Muzikaal afscheid in Grote Kerk Gemeenten regelen begeleiding mytylschool Nieuwbouw verpleeghuis is afhankelijk van heffing fiscus II Jolanda Lichtenberg begint weggeefgroep voor dieren 10 ZE Wat als je plots moet rondkomen met weinig geld? Doe je dan je kat van vijftien jaar weg? Of je hond van zeven? Liever een Dierenvoedselbank dan een gebroken hart bij baasjes in de bijstand. re Met een concert van het Jeugd orkest komt een einde aan het tijdperk klassieke zomerconcer- ten van Muziekpodium Zeeland in de Veerse Grote Kerk. Het mo numentale gebouw krijgt een andere invulling als podium voor hoogwaardige cultuur. De aanzet voor dat nieuwe le ven werd in 2014 al gegeven. Ernst Veen en XPEX namen die klus op zich. Er kwam een Mas- terplan, dat forse kritiek uit de samenleving en politiek ople verde. Te ambitieus, te randste delijk en financieel onzeker. De ambities zijn teruggeschroefd en er is meer samenwerking ge zocht. Niet alleen bekende Zeeuwse clubs, ook plaatselijke ondernemers en de Stadsraad Veere. Inmiddels is een Stichting Exploitatie Grote Kerk Veere op gezet die financiering en pro grammering ter hand neemt. Directeur Kniknie van Mu ziekpodium Zeeland, tot 2006 Nieuwe Muziek Zeeland, schrijft in een toelichting bij het slot- concert: 'Wij zijn een creatieve stichting, dus zullen een ge schikte, misschien betere locatie vinden. Maar voor het moment is dat nog koffiedik kijken'. Het Muziekpodium programmeert ook onder meer in de Vlissingse Sint Jacobskerk. Het Jeugdorkest Nederland brengt, onder leiding van Jurjen Hempel, een programma met werken van Beethoven, Rach- maninov en Fiumara. Soliste is pianiste Nino Gvetadze. Het concert begint om 15.30 uur. Wordt de fiscale heffing voor de ge plande grondruil met de gemeente te hoog, dan staat de haalbaarheid op het spel of moet bij voorbaat op de uitvoering worden bezuinigd. Zorgorganisatie Allévo en B en W Schouwen-Duiveland zijn het eens geworden over een mogelijke grondruil aan de Emil Sandström- weg. Cornelia verhuist dan naar het braakliggend terrein aan de entree van de wijk Noorderpolder. De be staande gebouwen worden ge sloopt, waarna het terrein eigen dom wordt van de gemeente. Maar de grootste hobbel is moge lijk de Belastingdienst. De grond ruil gebeurt met gesloten beurzen. Over de transactie van bouwrijpe grond is evenwel btw verschuldigd. Die belastingheffing is voor een ge meente aftrekbaar. Voor een parti culiere instelling als Allévo geldt dat voordeel niet. En dus kan de btw de kostprijs nog flink op schroeven, signaleren B en W het knelpunt in een brief aan de raad. De fiscus kan nu nog niet zeggen hoe hoog die heffing zal uitpakken, aldus het college. De uitslag van dat onderzoek laat waarschijnlijk en kele maanden op zich wachten. Allévo wil in de tussentijd door werken én investeren in het defini tieve ontwerp van de nieuwbouw. De organisatie heeft de gemeente om zekerheid gevraagd dat van die kant wordt meegewerkt aan de voorgenomen grondruil. B en W hebben vorige week hun goedkeu ring verleend en vragen nu de raad voor 15 september uitsluitsel te ge ven over de wenselijkheid van het plan. Ook het College Sanering Zorginstellingen moet de construc tie nog goedkeuren. Het huidige Cornelia werd in 1986 in gebruik genomen en geldt als verouderd. In het nieuwbouw- concept staan 123 kamers ingete kend, 27 minder dan nu. Het nieuwbouwplan gaat verder uit van een centraal behandelcentrum en ontmoetingsruimtes. Het geld wordt gebruikt voor het aannemen van drie medewer kers die zich gaan inzetten voor extra begeleiding en verzorging van 38 (van de 170) leerlingen op de school, die dat nodig hebben. Tot nu toe werd die begeleiding vanuit de Jeugdwet per indivi duele leerling geregeld. Maar dat gaf veel administratieve lasten voor de betrokkenen en het zorgde voor wisselende gezich ten in de klas. Door het collectief te regelen, per lesgroep, kan het benodigde budget gehalveerd worden. Het zorgt tegelijkertijd voor minder administratieve lasten voor zo wel de ouders, als de school en de gemeenten. Én het brengt meer rust in de klas. De kostenverdeling wordt ge baseerd op het daadwerkelijke aantal leerlingen dat uit een be paalde gemeente naar de school gaat. Het gaat om een pilot die loopt van september 2017 tot 31 december 2018. Daarna wordt bekeken of het de gewenste re sultaten oplevert en het op deze manier kan worden doorgezet. uit een persoonsgebonden budget, dan heb je maar zes weken zieken geld. Daarna kwam ik in de bij stand." Blijkbaar gaat de gemeente er vanuit dat mensen met schulden of zoekt er via de Facebookgroep een goede bestemming voor. Wie het nodig heeft, meldt zich en loot mee. „Maar vraag niet om kitten- voer. Wie te weinig geld heeft, neemt geen nieuw dier in huis" zegt ze streng. Je hoeft niet je financiën bloot te leggen om mee te delen. „Ik ver trouw er op dat mensen het echt nodig hebben. Zoals zij mij ook vertrouwen dat het geld dat ze ge ven besteed wordt aan diervoer. „We hebben een potje", wijst ze op een glazen potje met gehaakt kikkerhoedje waar de resterende euro's in bewaard worden. „Ik wil de Dierenvoedselbank graag in een stichting onderbren gen, dan kunnen mensen schen kingen doen. Maar de no taris en de Kamer van Koophandel kosten geld." Als je plots in de schuld sanering belandt. Of na twee maanden ziektegeld in de bij stand raakt. Hoe betaal je dan nog het voer voor je huisdie ren? Moet je die dan gewoon weg doen?" Jolanda Lichtenberg uit Vlissingen vroeg het zich af toen ze zelf een forse inkomensdaling meemaakte. Als zorgverlener werd ze langdurig ziek. „Ik werd betaald Maar vraag niet om kittenvoer. Wie te weinig geld heeft, neemt geen nieuw dier in huis kleine inkomens hun dieren weg doen, merkte ze. „Bij de Voedsel- bank heb ik ook nooit gehoord dat ze informeren of er soms dieren in het huishouden zijn." Zelf zou ze donkere Donna en bulldogmeisje Lotje, waar ze het le ven mee deelt, niet kunnen missen. Ook al moeten die soms naar de dierenarts, zoals gisteren. „Dus ik zit deze maand een beetje krap", haalt Jolanda haar schouders op. „Dan is dat zo." Af en toe raken mensen echt knel door onverwachte kosten. „Laatst had ik een noodgeval. Iemand berichtte op de Face bookgroep dat ze deze maand geen eten voor de hond meer kon kopen. Het ging om een zak van achttien euro. Ik had het idee: als iedereen nu een euro geeft... Maar ik kreeg envelopjes door de brievenbus: vijf euro, tien euro. Het geld was zó bij elkaar!" Het geeft haar voldoening dat mensen elkaar zo kunnen hel pen. Belangrijk instrument is de Facebookgroep die ze december vo rig jaar opzette: Dierenvoedselbank Walcheren. Een overgeschoten zak konijnenvoer, de pakjes, potjes, zakjes en blikjes die Minet echt niet blijkt te blieven, een doelloze hon- denriem of kattenmand en het pak parkietenzaad: wie het kwijt wil, brengt het naarJo landa vrijdag 4 augustus 2017 Dierenvoedselbank: voor baasj es in nood 'Men zal ons nog gaan missen in Veere', denkt Willem Knik- nie van Muziekpodium Zee land (MPZ). Het Muziekpo dium neemt zondag definitief afscheid van de Grote Kerk in Veere. Met een laatste con cert in de klassieke zomerse- rie. Annemarie Zevenbergen Veere Nieuwbouw van verpleeghuis Cornelia op de voormalige hockeyvelden in Zierikzee hangt in belangrijke mate af van het oordeel van de Belastingdienst. Marcel Modde Zierikzee Zeeuwse gemeenten draaien vanaf komend schooljaar samen op voor de kosten van extra begeleiding in de klas sen op mytylschool De Sprienke. Ze doen in totaal 147.000 euro in een potje voor het speciaal onderwijs in Goes. Elodie Kint Goes - Jolanda Lichtenberg Jolanda Lichtenberg met Donna (links) en Lotje: „Moetje huisdieren dan wegdoen als je plots weinig inkomen hebt?" FOTO RUBEN OREEL facebook/Dierenvoed- selbank Walcheren Claudia Sondervan en zij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 37