Dromerige Zeeuwen produceren op zonnige dagen meer dan genoeg voor provincie Zomerkamp Ouders worden veeleisender Rosanne neemt dahlia's mee voor haar oma Tim Traas is al 25 jaar in de ban van Bassie en Adriaan Zonnepanelen en windturbines produceren soms meer elektriciteit dan we zelf verbruiken in Zeeland. Netbeheerder Enduris ziet de Zeeuwse elektriciteitsmeter dan teruglopen. donderdag 3 augustus 2017 pzc.nl e-mail: redactie.terneuzen@pzc.nl CADZAND Boven Cadzand vlogen dinsdag-avond enorme zeepbellen. Na de interactieve voorstelling Droomzuchten van Lappie Lapstok (theatermaakster Marisa Laperdrix) in Dè Sporthal konden de bezoekertjes zich uitleven met zeepbellen. Er zijn nog twee zomeroptredens op dinsdag 8 augustus, om 10.30 en om 19.00 uur, een kaartje kost 3,50 euro. Theo Giele Goes Wie zonnepanelen op zijn dak heeft, kent het verschijnsel: de elek triciteitsmeter loopt terug op dagen dat de zon veel schijnt. De regionale netbeheerder Enduris ziet sinds kort hetzelfde gebeuren, maar dan voor heel de provincie Zeeland. Met uitzondering van grootver bruikers in de zware industrie krijgt iedereen in Zeeland zijn stroom via de kabels van Enduris. Wie - met zonnepanelen of wind turbines - meer duurzame stroom opwekt dan nodig is voor eigen ge bruik, kan zijn overtollige elektrici teit via datzelfde regionale net kwijt. Gewoonlijk transporteert het landelijk netwerk van TenneT elek triciteit naar Enduris. Die stroom komt van elektriciteitscentrales en grote windparken uit het binnen- en buitenland. Maar alle zonnepa nelen en windmolens bij particu lieren en ondernemingen in Zee land produceren soms meer dan nodig is in de provincie. Er is dus geen stroom van buiten nodig. Het Zeeuwse 'overschot' stuurt Enduris het landelijk netwerk op. „Er is nu echt sprake van een tweerichtingsverkeer tussen Ten neT en Enduris", zegt Wil Zwee- mer van Enduris. „Meestal trans porteren zij stroom naar ons, maar steeds vaker gaat er duurzame elek triciteit van ons naar TenneT." Besparing Zweemer ziet naast de sterke groei van het aantal zonnepanelen in de provincie nog een oorzaak van het steeds vaker voorkomen van een overschot aan elektriciteit in Zee land. „De economie groeit, maar toch zien we geen toename van het verbruik. Allerlei besparingsmaat- Meestal transporteren zij stroom naar ons, maar steeds vaker gaat er duurzame elektriciteit van ons naarTenneT - Wil Zweemer, Enduris regelen, denk bijvoorbeeld aan led verlichting, hebben effect." Woensdag 7 juni was tot nu toe de topdag voor al die duizenden kleine Zeeuwse elektriciteitspro ducenten. Het KNMI mat die on stuimige dag met gemiddeld wind kracht 7 bijna 8 uur zon. Die dag transporteerde Enduris gedurende de hele dag elektriciteit naar Ten neT. In plaats van de 4 miljoen ki lowattuur die op die dag gemiddeld van het landelijk net naar Enduris stroomt, ging er die dag 1,8 miljoen kilowattuur de andere kant op. Zweemer: „Dat is mede zo opval lend, omdat het een gewone werk dag was." Als het gaat om de opwekking van zonne-energie boffen de Zeeu wen. In vergelijking met het bin nenland levert een paneel per jaar al gauw een kwart meer elektrici teit. It ZEELAND2 v-üv ZEELAND9 zeepbellen ZEELAND10 FOTO PETER NICOLAI Eigen stroom krijgt overhand

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 82