Tommy Wieringa Hype om pandatweeling Kort geding om bed van 24 euro Vriendjes inhuren mag niet Nu 2 hoortoestellen zonder bijbetaling 15 Mijn moeder. Ik kan het niet over mijn hart verkrijgen haar te verwijderen Van onze doden ver geten we het eerst de stem. Je herin nert je misschien de klankkleur, de hoogte of de diepte ervan, maar haar op afroep laten klinken in je hoofd kun je niet. Alleen soms, als je er niet op verdacht bent, klinkt opeens luid en duidelijk de stem van een dode - waarna ze weer wegzakt in een plooi van het auditieve geheugen, of beter, een afgrond. dode vriend soms opgebeld om zijn stem 'spreek maar wat in na de piep' te horen zeggen; op raadselachtige wijze werd zijn abonnement al die tijd betaald. Ik heb dat zo vaak beluisterd dat ik zijn stem waar en wanneer ik wil kan oproepen, maar uitsluitend om hem 'spreek maar wat in na de piep' te horen zeggen. Iets anders krijg ik er niet meer uit. Dat is een droevig iets, dat zijn stem tot zoiets is gereduceerd. Na de stem volgen algauw mi miek, gebaren en gedragingen; in de dood maakt de rijkdom van een heel mens plaats voor de banaliteit van een paar tamelijk willekeurige herinneringen, die kunnen kloppen of niet. Mijn telefoon herbergt een heleboel doden. Ik zie ze regel matig tussen de levenden staan, ik heb al een paar keer op het punt gestaan om ze eruit te gooien. Het lijkt oneerbiedig en een beetje hard, alsof je ze door hun telefoonnummer te verwijderen voorgoed het zwijgen oplegt. Maar mijn leven wordt stilaan een permanent Allerzielen, ik ontvang meer rouwpost dan brieven. Als het zo doorgaat, staan er op een dag meer doden dan levenden in mijn telefoon. het is vakantie, ik blader door de contacten. Die malle dodenher denking moet maar eens ophou den, ik donder ze er allemaal uit. Bij de A gaat het nog wel, het sterven begint bij de B. Brands, Den Breejen, Boots. De intervie wer met wie ik over boeken sprak, mijn pleegmoeder die me de literatuur gaf, de gehandicapte klasgenoot die een personage werd in Joe Speedboot. Daar gaan ze. Ik zwaai ze uit als schepen die achter de horizon verdwijnen. Kusters, Lascaris, Muller; een schrijver, een theoloog en een hotelier op Curasao. Tabee, vaar wel. Steinz, Veldhuis en Verhave; een recensent, een vriend, een le raar Nederlands, kort na elkaar gestorven. Het ga jullie goed. Zwagerman dan, die het aantal zelfmoordenaars in mijn telefoon op drie brengt. Hoe ik aan zijn nummer kwam is me een raad sel, we mailden wel eens maar belden nooit. Dag Joost. De Fransen zijn in de ban van de panda. Of beter: van twee panda's. In de dierentuin van Beauval, in midden-Frankrijk, zit moeder panda Huan Huan namelijk de laat ste uurtjes uit te puffen voor ze haar kroost op de wereld zet. En: het wordt een dubbele worp. Het is een pandatwééling, bleek onverwacht uit de laatste echogra fie die deze week werd verricht. Op de vorige echo, vorige week, was maar één foetus gezien. „Een verrassing én een primeur: er is nog nooit een panda geboren in Frankrijk", schreef kwaliteits krant Ie Monde. „Huan Huan is een ster!", meldde de Franse tv. In het pandapaviljoen van de die rentuin zijn inmiddels vier grote tv-schermen neergezet voor het publiek. Daarop is de geschied schrijving van Huan Huan en man netjespanda Yuan Zi, die in 2012 uit China kwamen, live te volgen. Ook de kunstmatige bevruchting van de moeder wordt uitgelegd. Want Yuan Zi maakte zelf weinig aanstal ten om reproductiefin actie te ko men. Op de schermen is zelfs een mislukte paringsdans van hem te zien. Huan Huan ligt nu in een apart hok, waar ze goed gevolgd kan wor den. Er hangen vijf camera's die haar 24 uur per dag filmen. Van daag of morgen moeten de baby's ter wereld komen. Twee Chinese specialisten zijn overgevlogen om de bevalling en de periode erna te begeleiden. „De échte problemen beginnen straks pas", weet dierentuindirec teur Rodolphe Delord. Moederpan da's hebben namelijk de neiging om slechts voor één nakomeling te zorgen. De ander wordt aan zijn/haar lot overgelaten. Daarvoor is nu een list bedacht. Een verwisseltruc. „De verzorgers gaan straks steeds één babypanda in de couveuse leggen en één baby panda bij de moeder. En elke twee uur worden ze gewisseld", aldus Baptiste Mulot, dierenarts van de zoo van Beauval. AMSTERDAM Ruim duizend consumenten spannen een kort geding aan tegen Leen Bakker over niet-geleverde hoogslapers. Zij hebben daarvoor juridisch adviesbureau Aliter Melius inge schakeld. Leen Bakker bood de hoogslapers voor 24 euro per stuk aan op de eigen website. De keten van meubelwinkels wil de bedden niet voor die prijs leve ren, omdat de aanbieding door een technische storing op de site zou zijn verschenen. Een ge sprek gisteren tussen Aliter Me lius en Leen Bakker om de zaak zonder rechter op te lossen, le verde niets op. Leen Bakker wil mensen ter compensatie 40 pro cent korting geven. PARIJS Bewindslieden en par lementariërs in Frankrijk mogen geen naaste verwanten meer in huren als medewerker. Ze moe ten openheid geven over kosten die ze maken en de overheids steun aan politieke partijen wordt transparanter. Dit zijn on derdelen van een nieuwe wet die gisteren door de Franse Eerste en Tweede Kamer is aangenomen. De nieuwe wet is de eerste van een pakket maatregelen dat vriendjespolitiek en belangen verstrengeling in de Franse poli tiek moet uitbannen. Dat is een belangrijke verkiezingsbelofte van president Macron. Hij won onder meer doordat zijn tegen strever Fillon zijn vrouw als par lementair medewerkster had. Profiteer t/m 31 augustus Ongeacht waar en hoe u verzekerd bent laatste in de lijst, alweer bijna twee jaar dood. Ik kan het niet over mijn hart verkrijgen haar te verwijderen. Zij mag nog even blijven. Zo sterk was haar geloof in een leven na dit leven, dat ik het wil kunnen zien als ze me belt. vrijdag 4 augustus 2017 Stemmen Nog enige jaren heb ik een Het is een woensdagochtend, Eerst was Nederland in de greep van de panda's, nu is het de beurt aan Frankrijk. Panda Huan Huan staat op het punt een tweeling te baren. Frank Renout Beauval Huan Huan bevalt bijna, fotoafp Heeft u uw eigen risico al verbruikt? Dan is dit hét moment om een hoortoestel aan te schaffen. Bel voor een afspraak (J) 0800-9003 Vraag naar de voorwaarden in de winkel of kijk op specsavers.nl/horen Mijn moeder tenslotte, de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 15