1 Bodem van hypotheekrente is bereikt 16 BAM Ajax EIERBOYCOT DUITSLAND Het f ipronilschandaal is een ramp voor de eiersector. Bij een Duitse boycot van Nederlandse 'Gift-Eier' is de economische schade voor Nederlandse leveranciers niet te overzien. Kort Huurprijzen buiten Randstad schieten sterk omhoog De prijzen van huurwoningen in de vrije sector schieten nu vooral buiten de Rand stad de hoogte in. In de grote steden als Am sterdam, Rotterdam en Den Haag stabili seerden de huurprijzen juist. Zo blijkt uit gegevens van verhuurbemiddelaar Pararius. In Noord- en Zuid-Holland gingen de huur prijzen in de vrije sector, voor woningen die al minimaal 710,68 euro kosten, met respec tievelijk 2,9 en 3,3 procent omhoog. Dat is veel lager dan in bijvoorbeeld Flevoland (plus 23,5 procent), Groningen (plus 17 pro cent) en Overijssel (plus 9,9 procent). In de provincie Utrecht was de prijsstijging met 8,8 procent ook nog fors. Spaarrente Rabo en ING daalt naar 0,1 procent ING en Rabobank verlagen hun spaarrente naar 0,1 procent. Daarmee volgen zij het voorbeeld van ABN Amro. Die bank zette de spaarrente onlangs ook al op 0,1 procent. Volgens kenners is het een kwestie van tijd alvorens de grootbanken de spaarrente ver lagen naar nul. In Nederland was Triodos Bank de eerste bank die daartoe besloot. In andere landen in Europa zijn al enkele ban ken waar consumenten moeten betalen om geld op hun bankrekening te zetten. Bakkers boos over hoge kosten voor het pinnen Ambachtelijke bakkers in Nederland zijn boos over de hoge pintarieven. Vooral wan neer kleinere bedragen worden afgerekend zijn de pinkosten in verhouding veel te hoog, menen de bakkers. Reden voor bran chevereniging NBOV om aan de bel te trek ken, onder meer bij toezichthouder Autori teit Consument Markt (ACM). Voor het pinnen van een koek van 1 euro, moeten de bakkers al 5,5 eurocent afdragen. Grote supermarkten zouden volgens de or ganisatie per kassabon ruim de helft minder kwijt zijn aan pinkosten. De NBOV wijst op het Belgische systeem waar winkeliers voor bedragen tot 5 euro standaard 2 eurocent aan pinkosten afdragen. Flitsen Het nieuws dat Duitslands op één na grootste supermarktketen Rewe voorlopig geen Nederlandse eieren meer verkoopt, hakt er bij de eier boeren hard in. Volgens het bedrijf met 10.000 winkels is 'de overvloed aan losse berichten' over de Neder landse eieren nu zo groot, dat het voor klanten amper nog te overzien is. „Dat is voor ons de reden om de verkoop te stoppen", zegt een woordvoerder van Rewe. „Dit voelt als een klap op een klap", verzucht Hennie de Haan, voorzitter van de Nederlandse Vak bond Pluimveehouders. „De Duit sers schieten met een kanon op een mug. Dit treft ook de 80 procent van de Nederlandse pluimveehou ders bij wie nooit bloedluis is be streden met fïpronil." De Duitse discountsupers Aldi en Lidl laten weten dat ze de eieren van 'verdachte' leveranciers meteen uit de schappen verwijderd heb ben, nadat de NVWA daarvoor ge waarschuwd heeft. In totaal zijn er in Duitsland al miljoenen eieren uit de schappen gehaald. De Duitse voedselwaak- hond heeft consumenten in tien deelstaten gewaarschuwd voor ei- De boycot treft ook de pluimveehouders bij wie nooit f ipronil is gebruikt eren die mogelijk te veel fïpronil bevatten. In die deelstaten, waar 80 procent van de Duitsers woont, krijgt iedereen de oproep gekochte eieren aan een inspectie te onder werpen, op basis van de codelij st van de NVWA. Op publicitair vlak kon de schade voor het Neder landse ei, door Duitse media al om gedoopt tot 'Gift-Ei' (gifei), bijna niet groter uitpakken. De Nederlandse eiersector houdt dan ook zijn hart vast. De Haan: „70 procent van de 10 miljard eieren die onze kippen per jaar leggen, wordt geëxporteerd. Verreweg de meeste naar Duitsland." Nederland is voor Duitsland, dat zelfbij lange na niet genoeg eieren produceert voor zijn inwoners, het belangrijkste im- portland. Schade De exportverliezen komen bo venop de directe schade die de eier boeren lijden sinds de illegale in secticide fïpronil in hun eieren is ontdekt. Het gaat niet alleen om de miljoenen eieren waarvoor ze nu geen cent krijgen, en zelf tegen be taling moeten laten vernietigen. De nu 138 gesloten bedrijven moeten de fïpronil ook nog uit hun stallen zien te krijgen. Zij hebben Tussen januari 2012 en oktober vorig jaar is de rente voor een nieuwe hypotheek met zo'n twee procentpunt gedaald. In oktober 2016 bedroeg de gemid delde rente 2,4 procent, in juni dit jaar lag de gemiddelde rente op 2,41 procent. De laatste maan den is een lichte stijging te zien. Deze stijging hangt samen met het monetaire beleid van de Europese Centrale Bank (ECB). De toezichthouder heeft de afge lopen jaren flink gesleuteld aan de rentetarieven om de econo mische groei in Europa aan te ja gen. Nu de economie groeit en de inflatie voorzichtig terugkomt is de verwachting dat de ECB in het najaar aankondigt om het opkoopprogramma van obliga- geleidelijk af te bouwen. In aan loop naar die mogelijke stappen stijgt de hypotheekrente licht. Zo merkte De Hypotheekshop onlangs al op dat de hypotheek rente voor tien jaar vast na ruim een jaar weer iets boven de 2 pro cent uitkwam. Bijna alle hypo theekverstrekkers hebben hun hypotheekrente recent ver hoogd. De afgelopen tijd hebben veel consumenten de lage rentestand aangegrepen om de rentevaste periode van hun hypotheek lan ger vast te zetten. In 2016 en 2017 sloot driekwart een hypotheek af met een rentevaste periode van meer dan vijfjaar. Van 2012 tot 2015 deed niet meer dan de helft van de consumenten dat. Onderwijl loopt het aantal aanvragen voor een nieuwe hy potheek nog flink op. TE HUUR 070 5111720 WONINGEN BANKREKENING TOEZICHTHOUDER Vraag naar vliegreizen groeit hard. De we reldwijde vraag naar vliegreizen is in de eer ste zes maanden van dit jaar flink gestegen. Volgens de internationale luchtvaartorganisa tie IATA was sprake van de sterkste groei in twaalf jaar. T-Mobile trekt meer klanten in Nederland. Het telecombedrijf haalde in het tweede kwartaal 61.000 nieuwe mobiele klanten bin nen. Daarmee groeide het abonneebestand in een jaar tijd met meer dan een kwart miljoen. Verder steeg de totale omzet met 8 procent tot 345 miljoen euro. O vrijdag 4 augustus 2017 .PC Het aandeel Ad vanced Metal lurgical Group (AMG) stijgt flink door sterke kwartaalcijfers. De Duitse werk maatschappij van BAM mag een onderzoeksge- bouw in Keulen gaan bouwen. m De Amsterdamse voetbalclub ont breekt ook dit seizoen in de Champions League. De bodemonder zoeker blijft kam pen met de ge volgen van de lage olieprijs. O 'Duitsers schieten met kanon op mug' Annemieke van Dongen Sander van Mersbergen Rotterdam Hennie de Haan Er is een eind gekomen aan de almaar dalende hypotheek rente. De bodem van de rente is bereikt en het percentage stijgt de laatste tijd zelfs weer licht, zo meldde De Nederland- sche Bank (DNB) gisteren. Natasja de Groot Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 16