Nederland - Bulgarije Niet iedereen enthousiast over doorbraak 13 Air France-KLM mijdt Noord-Korea Is het repareren van dna de door sommigen gevreesde stap naar designerbaby's of is het een kans voor toekomstige generaties om grip te krijgen op erfelijke aandoeningen? li Air France-KLM breidt zijn no- fly zone rond Noord-Korea uit nadat een van zijn toestellen over een locatie was gevlogen waar to minuten later een Noord-Koreaanse raket in zee stortte. Dat liet de Frans- Nederlandse luchtvaartcombi natie gisteren weten. Een Boeing 777 van Air France met 323 mensen aan boord van Tokio naar Parijs kwam afgelo pen zaterdag op een afstand van 100 kilometer langs een in tercontinentale raket, die was afgevuurd door de Noord- Koreanen. Air France baseert zich daarbij op vluchtgegevens die werden verstrekt door Japan. Het luchtvaartbedrijf heeft nu besloten nog verder van de Noord-Koreaanse grens te gaan vliegen. Daardoor kan de reistijd wel langer worden. Ze liggen dronken in de goot en moeten door hun ouders worden opgehaald Dodelijke hittegolven in Azië voorspeld De klimaatverandering kan aan het einde van deze eeuw voor zulke extreme hittegol ven zorgen dat ze dodelijk zijn voor mensen, schrijven Ame rikaanse onderzoekers in het wetenschappelijke tijdschrift Nature Climate Change. Het noorden van India, Bangla desh en het zuiden van Paki stan - dichtbevolkte regio's met 1,5 miljard mensen - wor den het hardst geraakt. Defensie hoopt op snelle cao Trump sneert naar Congres Ezels nekken autodieven Vragen te over na de publicatie online eerder deze week van het wetenschappelijke blad Nature over een nieuwe stap in de mense lijke gentechnologie. Met een zo geheten 'knip-en-plaktechniek' werd bij een speciaal gekweekt embryo een erfelijke hartaandoe- ning ongedaan gemaakt. Het lukte de uit Kazachstan af komstige onderzoeker Shoukhrat Mitalipov, die het genonderzoek leidt aan de universiteit van Port land in de Verenigde Staten. Voor de biologie en de technolo gie is dit een doorbraak, vindt El len ter Gast, docent bio-ethiek aan de universiteit Leiden. Belangrijk aan het onderzoek is volgens haar dat er 'op een heel nette manier' is geknipt en geplakt. „Als je ergens een gat in schiet, heb je altijd wel wat splinters. En je weet nooit of je daarmee toch niet per ongeluk een beetje ongewilde schade aanricht. Deze techniek is daarentegen heel zuiver." Als bioloog vindt Ter Gast de doorbraak fascinerend. „Ik wil pre cies begrijpen hoe je van een cel naar een complex organisme gaat. Hoe beter je dat begrijpt, hoe beter je het snapt als er dingen misgaan en wat je daar aan kunt doen." Keuze Gijs Santen, klinisch geneticus aan het Leids Universitair Medisch Centrum en lid van de Vereniging Klinische Genetica Nederland, is wat minder uitgelaten. Het is zeker een stapje voorwaarts, maar hij be grijpt het meteen dat mensen het eng vinden als er wordt gesleuteld Het is niet zozeer van belangvoorde mensen die ik in mijn spreekkamer zie aan dna. „Het idee van dit soort technologische ontwikkelingen moet zijn om mensen keuzemo gelijkheden te geven. Niet om de keuze op te leggen." Het stoort Santen nu te horen zeggen dat 'we eindelijk kunnen voorkomen dat als je een erfelijke aandoening hebt, jouw kinderen dat dan ook krijgen'. „Dit is inte ressant omdat het kan. Het is niet zozeer van belang voor de mensen die ik in mijn spreekkamer zie. Die zitten hier niet op te wachten. We hebben al embryoselectie (PGD). Daarmee kun je al - als mensen dat willen - voorkomen dat zij een kind krijgen met de erfelijke aan doening die ze zelfbij zich dragen. Dat kan dus al. Er is een heel klein percentage mensen waarbij dit niet werkt. Voor hen kan dit uit komst bieden. De vraag is of je dat risico moet nemen voor een kleine groep mensen." Wybo Dondorp, bio-ethicus aan de Universiteit van Maastricht, denkt dat de doorbraak op termijn gaat helpen bepaalde ziekten beter te voorkomen bij het nageslacht. „We hebben nu inderdaad PGD en dat is voor heel veel ziekten in fa milies een goede benadering om te voorkomen dat je embryo's in de baarmoeder plaatst waar wat mee is. Maar PGD is niet in alle gevallen toepasbaar en in de tweede plaats heb je soms niet genoeg embryo's om een goede selectie te maken. Daarom kan deze technologie een goede aanvulling zijn." Zondag 3 september 2017 118.00 uur I Amsterdam Arena Ga naar pzc.nl/oranje vrijdag 4 augustus 2017 PARIJS Een raketlancering in Noord-Korea. fotoepa Burgemeester Bruis van Nijmegen over de vele beschonken jongeren tijdens de Vierdaagsefeesten. INDIA DEN HAAG Het ministerie van Defensie betreurt het dat er nog geen akkoord is met zijn personeel over een cao. Defensie zegt alle energie te rich ten op het alsnog bereiken van een overeenkomst. Een woordvoerder van Defensie reageerde op de jongste acties van de vakbonden, die met hun protesten de cao-besprekin gen vlot willen trek ken. WASHINGTON De relatie tussen de VS en Rusland is op een gevaarlijk diep tepunt beland en dat is de schuld van het Congres. Deze veeg uit de pan gaf presi dent Trump gisteren via Twitter aan de Amerikaanse volks vertegenwoordigers. ZUID-AFRIKA De Zuid-Afrikaanse politie heeft bij de grens met Zim babwe vier autodie ven betrapt die een gestolen Mercedes Benz C220 het buurland in wilden smokkelen. Ze lieten de auto voorttrek ken door ezels om de gps-trackers niet te activeren. Maar de lastdieren kwa men vast te zitten in het mulle zand. De dieven vluchtten weg toen de politie arriveerde. Is dna-reparatie wel een zegen? Bob van Huët Rotterdam Embryoselectie bestaat al. Volgt nu dna-reparatie? fotohh —Gijs Santen (klinisch geneticus) Prijzen zijn exclusief 1,50 servicekosten. De spanning is te snijden in de kwalificatiereeks! Heel Nederland hoopt op een oranje zomer in Rusland. De weg naar het WK Ligt helemaal open! Letterlijk alles is nog mogelijk. Op 3 september speelt Oranje de belangrijke wedstrijd tegen Bulgarije in de Amsterdam ArenA. Bestel tickets en ga op 3 september samen met Oranje de strijd aan!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13