Financiële handelaars naar A'dam Voordelig genieten! f E 17 GA NAAR PZC.NL/ZOMERUITJES twee opties: ruimen of ruien. Ruien houdt in dat de kippen op een calo riearm dieet worden gezet. Die leg gen dan geen eieren meer en bre ken vet af, waardoor fipronil ver moedelijk na een week of zes uit het kippenlij f is verdwenen. Een deel van de boeren kiest er echter uit economische afwegingen voor om zijn kippen te laten doden en afvoeren. Zo hoeven ze geen kosten te maken aan voer, zonder dat daar inkomsten van eieren tegenover staan. Alleen al deze week worden zo'n miljoen gezonde kippen ge ruimd, volgens De Haan. Beide opties zijn echter niet on omstreden. Volgens vijf dierenor- ganisaties is ruimen tegen de wet. En dierenartsenorganisatie KNMvD waarschuwt dat je kippen niet zomaar wekenlang op dieet kunt zetten. „Dat zou weieens tot heel vervelende situaties kunnen leiden", zegt bestuurder Dirk Wil- link.Boeren die hun kippen laten doden, kunnen pas op z'n vroegst over een halfjaar weer eieren ver kopen. Aan een schatting van het totale schadebedrag durft nog nie mand zich te wagen. Maar zeker is dat het om vele miljoenen gaat. „De schade is nu al groter dan tijdens de vogelgriep", zegt De Haan. Het verschil met de vogelgriep: toen konden de getroffen bedrijven een beroep doen op een noodfonds voor de sector. Nu draaien ze zelf voor de schade op. Het diergezond- heidsfonds keert namelijk alleen uit als dieren moeten worden ge ruimd om verspreiding van een ziekte te voorkomen. De Rabobank pleit ervoor dat het fonds ook be schikbaar wordt gesteld voor 'grote voedselincidenten die buiten de in vloedssfeervan boeren liggen'. „Dat zou het leed een beetje verzach ten", verklaart Ruud Huirne, direc teur Food Agri van de bank. Getroffen kippenboeren hebben ChickFriend aansprakelijk gesteld. Maar het Barneveldse bloedluisbe- strijdingsbedrijfje is waarschijnlijk een kale kip waar niet veel van valt te plukken. Supermarkten Ook de supermarkten hebben mil joenen euro's schade opgelopen als gevolg van de met gif besmette ei eren. Over wie daarvoor opdraait, is de supermarktbranche nog in ge sprek met leveranciers. Justitie onderzoekt of er meer be drijven zijn zoals ChickFriend die fipronil in veestallen hebben ge bruikt. In een loods van Poultry Vi sion in het Belgische Weelde, de le verancier van het bloedluisbestrij- dingsmiddel aan ChickFriend, is deze week 6.000 liter fipronil ge vonden. Had het bedrijf meer klan ten? En wat hebben die met het middel gedaan? Duikt fipronil op in eieren uit meer landen? Dat zou voor de Nederlandse eierboeren wrang genoeg een kleine troost kunnen zijn. Huirne: Als het probleem be perkt blijft tot Nederland en de ex port van eieren aan banden wordt gelegd, is de schade hier groter. De Nederlandse eierprijzen krijgen dan een enorme klap. Andere lan den die onze markten overnemen, profiteren daarvan. De komende dagen zal blijken of de brand nu is geblust of doorwoekert als veen brand." Onlangs zei MarketAxess, een van de grootste obligatiehan- delsplatforms ter wereld, ook al naar Nederland te verhuizen omdat de Britten uit de Europese Unie stappen. Hoeveel banen de komst van de overstappers ople vert, is nog niet duidelijk. Voor de handelshuizen is de regelgeving in Nederland relatief aantrekkelijk vormgegeven. Ook staat ons land bekend om zijn goede IT-infrastructuur. Boven dien speelt de aanwezigheid van een groot aantal klanten, zoals de grote banken, pensioenfondsen en vermogensbeheerders, een rol bij de verhuizing naar Am sterdam. Verder verplaatst de Japanse Mitsubishi UFJ Financial Group (MUFG) zijn effectenhandel waarschijnlijk naar de hoofd stad. Eerder deze week meldde zakenkrant Financial Times dat er mogelijk honderden bankwerk- nemers uit Londen overkomen. Buitenland Het gaat relatief om kleine suc cessen. In Nederland bestond aanvankelijk de hoop dat Am sterdam na de brexit de financi ële spilfunctie van de Londense City kon overnemen. Veel grote banken wijken echter liever uit naar Frankfurt, wat neerkomt op duizenden extra banen in het fi nanciële hart van Duitsland. Volgens kenners zou Neder land vanwege de strenge bonus- regels minder aantrekkelijk zijn voor de grote jongens in de fi nanciële wereld. Deze regels gel den overigens niet voor de flits- handelaren, omdat zij alleen met hun eigen kapitaal handelen en geen klanten hebben. w WERELDHAVENDAGEN MINICRUISE PbOX FERRIES Van 69r-VOOr 49,-" X X J\ J\ J'. vrijdag 4 augustus 2017 PC Nederlandse eieren export I Duitsland Overig Rest van EU-28 De financiële dienstverleners Tradeweb Markets, Radix Tra ding en Hard Eight Trading kiezen voor Amsterdam als Europese uitvalsbasis na de brexit. Dat hebben de Ameri kaanse handelshuizen giste ren laten weten. Natasja de Groot Amsterdam Vaar mee op 2 of 3 september Het schip vaart vanaf de kade in Europoort, via Maassluis, Vlaardingen, Schiedam en Delfshaven naar het centrum van Rotterdam tot aan de Erasmusbrug. Aan boord is er van alles te doen. Er zijn diverse hutten opengesteld ter bezichtiging, u kunt heerLijk ronddolen over het schip en vanaf het helicopterdek heeft u het beste uitzicht van de wereld over de Rotterdamse haven. Upgrade uw cruise met een heerlijk lunch voor 19,- p.p. JOUW TRIP. JOUW SCHIP. VIP-ticket 100,- p.p. ROTTERDAM Powered by: Duizenden eieren van onder anderen pluimvee houder Helmus Torsius uit Putten moeten worden vernietigd. FOTO ROBIN VAN LONKHUIJSEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 17