met Derya. Wat we weten, horen we van mijn vader." Een doorslaggevende rol in De- rya's leven is haar ziekte. Ze lijdt aan sikkelcel, een ziekte waarbij rode bloedcellen de vorm van een sikkel hebben en daardoor moeilij ker door het lichaam bewegen. De erfelijke ziekte heeft haar nieren ge- sloopt. Tijdenlang lag ze aan de dialysemachines. „Björn zat dag en nacht aan haar bed, daarmee heeft hij respect af gedwongen bij Derya's moeder", vertelt Marcela die vroeger bij De rya in de buurt woonde. Marcela werd een goede vriendin van De rya. Op de foto's van het vrijgezel lenfeest hangen ze onbezorgd om elkaar heen. Onbeantwoord De ziekte heeft voor Derya meer dan alleen fysieke gevolgen. Ze studeerde Human Resource Ma nagement aan de hogeschool in Enschede, maar kon haar studie Derya was gefrustreerd dat ze de studie niet kon doen Niet dit najaar, maar volgend jaar begint het grootste dna-verwant- schapsonderzoek dat ooit in Ne derland werd gehouden, maakte het Openbaar Ministerie (OM) bekend. Nicky was 11 jaar toen hij in 1998 's nachts verdween van een jeugdkamp op de Brunssummer- heide. Na een dag werd zijn le venloze lichaam gevonden in het nabijgelegen bos, hij had alleen de rode broek van zijn Ajax-py- ama nog aan. Juist omdat het onderzoek naar de dood van het jongetje uit Hei bloem weer volop gaande is, ne men politie en justitie meer tijd voor ze starten met het verwant- schapsonderzoek. Persofficier Anneke Rogier van het OM in Limburg: „In 1998 woonden an dere mensen in Limburg dan nu. Dat betekent dat we sommigen moeten traceren om toch de juiste samples te krijgen. Daar naast hebben we veel tips bin- Een spoor dat in 1998 op Nicky werd gevonden is nu bruikbaar nengekregen, die nog bekeken worden en er ook voor kunnen zorgen dat de invalshoek van het dna-onderzoek anders wordt." Door het onderzoek later te doen, kan ook worden gewerkt met nieuwe dna-sets. Er hoeft maar één handeling verricht te worden om dna af te kunnen ne men, vervolgens kan het materi aal sneller verwerkt worden bij het NFI. Het bespaart geld en het proces zal sneller verlopen. Dankzij zo'n onderzoek werd ook de moord op Marianne Vaat- stra opgelost. Achtduizend man nen deden toen mee, waardoor Jasper S. als dader kon worden achterhaald. Nieuwe technieken Straks worden meer dan 15.000 mannen opgeroepen om vrijwil lig dna af te staan. Dit wordt ver geleken met een spoor dat in 1998 op Nicky werd gevonden, maar pas nu bruikbaar is dankzij nieuwe technieken. Dat monster wordt nu al vergeleken met de dna-databank waarin materiaal is opgeslagen van mensen die met justitie in aanraking kwamen. vrijdag 4 augustus 2017 GO Het kabinet wil 'grondig' onder zoek doen naar het eierschan- daal, naast het strafrechtelijk onderzoek dat al loopt. Doel is te ontdekken 'hoe dit incident heeft kunnen gebeuren' en ver gelijkbare crises in de toekomst te voorkomen. Edwin van der Aa Ton Voermans Rotterdam Economie Engelse Rivièra Buitengewoon Roemenië verblijf in écht Engels hotel aan boulevard o.a. Fagarasgebergte, Kasteel Hunedoara o.a. Engelse tuinen, boottocht over de Darth o.l.v. schrijfster/reisleidster Janneke Vos va 749 va 729 8 dagen oad.nl/BEGBI4 ffigg 12 dagen oad.nl/BRR04l 5 Het beste van Slovenië Kroatië Wunderbar Westerwald o.a. Bied, grotten van Postojna, NP Plitvice, o.a. Limburg a/d Lahn, Koblenz en Boppard incl. bezoek aan Ljubljana incl. ontbijt, lunch en diner 10 dagen oad.nl/BEHR04 t&w 5 dagen oad.nl/BEDE08 3 Boek nu op oad.nl/krant 0547 28 44 88 (ma-za) of ga naar uw reisbureau Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., exd. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten. 'Hier hadden Björn Victor Schildkamp Haaksbergen —vriendin Marcela (I) Het grote dna-onderzoek dat uitsluitsel moet geven over de moord op Nicky Verstappen is een aantal maanden uitge steld. Carla van der Wal Heibloem

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4