Speelruimte Zeeuws-Vlaamse middelbare scholen beperkt Grote informatiepanelen langs provinciale weg verboden Rick van Drongelen maakt overstap naar HSV Eigenaar van een recreatieboerderij moet zijn te grote reclameborden weghalen. Andere bebording langs de weg mag wel. De Axelaar tekent voor 5 seizoenen bij de Duitse club Borden waarop in het groot reclame wordt gemaakt voor activiteiten of de verkoop van chalets horen niet in het landschap. Ook al staan ze op ei gen terrein. En dus moet Peter van Langeraad de informatie over zijn recreatieboerderij bij Kerkwerve van de provincie weghalen of in omvang halveren. „Dan praat je over een bordje van 1,5 vierkante meter. Als ik daar alles op kwijt zou willen, kan geen hond dat meer lezen vanaf de weg", aldus de getergde campingeigenaar. „Dus kan ik ze net goed weghalen." Zon der aanpassing riskeert Van Lange raad een boete van duizend euro. Hij ligt al ruim een jaar in de clinch met omgevingsdienst RUD Zee land. Een controle-ambtenaar stelde vast dat de borden langs de rotonde net buiten het dorp afbreuk doen aan het landschap. „Ook al staan die borden op eigen terrein, de landschapsverordening (LSV) is iets waar ook Van Lange raad aan moet voldoen. Die regels gelden voor iedereen", aldus woordvoerder van de provincie In- grid Martens, „en zijn bedoeld om de kwaliteit van het landschap te behouden. Daar heeft hij als recrea tie-ondernemer juist ook belang bij. Er kan nog een hele hoop binnen de LSV, maar Van Langeraad wil ge woon meer dan is toegestaan. Op een gegeven moment houdt dat op, want we gaan niet met twee maten meten." De bebording langs de provinci ale weg is ruim vijfjaar ongemoeid gelaten. Van Langeraad begrijpt niet waarom nu opeens zo strikt aan de regelgeving wordt vastgehouden. Volgens Martens wordt niet stren ger gecontroleerd dan anders, maar zijn de borden pas bij een steek proefsgewijze controle ontdekt. Van Langeraad wijst op de veel Verordening zit ontzettend ingewikkeld in elkaar, met allerlei regels grotere informatieborden bij na tuurgebied Plan Tureluur aan de an dere kant van Kerkwerve. Voor der- gelijke panelen geldt echter weer een andere regel, aldus Martens. „De landschapsverordening zit ont zettend ingewikkeld in elkaar, met allerlei regels voor verschillende si tuaties. Het verschil tussen de bor den van Van Langeraad en bij na tuurgebieden zit hem in de re clame-uiting voor commerciële doeleinden en de meer algemene informatie die op zo'n paneel staat te lezen." De theetuin, de wekelijkse koffer- bakverkoop op vrijdag en legio an dere activiteiten waar op de borden aandacht voor werd gevraagd, zul len het voortaan zonder toevallige voorbijgangers moeten doen. „Het is lastig te peilen, maar ik schat dat ik zo op jaarbasis toch zeker een paar honderd extra gasten binnen haal. Daar zal ik nu iets anders op moeten verzinnen. Knap frustre rend voor iemand die alleen maar zijn boterham probeert te verdie nen in het toeristische achterland", aldus Van Langeraad. Staatssecretaris Sander Dekker trekt in antwoorden op Kamervra gen van PvdA-Kamerlid Kirsten van den Hul die grens. Hij vol hardt daarmee in zijn standpunt. Een eerder toekomstplan is door hem afgewezen op basis van de fi nanciële onderbouwing. De vier scholen zullen bij da lende leerlingenaantallen de tering naar de nering moeten zetten en keuzes moeten maken in bijvoor beeld het onderwijsaanbod, aldus de staatssecretaris van Onderwijs, 'gekoppeld aan een doelmatige vorm van leerlingenvervoer'. Hij noemt daarbij specifiek het Zwin College in Oostburg dat er financi eel het slechtst voor staat. Robuust Dekker juicht het toe dat de vier middelbare scholen in Zeeuws- Vlaanderen de handen ineen heb ben geslagen en een commissie on der leiding van ZorgSaam-topman René Smit aan het werk hebben ge zet. Half oktober moet er 'een ro buust plan' liggen, geeft hij aan, dat 'binnen de financiële kaders een structurele oplossing voor de leer lingen in Zeeuws-Vlaanderen De scholen moeten voor een dekkend onderwijsaanbod zorgen waarborgt'. De staatssecretaris ziet geen taak voor zichzelf weggelegd om te zor gen voor handhaving van middel baar onderwijs in heel Zeeuws- Vlaanderen. Het is, stelt hij, 'zeer zeker in de eerste plaats aan de schoolbesturen om een dekkend onderwijsaanbod in de regio in stand te houden'. Dekker wil desnoods wel regels aanpassen om dit mogelijk te ma ken. It Peter van Langeraad haalt reclame borden weg bij de rotonde Heuyels'we- gin Kerkwerve. fotodirk-jangjeltema vrijdag 4 augustus 2017 pzc.nl e-mail: redactie.terneuzen@pzc.nl ZEELAND12 Marcel Modde Kerkwerve - Ingrid Martens, provincie ZEELAND2 De vier Zeeuws-Vlaamse mid delbare scholen moeten samen met een herstelplan komen. Het ministerie van Onderwijs wil hen daarbij helpen, maar niet met meer geld. Harmen van der Werf Terneuzen - Sander Dekker, staatssecretaris

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 29