II 'Uitstroom zorgpersoneel moet stoppen' Zorgaanbieders Zeeland niet in de knel 10 'Een 'heldhaftige jongeman' die zich niet wilde overgeven aan een 'wrede en meedogenloze vij and'. Zo prees de lijkschouwer Ryan Lock in een ongebruikelijk commentaar. In de Britse media heeft Lock in middels een heldenstatus gekre gen. Zijn verhaal en zijn dood zijn ook bijzonder. De schuwe, graag gamende, voormalige kok wilde zelf een daad stellen toen de ver halen naar buiten kwamen over de gruwelen van de jihadisten van Is lamitisch Staat (IS). Om zijn moe der niet ongerust te maken ver telde hij haar dat hij als backpacker door Turkije zou trekken. Hij had er maanden voor gespaard. Hij ging in augustus 2016. Lock die geen militaire ervaring had, sloot zich aan bij de Koerdische 'Volks- beschermingseenheden' YPG en nam vervolgens actief deel aan de strijd om Raqqa, de hoofdstad van IS. Volgens getuigenissen raakte zijn eenheid omsingeld door een overmacht aan IS-strijders. Lock zou gewond zijn geraakt aan zijn been maar hebben doorgevochten tot het bittere einde. Omringd door jihadisten schoot hij zich op het allerlaatste moment een kogel door het hoofd om te voorkomen dat ze hem gevangen zouden ne men. Hij voorkwam zo een 'een angstaanjagende en pijnlijke dood', zei een magistraat bij het gerechtshof van Portsmouth waar de familie van Lock formeel werd geïnformeerd over de doodsoor zaak. Het heldhaftige einde van de jonge Engelsman werd bevestigd door een hooggeplaatste YPG- commandant, Mihyedin Xirki. Hij meldde dat Lock streed onder de naam Berxwedan Givara en stierf als 'martelaar in een dapper ge vecht'. Ingesloten Samen met vier strijdmakkers zou Lock zijn ingesloten bij het dorp Ja'bar. Volgens een BBC-commen- tator ontnam Lock zijn vijanden een 'macabere gelegenheid voor propaganda'. IS had de jonge Brit ten overstaan van de wereld kun nen onthoofden of levend ver branden zoals eerder werd gedaan met een gevangengenomen Jor daanse piloot. Behalve Lock zouden nog drie Britten de afgelopen jaren zijn ge sneuveld aan de zijde van Koerden in gevecht tegen IS. In 2014 sneu velde een Nederlandse Koerd in Iraaks Koerdistan in de strijd tegen het destijds nog winnende IS. Moeder Catherine Lock had ach teraf kunnen weten dat er meer aan de hand was omdat Ryan Lock zijn slaapkamer voor vertrek keu rig opruimde, wat hij normaal nooit deed. „Hij was een stille jon gen. Voorzichtig in zijn uitspra ken. Hij zei dat hij een paar weken naar Turkije zou gaan." In de maanden voor hij sneuvelde, stelde Lock zijn familie op de hoogte van zijn activiteiten en stuurde via Facebook onder meer foto's van zijn militaire training bij de Koerden. Zijn moeder waar schuwde de Britse politie en pro beerde tevergeefs haar zoon over te halen terug te keren. Maar Ryan Hij gaf comfortabel leven op voor een zaak waar hij vol passie in geloofde Lock had een missie. De familie werd heel bezorgd toen het in december lang stil bleef. Locks vader vond op inter net een foto van Islamitische Staat waarop een strijder poseerde bij het lijk van zijn zoon. Toen het stoffelijk overschot werd overge bracht naar Groot-Brittannië wachtten tientallen mensen met rozen en portretten van de jonge Brit op het vliegveld. Onder hen vele Koerden. Tijdens de zaak voor het hof zei de lijkschouwer tegen de ouders dat ze trots moesten zijn op hun zoon. „Hij gaf een comfor tabel leven in West-Sussex op om te strijden voor een zaak waar hij vol passie in geloofde." Ruim acht procent van de werkne mers verlaat jaarlijks de zorg. In de provincie Noord-Brabant waren dat vorig jaar 12.600 mensen. „We moeten die uitstroom stoppen, an ders is het dweilen met de kraan open", zegt Mare Veldhoven van werkgeversorganisatie Transvorm. „Wij moeten talent binnenhou den." Mensen die hun heil elders zoe ken geven als reden vooral de onre gelmatige werktijden en het slechte imago van de zorg. „Het beeld van de zorg heeft klappen opgelopen, want we moes ten mensen ontslaan. Er is een idee ontstaan dat je daar niet moet zijn", erkent Veldhoven, zelf oud-be stuurder en nu aanjager van het project Zonder Zorg 2020. „Nu moeten we zichtbaar maken dat er wel baanzekerheid is en dat er in de zorg een fatsoenlijke boterham valt te verdienen." Om dat aan te tonen maakt Trans- vorm een vergelijking met aan vangssalarissen in het basisonder wijs. „We gaan laten zien dat de verdiensten in de zorg niet slecht zijn. Het basissalaris is misschien wat lager dan in het onderwijs, maar je hebt al snel tien tot vijftien procent onregelmatigheidstoeslag. Die krijg je in het onderwijs niet." Om op langere termijn perso- neelskrapte te voorkomen willen de werkgevers dat meer jongeren kiezen voor een zorgopleiding. Dat aantal daalt nu sterk. Er zijn minder jongeren die voor een schoolkeuze staan, en die jongeren kiezen van wege het slechte imago vaak niet voor een loopbaan in de zorg. Transvorm zoekt samenwerking met scholen op mbo- en hbo-ni- veau om meer leerlingen in te laten stromen. Ook willen zij een einde aan studentenstops die zijn inge steld bij sommige hbo-opleidingen. Scholen staan daar volgens Veldho ven niet negatief tegenover. „Zij willen wel de garantie dat er dan voldoende stageplaatsen zijn." Daar was de afgelopen jaren een tekort aan. ZorgSaam past van de Zeeuwse zorgaanbieders nog het meeste binnen het geschetste plaatje van personeelskrapte. Woordvoerder Margaret Lafort vertelt dat de orga nisatie gepensioneerde medewer kers heeft gevraagd om deze zomer even een handje te helpen. „Het personeelstekort is inderdaad zo nijpend dat dit nodig was om de va kantieperiode door te komen." Dat personeelstekort is een pro bleem bij vrijwel alle zorgaanbie ders in Zeeland. Zo heeft Zorg- Stroom op dit moment bijvoor beeld ruim twintig vacatures open staan. Woordvoerder Christian Goudappel vertelt dat de vraag naar zorg groter is dan het aanbod van gediplomeerd personeel dat die zorg kan bieden. Zeker in de vakan tieperiode is het lastig om aan ge noeg krachten te komen, merkt ook hij. Jan de Groot van WVO zorg denkt dat het niet alleen daarmee te maken heeft, maar ook met een verschuiving op de arbeidsmarkt. „Ik heb al vaker ervaren dat zorg personeel uitwisselt met de horeca en dienstverlening. Als het in die sectoren goed gaat, gaan ze daar aan de slag en is er nóg minder zorgper soneel beschikbaar." Aanwas Daar voegt Eline de Putter van Al- levo Zorg nog aan toe dat er weinig aanwas is van nieuwe mensen op de arbeidsmarkt in de zorgsector. „Vol gens mij blijven veel jonge mensen die net zijn afgestudeerd in de Randstad hangen. Bovendien ver grijst onze provincie, dus is er min der personeel en zijn er juist meer mensen die zorg nodig hebben", zegt ze. „Daarnaast worden mensen gestimuleerd om langer thuis te blijven wonen. Er is vaak thuiszorg nodig om dat mogelijk te maken. En als ze dan naar een verzorgingshuis gaan, is dat in de meeste gevallen omdat ze complexere zorg nodig hebben." Het personeel dat ze zoe ken moet wat dat betreft ook nog eens over extra vaardigheden be schikken en dat maakt de vijver om uit te vissen nog kleiner. Voor specifieke zorg is het nog lastiger, zegt Nanon Doeland Emergis. „Met name psychiaters en psychologen moeten we vaak bui ten Zeeland werven en niet ieder een ziet het zitten om hier te gaan wonen", zeg zij. Ze merkt daarbij op dat er ook bij Emergis een tekort is aan verpleegkundigen. Ze heeft niet de indruk dat de vraag naar zorg is gestegen. „Het probleem zit hem vooral in het aanbod. Ik heb name lijk niet het idee dat wij veel meer cliënten hebben dan een paar jaar geleden." Behalve ZorgSaam reageert geen enkele zorgaanbieder met een vol mondig 'ja' op de vraag of zij oud personeelsleden hebben benaderd om het personeelstekort te verhel pen. Reden daarvoor is dat er bij de eerder genoemde instanties weinig ontslagen zijn gevallen, of dat de werknemers die de dupe zijn ge weest van een ontslagronde inmid dels elders aan het werk zijn. vrijdag 4 augustus 2017 GO Brit Ryan (20) held van Raqqa Acht maanden geleden sneu velde de 20-jarige Ryan Lock uit het Engelse Chichester nabij Raqqa als vrijwilliger in de strijd tegen Islamitische Staat. Deze week stelde een Brits onder- zoekstribunaal zijn doodsoor zaak vast. Die bleek heldhaftig. Bob van Huët Rotterdam Ryan Lock streed zij aan zij met de Koerden (boven). Eerbetoon bij het overbrengen van de kist naar Engeland, fotofacebookanfenglishenhh —Lijkschouwer Vervolg van voorpagina De zorgsector kampt niet alleen met stokkende instroom van nieuwe werknemers, maar ook met grote uitstroom van be staand personeel. Dat maakt de problemen in de zorg extra nij pend. Arnold Mandemaker Eindhoven 'Jl Het imago van de zorg is slecht, waardoor jongeren er niet voor kiezen, fotoanp Elodie Kint Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10