r EUWS 11 r 'Het kan, dus je doet het' INTERNET OP HET VAKANTIEADRES In Spanje, waar deze zomer bijna 600.000 Nederlanders vakantie vieren, constateren lokale internetaanbieders Movistar, Vodafone en Orange een 300 procent toename van het internetverkeer. Internationaal roamingverkeer piekt in de zomervakantie e grafiek toont duide lijk hoe het verbruik sinds 15 juni exponen tieel toeneemt. Het ex plosief gestegen surfen leidt tot frustraties. Op het forum van T-Mobile kla gen abonnees over traag internet in Frankrijk, Spanje en Italië. 'Tijdens verblijf in Frankrijk een heel trage dataverbinding gehad', meldt Robby. 'Dit was een zeer teleurstel lende ervaring.' Rene Altena zegt in Italië slechts 0,8 Mbit per seconde te halen, veertig keer minder dan gewone Italianen. 'Hier ook waar deloos internet', schrijft Jan-Kees vanuit Corsica. Diverse klanten suggereren dat providers de internetsnelheid be wust terugschroeven. Het Engelse O2 erkende vorige week dit te doen. Volgens O2 is de tijdelijke limiet nodig om de onverwacht hoge toe loop aan te kunnen en ontbreekt een financiële reden. Toch zijn die financiële belangen er wel degelijk: de nieuwe regels kosten providers handen vol geld, met name die uit Noord-Europese landen waar inwoners veelvuldig de zon in Zuid-Europa opzoeken. Voor elke klant die in het buiten land mobiel internet verstookt, moet worden bijbetaald. KPN liet eerder al weten dit jaar 40 tot 50 miljoen euro hieraan kwijt te zijn. KPN, Tele2, T-mobile en Voda fone ontkennen echter stellig de snelheid terug te draaien. „Noch voor Nederlanders, noch voor bui tenlandse toeristen die hierheen komen", stelt Alexis van Liebergen van Vodafone. Providers claimen geen invloed te hebben op de snelheden van bui tenlandse netwerken. Die zijn lang niet altijd toegerust op de huidige datapieken, meent T-Mobile. „We zien dat sommige buitenlandse netwerken overbelast raken door de drukte, met als gevolg een ver traagde datasnelheid voor een deel van onze klanten." T-Mobile advi seert klanten bij trage snelheden hun smartphone eenmaal per dag uit en aan te zetten. Volgens mobiel-expert Tim Pou- lus van onderzoekbureau Telecom- paper.com zijn Nederlanders een beetje verwend geraakt. „In Neder land behoren alle netwerken tot de wereldtop. Terwijl bij ons overal snel 4G beschikbaar is, zijn vakan tiegangers in het buitenland vaak aangewezen op beduidend tragere 3G-netten." Stroperig Het stroperige vakantie-internet in Frankrijk en elders komt ook door dat het dataverkeer van toeristen via een apart internationaal net werk wordt afgehandeld. Hierdoor blijft het mobiele internet voor de lokale bevolking snel, maar is sur fen aan de costa's en in andere drukke gebieden juist supertraag. Volgens T-Mobile werken aan bieders echter aan verbetering op dit gebied. Ook volgens Poulus moet dit probleem relatief eenvou dig op te lossen zijn. Toch overheerst de positieve kant PROVENCE bij miljoenen vakantiegangers: de meeste mensen zijn dolblij dat ze in het buitenland onbezorgd hun mobiel kunnen blijven gebruiken. Dat merken ook media: de NOS meldt dat televisieprogramma's van de NPO op de smartphone drie keer meer worden bekeken ten op zichte van vorige zomer. Zomerdip Bij AD.nl blijft de zomerdip dit jaar uit. Doorgaans zakt het onlinebe- zoek wat in door de nieuwsluwe periode en omdat veel Nederlan ders in het buitenland verblijven, vertelt Rennie Rijpma, chef van AD.nl. „Het bezoek aan AD.nl en onze regionale titels blijft nu op peil. Als je kijkt naar de appgebruikers per land kunnen wij nu precies zien dat Frankrijk het populairste vakantie land is, gevolgd door Italië, Spanje en Duitsland." Sommige netwerken in het buitenland raken overbelast en zijn dan trager Poulus van Telecompaper is be nieuwd wat er na de zomer ge beurt. „Is de huidige piek vooral een zomervakantie-effect of blijft het roamen ook daarna veel hoger? Natuurlijk zijn er dan minder va kantiegangers, maar er blijft een grote categorie zaken- en andere reizigers die door Europa reist." vrijdag 4 augustus 2017 Gigabyte per seconde 0408171JG BRON: AMS-IX Apr Mei Jun Aug Sep Okt Nov Dec Jan Feb Apr Mei Jun Yeah! 5 gieg in het Zuiden Vervolg van P3 D Op het forum van T-Mobile klaagt een abonnee dat zijn in ternet in Italië slechts 0,8 mega bit per seconde haalt. Vakantiegangers laten hun telefoon (bijna) geen mi nuut meer alleen. Frank Renout Valréas „Nou, we staan hier in Frank rijk gemiddeld om half 11 op", zegt Wytse Simonse (23). „Dan gaan we even naar de bakker, en daarna liggen we bij het zwembad", vult Tom de Kroon (24) aan. Wytse: „En ja, mijn telefoon gebruik ik best wel vaak hier." Tom: „Eigenlijk bijna net zoveel als thuis, ja." De twee zijn samen met Wytse's ouders op vakantie in Valréas, in de Zuid-Franse Provence. „Het kost niks extra, dus dan gebruik je je telefoon automatisch meer", vertelt Tom in de gïte die ze huren in Villa Saint Cloud, een landhuis aan de rand van het stadje. „Vroeger lette je op, anders werd het al snel ra zend duur." Wytse beaamt het: „Als ik vroeger op vakantie ging, nam ik zo'n speciale bundel met een paar mb. Nu heb ik 5 gigabyte, net als thuis. Je hoeft niet meer op de kosten te letten." Tom: „Het kan ge woon, dus je doet het." —woordvoerder T-Mobile

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11