Action in oude V&D kan Goesenaren bekoren Jachtvliegtuig uit Tweede Wereldoorlog op Zeeuwse Luchtvaartdagen 4 Een Messerschmitt Me 109G-5, de Schwarzer 11, is één van de pronkstukken tijdens de Zeeuwse Luchtvaartdagen op vliegveld Midden-Zeeland. Bijna angstaanjagend is het om in de cockpit van de Schwarzer 11 te klauteren. Dat je je be nen in je nek moet leg gen is niet het ergste. Het is meer het idee dat je in deze rammelbak, kilometers hoog door de lucht scheert, bijna geen bal ziet en je de kogels hoort inslaan. Daar krijg je kippenvel van. Iedereen kan het vrijdag en zaterdag zelf ervaren tij dens de Zeeuwse Luchtvaartda gen. Trots leunt Hans Vergeer tegen het Duitse gevechtstoestel. „Dit is de enig overgebleven Messer schmitt Me 109G-5 ter wereld", vertelt hij. Samen met andere vrij willigers van Wings to Victory werkt hij aan de reconstructie. „Geen restauratie", benadrukt hij nog eens. „Want om het toestel weer te kunnen laten vliegen, zou den zoveel onderdelen vervangen moeten worden dat het niet meer authentiek is. Wij gebruiken on derdelen van andere Messer- schmitts." Je moet een beetje lenig zijn om in de cockpit te komen. Eenmaal opgevouwen, valt op hoe belab berd het zicht is. „Weet je waar je nu met je kont bovenop zit?", roept Vergeer vrolijk vanaf de grond. „Op zowel de brandstof tank als het kanon. Moet je je voor stellen, die herrie, en het gedreun van het geschut." Hier krijg je rillingen van. Nee, dit was geen makkelijke job, dat is wel duidelijk. Met vijf, zes man heeft Vergeer afgelopen winter hard gewerkt om de Schwarzer 11 klaar te maken voor de Lucht vaartdagen. „We hebben de romp zoveel mogelijk hersteld. Anderen hebben aan de motor - een Daim ler Benz 605 - gewerkt. Die is nu voor het eerst te zien." Zeg, hangt er nou een bom on der? „Nee, nee", schudt Vergeer. „Dat is de droptank. Met de extra brandstof konden ze naar Enge land vliegen." Als leek zie je 'gewoon' een Duits vliegtuig uit de Tweede We reldoorlog. Maar als je zijn verhaal kent, gaat het leven. Want de Schwarzer 11 heeft zwaar op zijn donder gehad. Op 3 december 1943 haalt een Amerikaanse P-47 Thun derbolt hem neer, in de buurt van Tilburg. Zijn piloot, Kurt Sorfi- dorf, springt er net op tijd uit. Hoe zwaar het gevecht is geweest, kun je zelf zien en voelen. Steek je hand maar eens door het inspec tieluik; het pantserstaai lijkt meer op het oppervlak van een poffer tjespan. Crash Pas vele jaren na de crash wordt de Schwarzer 11 geborgen. Jan Huuk- sloot, bestuurslid van Wings to Victory en eigenaar, werkt samen Moet je je voorstellen, die herrie, en het gedreun van het geschut met vrijwilligers aan de recon structie. „Aan de hand van Duitse handboeken hebben we onlangs de camouflage gereconstrueerd en erop gezet", zegt Vergeer. Al zou je niet zeggen dat het vliegtuig net een lik verf heeft ge had. „We hebben alles met de mo dernste lak geschilderd, maar net zo lang geschuurd zodat de glans er weer vanaf is." Huh? Vergeer duikt onder de vleugel door en wijst. „Kijk. Hier zitten nog delen met originele verf. Dat schilder je natuurlijk niet over. Dus de delen die we wel hebben geschilderd, moesten er net zo uit zien." De Schwarzer 11 is vandaag en morgen een van de pronkstukken tijdens de Zeeuwse Luchtvaartda gen op vliegveld Midden-Zeeland bij Arnemuiden. Alle bedrijven op de luchthaven presenteren zich. De Koninklijke Luchtmacht staat er met een F16 flight-simulator en er kunnen rondvluchten worden gemaakt. 'Wauw, wat is hij groot'. De Action in het voormalige V&D-pand kan Angela van Gaaien wel bekoren. „Die andere Action in Goes stelde niks voor", zegt ze. „Hij was klein en het was een enorme chaos bij de kassa. Ik ging meestal naar Kapelle, maar dat zal nu niet meer nodig zijn. Dit moet toch wel één van de grootste Actions van het land zijn." De vestiging van de prijsstunter beslaat het grootste deel van de be gane grond van het gebouw. De nieuwe Action mag dan een stuk groter zijn dan de oude, er zijn in het land nog wel ruimere vestigin gen te vinden. „Onze nieuwe win kel in Goes is van gemiddelde grootte", stelt Laurien Hoving van Action. „Hij is ongeveer twee keer zo groot als de vorige." De meeste Goesenaren zijn blij met de winkel. Dat de Action popu lair is, blijkt wel uit het feit dat veel passanten het donderdagochtend niet kunnen laten even naar binnen te gluren. „Mooi, hoor, al had ik lie ver een Primark gezien, maar die Bij de oude Action was het altijd een chaos aan de kassa komt niet naar Goes", zegt Monica Lauwrijns. „Zo'n grote Action is ook fijn. Ik haal er veel spullen, want het kost drie keer niks. Jacolien Dieleman uit Bergen op Zoom - oud-inwoonster van Goes - is niet zozeer een Action-fan, maar zegt het wel positief te vinden dat het pand relatief snel een andere 'bewoner' heeft gekregen. „Bij ons in Bergen op Zoom staat de oude V&D nog steeds leeg en te verpau peren. Dat vind ik echt een smet op de binnenstad." Het nieuws dat Action in het voormalige pand van Vroom Dreesmann trok, werd drie maan den geleden bekendgemaakt door de gemeente en de makelaar. Wat er met de bestaande winkel bij het Molenplein zou gebeuren, was toen nog niet bekend, maar inmiddels is duidelijk dat deze niet naast de nieuwe winkel blijft bestaan. De deuren zijn al gesloten. „De winkel was verouderd en veel te klein", al dus Hoving. Enkele andere delen van het voormalige warenhuis zijn ook ver huurd. Zo opent Vidrea Retail, dat in maart de winkels van Charles Vögele overnam, in september een winkel in het pand. Ook komt er een horeca-voorziening. Op de bo venverdieping komen woningen. vrijdag 4 augustus 2017 Rillen in de laatste Schwarzer Jeffrey Kutterink - Hans Vergeer, Wings to Victory Op beide dagen is het vliegveld open van 10.00 tot 18.00 uur. Anderhalf jaar na de dramati sche ondergang van V&D heeft het oud-warenhuis aan het Schuttershof in Goes invulling gekregen. Morgen opent prijs- stunter Action er een vestiging. Veel Goesenaren zijn er blij mee. Rob Paardekam Goes - Angela van Gaaien Hans Vergeer: „Dit is de enig overgebleven Messerschmitt Me 109G-5 ter wereld." foto lex de meester Nieuwsgierig kijken passanten naar de nieuwe Action in het voor malige V&D-pand in Goes, foto mechteld jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 32