ffcir Wietakker ontdekt in Ritthemse bos Bezwaren tegen windmolenpark Kamperland van tafel geveegd 3 Onverklaarbaar opgeklaard T en de problemen met zijn hand ei sen hun tol. Bonte slikt pijnstillers alsof het snoepjes zijn. Pas als hij met zijn gezin naar Zeeuws- Vlaanderen verhuist, omwille van de rust en de ruimte, is er weer aandacht voor wat de huisarts om schrijft als 'verwaarloosde CVA'. „Dokter Klop stuurde me direct door naar het revalidatiecentrum De Wielingen", herinnert Bonte zich. Bonte krijgt fysiotherapie, aangepaste schoenen en braces. Zestien jaar lang vormen ze een onvervreemdbaar onderdeel van zijn leven. Bonte accepteert zijn lot. ,Mijn gebed om genezing werd niet beantwoord. In mijn eigen woorden: ik heb tien jaar gezeurd bij God en Hij weet zo langzamer hand wat mijn verlangen is. Dan ga ik nu maar verder." Op een nacht, een jaar geleden nu, droomt Bonte. Hij loopt op de dijk achter zijn huis. En hij weet: hij moet doorgaan, doorlopen, tot hij genezen is. Pas dan mag hij weer naar huis. Als hij wakker wordt, moet hij erom lachen. Maar een week later krijgt is er weer een droom: nu dat hij nieuwe, gewone schoenen gaat kopen. Na de zon dagsdienst kijkt hij naar zijn handbrace en besluit die niet meer om te doen. „Twee dagen later kon ik weer alles met die hand. Alleen niet met volle kracht natuurlijk. Toen dacht ik: die droom is van God. Dat kan niet missen." Hij wijst op zijn arm: „Kijk. Ik krijg weer kippenvel als ik eraan terug denk." Zijn fysiotherapeut, waar Daan twee keer per week mee oefent, kijkt er raar van op. „Ik zei: Sjef, mijn hand is genezen. Hij doet het. Kijk dan! En ik zal je nog eens iets vertellen. Ik ga schoenen kopen. Ik geloof dat ik binnen enkele weken kan gaan lopen." Op dinsdagavond 12 juli wordt hij onrustig. „Ineens wist ik: dit is het moment dat ik die droom waar moet gaan maken. Ik heb toen mijn nieuwe schoenen voor het eerst aangetrokken. 'Ik ga op de dijk lopen', zei ik tegen mijn vrouw. 'Alleen.'" Het valt niet mee. Hij worstelt vooruit. Slepend met zijn been, terwijl in zijn hoofd steeds de zelfde tekst klinkt: 'Kom in de ruimte, kom in de ruimte van de Heer. Kom in de vrijheid, kom in de vrijheid van de Heer.' „Op dat ritme ben ik gaan lopen. Tot ik het MEDICI echt weer kon. Ik stopte en heb ge huild. Ontzettend gehuild." Hij tilt zijn voet op. Met een nor male schoen erom. „Mijn fysiothe rapeut heeft er nog steeds moeite mee. 'Is het dan niet echt ge weest?', vroeg hij. Mijn oude huis arts bleef maar herhalen: wonder lijk, wonderlijk. „Ben je soms naar Lourdes geweest?", zei hij. En de neuroloog kon niet anders dan me gezond verklaren. Weet u wat ik denk? Dat God nog een klusje voor me heeft. Mensen bemoedigen, opbouwen, zegenen. Ze helpen om hun leven weer op de rit te krijgen. Wonderen bestaan, zeg ik. Heb vertrouwen. God is er ook voor jou." Het gebeurt wel vaker dat hennep planten verstopt zijn in natuurge bieden, zegt een politiewoordvoer der. In het begin van juni nam de politie vijf planten in beslag aan de Donkereweg in Ritthem, bij de volkstuinen. Dat aantal wordt ge doogd, maar wordt wel meegeno men. Verstoring Staatsbosbeheer heeft geregeld te maken met wietakkers in natuur gebieden, bevestigt boswachter Ka- rel Leeftink. Ook in het Ritthemse bos. „Meest gaat het om een paar planten. Onze boa geeft dat door aan de politie. Op zich is het niet schadelijk, hoewel de mensen er dieper het bos voor in gaan en dat geeft verstoring. Als voor grote aan tallen planten de begroeiing wordt gekapt, is het wel schadelijk en zijn we daar niet blij mee." Het ontwerpbestemmingsplan waarop de bezwaarmakers hebben gereageerd, is nodig om de huidige vijf windmolens in de Jacoba Rip- papolder te kunnen vervangen door vier nieuwe windmolens. Het probleem zit volgens de be langhebbenden in de lengte van die windmolens: ze zijn 150 meter lang in plaats van de huidige 125 meter. Omwonenden vrezen bij voorbeeld voor belemmering van het uitzicht, slagschaduwen die tot de woningen rijken en meer geluid. In totaal hebben 118 tegenstan ders van zich laten horen, maar de argumenten die zij opvoerden (waarvan er 103 identiek waren), zijn volgens de gemeente tegen te spreken of zelfs verwaarloosbaar. Het college stelt dat de belangen van derden niet onevenredig wor den geschaad. Het plan past vol gens burgemeester en wethouders binnen de wet van een goede ruimtelijke ordening. Bovendien moet het nieuwe windturbine park meer duurzame energie gaan opwekken. Het college adviseert de gemeenteraad daarom om er tijdens de eerstvolgende vergade ring op 24 augustus mee in te stemmen. Als een doekje voor het bloeden, wil de initiatiefnemer van het park een fonds opzetten. Per geprodu ceerde megawatt wil hij 50 euro cent opzij zetten. Dat zou een to taalbedrag van 22.500 euro per jaar moeten opleveren. Een derde daarvan gaat naar maatschappe lijke doelen voor heel Noord-Be veland en 15.000 euro wordt gere serveerd voor omwonenden bin nen een straal van 1.250 meter tot de dichtstbijzijnde turbine. vrijdag 4 augustus 2017 M In de tuin ligt een steen met de datum erop. Dinsdag 12 juli 2016. De dag dat er in Magrette een wonder gebeurde, zegt Bonte met een glimlach van oor tOt OOr. FOTO'S CAMILLESCHELSTRAETE „24 jaar geleden heeft de pa tiënt op 46-jarige leeftijd een CVA doorgemaakt. Kli nisch was er sprake van een rechter spastisch hemibeeld. Hij liep toen korte stukjes met een maaigang rechts en de rechterhand was in belang rijke mate disfunctioneel. CT hersenen liet destijds een tweetal lacunaire infarcten zien t.h.v. de capsule interna links." (neuroloog ziekenhuis ZorgSaam) 'Mijnheer is gekend met een CVA in de VG en een spasti sche hemiplegie links. Hij had restletsels die de afgelopen maand plots zijn opgeklaard op onverklaarbare wijze." (huisartsenpraktijk Axel) „Alle pijnstillers kunnen mijns inziens afgebouwd en gestopt worden. De secundaire pre ventie [bloedverdunners, red.] moet levenslang verder gezet worden." „Conclusie: pure motor stroke 1992, nu op korte termijn klini sche recuperatie." (neuroloog ziekenhuis ZorgSaam) De politie heeft woensdag een clandestien wietakkertje ge ruimd in het Ritthemse bos. Tus sen de munitieopslag en de grote kreek waren dertien hen nepplanten verstopt. Een wan delaar merkte die op en meldde dat bij de politie. Claudia Sondervan Ritthem Alle bezwaren tegen het ver nieuwde windmolenpark bij Kamperland worden van tafel geveegd door het Noord-Beve- landse college van burgemees ter en wethouders. Elodie Kint Kamperland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 31