Roam i na Dominee doet aangifte in kerkrel Pluimveehouders willen verhaal halen 2 MAAN LEO BLOEDHEET IN ZUlfc-EUROPA c> Column Het is vakantietijd, en als je de media mag geloven, dan is ontspannen het hoogst mogelijke goed. Rust in je hoofd, daar moeten we in juli en augustus naar streven. Door te liggen aan een Spaans zwembad, te struinen door een Italiaans dorpje of met een wc-rol over een Franse cam ping te lopen zal het bedrijvige brein sereniteit vinden. Overigens heeft de smartphone in veel van deze verhalen een be langrijke rol. We worden ermee wakker en gaan ermee slapen. En dat eindeloos Facebooken, Whats- appen en mailen schijnt voor ner vositeit, spanning en onrust te zorgen. De vakantie is bij uitstek het moment om niet meer aldoor naar dat diabolische telefoontje te grijpen en meer in het nu te leven. Tot zover de theorie. Want die gebenedijde vakantierust wordt bedreigd door de Europese Com missie. Die heeft namelijk de roa- mingkosten afgeschaft. Vroeger moest je nog ieder MB-tje afwegen om bij terugkomst van je all-inver- blijf in een of ander lustoord geen schrikbarend hoge rekening op je mat te vinden. Nu kan de vakan tieganger even hartstochtelijk het touchscreen bevingeren als thuis. Deze week leverde een poll van de NOS over dit onderwerp op Twitter de hashtags #nooitmeer- rustinjehoofd en #genietenvanva- kantie op. Het afschaffen van de roamingkosten zou de vakantie rust grondig verstoren. Het grappige is dat ik me in dit beeld volstrekt niet herken. Voor mij zorgt een telefoon met 4G juist voor beduidend meer vakantie rust. Mijn nijvere brein houdt van zekerheid. Juist van onzekerheid word ik zenuwachtig. Het wondermiddel voor een rustig hoofd? Weten. Weten dat ik altijd de weg zal vinden. Weten of ik een paraplu moet meenemen. Weten dat het museum dat ik wil bezoeken ook echt open is. U snapt het al: met mijn tele foontje in de hand heb ik een heerlijke en volmaakt vredige va kantie! Voor mij zorgt een telefoon met 4G voor meer vakantierust DESTELLING Vandaag: Ik geloof in wonderen Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters fANW>T)tS' 31 Man verdronken bij Cadzand Etty Hillesum krijgt borstbeeld Aantal bedrijven stijgt in Zeeland het hardst VLISSINGEN Ondersteuners wijzen weg in zorg De dominee meldde maandag al bij de politie dat hij de apparatuur had aangetroffen, maar tot een aangifte was het nog niet gekomen. De aan getroffen apparatuur wordt nog on derzocht door een speciale afdeling van de recherche. Dominee Bredeweg trof de appa ratuur aan na een anonieme tip. Het was een bizarre wending in de kerk rel die het dorp in twee kampen ver deelt. De aanleiding is een conflict tussen Bredeweg en oud-diaken en kerkenraadslid Henk Jansen. De vondst van de apparatuur leidde tot speculaties: het zou het werk zijn van een privédetective. Hans Rado- jewski van Recherchebureau Zee land vindt dat hoogst onwaarschijn- lijk. „Zoiets mag helemaal niet. Met zulke suggesties wordt de branche beschadigd." Radojewski is in februari door de familie Jansen ingeschakeld voor een 'feitenonderzoek'. Hij noemt zijn onderzoek 'kerkrechtelijk': het staat los van de rechtszaak die Jansen later aanspande vanwege de tucht maatregelen die de kerkenraad hem oplegde. Jansen kreeg in de zaak gro tendeels gelijk. „Het doel van mijn onderzoek was om de geruchtenstroom in te dam men. Ze wilden dat een onafhanke lijk persoon de onderste steen boven haalde", legt Radojewski uit. Piet Jansen (broer van Henk), die het woord voert namens de familie, licht toe: „Niemand in de familie twijfelt aan Henk, maar dingen moesten bewezen worden. Daarom hebben we het recherchebureau ge vraagd zaken voor ons uit te zoeken. Een recherchebureau is geregis treerd en moet een vergunning van het ministerie hebben. Zo wilden we de onpartijdigheid waarborgen." Radojewski heeft een kleine twintig mensen uit verschillende kerkgemeenten geïnterviewd over het conflict. Hij heeft Bredeweg en de kerkenraad ingelicht over zijn werkzaamheden. „Maar niemand uit het kamp Bredeweg heeft zich gemeld om mee te werken", zegt hij. De familie Jansen en het recherche bureau willen niet ingaan op de uit- Niemand uit het kamp Bredeweg heeft zich gemeld om mee te werken komsten van het onderzoek. De re sultaten zijn wel gedeeld met de classis waar de Gereformeerde Ge meente onderdeel van is. „Die heeft het rapport afgewezen als bewijs grond", zegt Piet Jansen, „maar het heeft er wel voor gezorgd dat ogen open zijn gegaan." Een commissie van de regionale kerken doet zelf een onderzoek naar het conflict. De advocaat van Bredeweg was gister avond niet bereikbaar voor een reac tie. Bij Mol zijn wat hogere waarden aangetroffen en dat betekent dat hij meer dan de helft van zijn kippen moet ruimen. „Het zijn nog jonge kippen. Daar is nog geen ei van betaald." Wan neer de kippen worden opgehaald is nog niet bekend. „Die mensen hebben het ook druk, maar nu kost het enkel geld. Je moet de kippen wel blijven voeren en de eieren worden vernietigd. Dat kost ook geld." Mol ziet de toekomst niet zo rooskleurig in. „Of het nog haalbaar is om opnieuw op te starten? Ik weet het nog niet, maar ik heb er een hard hoofd in. We zijn een jaar of vier geleden omgebouwd. Van kooi naar scharrel en dat was een grote investering. Ik weet niet hoe het verder gaat." Ook voor Leon Jansen van Ekoz in Schore is het een flinke klap. Zijn schade is nu al 100.000 euro en hoe hoog dat uiteindelijk zal worden is volkomen onduidelijk. „Dat hangt er van af hoe hard de waarden naar beneden gaan en of de stallen schoongemaakt kunnen worden." In vier van zijn vijf stallen waren de waarden te hoog. Hij heeft nu een verzoek ingediend om de blokkade op de ene stal die schoon was, op te heffen. Het is voor Ekoz de tweede Het zijn nog jonge kippen, daar is nog geen ei van betaald keer dat het bedrijf buiten zijn schuld in zwaar weer is gekomen. In 2011 was het de vogelgriep, nu is het een gifstof in de eieren. „Je vraagt je wel eens af: wat gaan we nu doen. Maar we gooien de hand doek pas in de ring als er geen en kele andere uitweg meer is." P16 vrijdag 4 augustus 2017 Reageer op pzc.nl Gisteren: Ik eet er geen eitje minder om 1379 reacties VOORÖAT IK M OP FACE&OOK ZET HAAL- IK t>E ON6ERKANT ERAF CADZAND Voor de kust bij Cadzand is gistermiddag een 59- jarige man uit Trier ver dronken. Rond 17.15 uur werd een drenkeling uit het water gehaald nabij strandpaviljoen De Strandloper langs de Noordzeestraat. Hulpver leningsdiensten reani meerden hem vergeefs. Vermoedelijk is de man door de sterke stroming verrast en in moeilijkhe den geraakt. MIDDELBURG Middelburg krijgt volgend jaar een borstbeeld van Etty Hillesum. In 2018 is het 75 jaar geleden dat de in Middelburg geboren schrijfster werd vermoord in vernietigingskamp Auschwitz. Het Etty Hille sum Onderzoekscentrum laat kunstenares Margreet Taal het borstbeeld maken. Over de locatie voor het beeld wordt nog overlegd. Diverse fondsen hebben al geld toegezegd. Hillesum, van Joodse komaf, werd geboren aan het Molenwater. VLISSINGEN Het aantal bedrijven is in het eerste half jaar het hardst gegroeid in Zee land, Zuid-Holland en Noord-Brabant. Dat meldt onderzoeksbureau Graydon. Vergeleken met de eerste zes maanden van 2016 groeide de be drijvigheid in Zeeland met 31 procent. Ook Zuid- Holland en Noord-Bra bant doen het met groei cijfers van 25 en 23 pro cent goed. Alleen in Drenthe nam de bedrij vigheid af (-13 procent). ledereen in Zeeland met een indicatie vanuit de Wet langdurige zorg (Wlz) en die niet precies de weg weet, kan kosteloos een beroep doen op cliënton dersteuners van SMWO. Zij denken mee over de zorg die het beste bij iemand past en hoe die geregeld kan worden. Aanmelden: werkdagen 09.00 -17.00 uur via het Wlz-telefoon- nummer 0900-555 O 777 of via infopunt@smwo.nl. Dominee Gerrit Bredeweg van de Gereformeerde Gemeente in Kruiningen heeft woensdag bij de politie aangifte gedaan van de vondst van apparatuur onder zijn auto. Dat bevestigde zijn advo caat Peter den Boef gisteren. Cornelleke Blok Kruiningen -Hans Radojewski, onderzoeker Pluimveehouders Mol uit Nisse en Ekoz uit Schore stellen het bedrijf Chickfriend aansprakelijk voor de schade die zij lijden. Bij beide bedrijven heeft Chick friend het verboden luizenmid del fipronil gebruikt. „Maar ik heb eigenlijk geen hoop dat het lukt. De schade is landelijk zo groot, daar komt niks van te recht", zegt Jan Mol. Melita Lanting Nisse -Jan Mol, pluimveehouder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2