WIM HOFMAN Opgezet Vijfhonderd jaar protestant 11 Monnikenwerk Als wij de centrale trap van het paleis van Ru- mine in Lausanne op gaan tot aan de bovenste verdieping komen we in de zalen waar grote uitstalkasten met opge zette dieren zijn geplaatst. De verzamelingen zijn al oud, al uit de achttiende eeuw en dat kun je zien. De enorme python is dof van kleur en lijkt van rubber te zijn gemaakt. De giraf is hier en daar wat pluizig. Vooral de vogels zien er stoffig en vaal uit. Er zijn vooral niet-alledaagse vogels te zien. Allerlei papegaaien, vooral Zuid-Amerikaanse exem plaren, de verbazingwekkend grote albatros met zijn vleugel wijdte van drie meter. Er staan ook kolibries en flamingo's met roze snavels. Ik zag een maraboe van mis schien wel meer dan een meter hoog. Ik had er wel eens een paar in het echt gezien, ergens in Oe ganda, scharrelend bij de vuilnis belt. Dit exemplaar stond waar schijnlijk al jaren doodstil in zijn vitrine, zijn verenjas verbleekt, zijn keelzak verdroogd. De pelika nen zagen er nog treuriger uit. Hun keelzak leek verworden tot een stuk plastic en bij een leek de grote bek aan de kop te zijn vastge naaid. Er waren veel skeletten. Het ge raamte van de toekan leek me be lachelijk klein vergeleken met de kromme snavel. Topzwaar leek hij en je begrijpt niet dat zo'n vogel niet herhaaldelijk op zijn bek valt. En dan de potten met diertjes op sterk water. Nogal wat openge werkte kikkers. Er waren ook ingewanden, los van het dierenli- chaam: het urogenitale apparaat van de cercopithecus sabaeus (man netje), de penis en de muskusklier van de alligator mississipiensis ris. Hartjes en klieren en hersentjes dreven in potjes. Flesjes met medi cinale bloedzuigers naast flessen met lintwormen. In enkele potten zweefden men selijke foetussen in verschillende ontwikkelingsstadia. Haast ver bijsterend dat je ook ooit zo'n klein wezentje was en met kieu wen en een staartje. In een pot hing een misschien acht centime ter groot menselijk embryo nog in een vliesje aan een navelstrenge tje. Het probeerde als het ware met zijn witte handje het navelstren getje vast te houden. Zo hangt het daar al jaren en dient zo de weten schap die eropuit is alles te onder zoeken, te analyseren, te begrij pen, te benoemen, te zoeken naar wetmatigheden en om het een na het andere levensraadsel op te los sen. Net zo lang tot men aan het raadsel komt waar geen antwoord meer op is. Iam, wat zijn wij ook al weer? Christelijk en ver der...?" Een zoon die met een vriend zit te praten weet het even niet. Het kerkgenootschap waar we bij ho ren of theologische twisten waar door de moederkerk ooit uiteen viel - het zal hem een biet zijn. Nu zorgden wij als ouders ook wel voor de nodige verwarring. In de tijd dat we in de navel van de bi- blebelt woonden gingen onze kin deren naar de kindercatechese in de katholieke kerk, dat lag ons het beste. Zal ik zeggen dat we vrijzin nig en protestant zijn? „Oecume nisch toch mam, maar wat is dat ook alweer?" Dit jaar staat de Protestantse Kerk nadrukkelijk stil bij 500 jaar reformatie. Het gonst er al een jaar van. 'Als een lopend vuur' is de ti tel waarmee de Protestantse Kerk (PKN) een estafette organiseert langs de provincies. Bijna elke pro vincie heeft een stelling geformu leerd voor de viering en herden king van de reformatie. De stelling van Zeeland is: „De kunst om iets van het leven te maken is de kunst het leven te ontvangen uit Gods hand." Ik laat er mijn gedachten over gaan en ja, dat vind ik wel wat hebben. Al spreekt de stelling van Zuid-Holland me ook wel aan: „Echte protestanten zijn dwarslig gers", maar dat zegt mogelijk meer over mijn karakter dan het heden daagse protestantisme. Bij die van Gelderland en Overijssel voel ik me licht ongemakkelijk worden. Gelukkig is het overall motto van de PKN bij de herdenking van de reformatie: „Veelkleurig, dyna misch en actueel; waard om sa men te vieren." Gelukkig veel kleurig. In Zeeland trekt de estafette langs Hoek, Veere, de Bevelanden en Brouwershaven. Morgen, op za terdag 5 augustus, luiden om 10.00 uur de klokken in Hoek en na de symbolische overdracht van het estafettestokje om 11.00 uur volgt een afwisselend programma. Dat is ze wel toevertrouwd daar! In Hoek wisten ze heel wat te organi seren om herbouw van de kerk mogelijk te maken en voor de op vang van asielzoekers stroopten ze er de mouwen op nog voor er een vluchteling in Zeeuws-Vlaande- ren gesignaleerd was. Een week la ter gaat het feest door in Veere, met op 12 augustus een picknick, zingen bij Valerius, een expositie en een cabaretavond met Rob Fa- vier. Wat moet ik me voorstellen bij de meertalige kerkdienst in Veere op 13 augustus? Geen idee; het lijkt me bij voorbaat verwar rend en chaotisch. Op zaterdag 19 augustus zijn er kerkenpadroutes door de Bevelan den. Voor de gelegenheid staan de kerkdeuren op zaterdag open en worden er verschillende orgels be speeld. De Zeeuwse estafette fi nisht in Brouwershaven op 26 au gustus 2017, waarbij vanaf 10.45 uur 'onze' commissaris van de ko ning, Han Polman, in de Grote of St. Nicolaaskerk aanwezig zal zijn. En voor wie liever thuis blijft, is er een aardige computertest om te bepalen van welke beroemde pro testant je het meeste weg hebt. Het is geen wetenschappelijke test, wel een met een vermakelijk resultaat: nationaleprotestanten- test.nl. vrijdag 4 augustus 2017 PC De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator José Baars José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 38