zonder in Vlissingen te winnen Ramakers was 'positief verrast' Debutante van Pladdet vliegt direct in de prijzen IBl 13 'Toen ik dat zag, dacht ik: laat maar' za a twee jaar College Tennis in Albuquer que in de staat New Mexico vond Sharon Coone het welletjes. Inmiddels is ze alweer een jaar te rug uit de Verenigde Staten. Deze week verdedigt ze haar tennistitel in de 2-categorie van het Vlie gende Hollander-toernooi in haar geboortestad Terneuzen. „In sep tember ga ik een nieuwe fase in mijn leven in", vertelt Coone. „Ik ga studeren aan de Kunstacademie in Rotterdam en wil ook A-toer- nooien gaan spelen." Coone was acht maanden oud toen ze met haar ouders Edwin en Rachida van havenstad Terneuzen In Amerika is tennis een teamsport, ledereen pept elkaar constant op verhuisde naar de rust en ruimte van Sint Jansteen, waar na een paar jaar zusje Charlotte werd ge boren. Sharon (inmiddels 20) ver ruilde zes jaar geleden Zeeuws- Vlaanderen voor een gastgezin in Halsteren. Met de Loot-status voor topsporters voltooide ze de havo in Bergen op Zoom. Coone bereikte de landelijke tennistop tot en met 16 jaar en ver- ANDERE AMBITIE trok vervolgens naar het land van de onbegrensde mogelijkheden. In New Mexico combineerde ze, als creatieveling pur sang, tennis met de opleiding Fine Arts. In principe voor vier jaar. „Het is niet zo dat ik het na twee jaar beu was in Ame rika, maar ik wilde er op het ge bied van tennis het maximale uit halen en mezelf tegelijkertijd ont wikkelen op het gebied van kunst", legt ze uit. „Fine Arts was echter veel te breed, waardoor ik het plezier in de opleiding verloor. In Nederland is de kunstacademie heel professi oneel met hoge toelatingseisen. In Rotterdam ga ik de opleiding illu stratie volgen. Iets wat verbeelding nodig heeft door middel van illu stratie, bijvoorbeeld in de reclame wereld, mag ik gaan ontwerpen." Ervaring rijker Een ervaring rijker en een illusie armer? „Wel een ervaring rijker", stelt Coone. „Zonder die twee jaar in New Mexico was ik niet de persoon geweest die ik nu ben. Ik heb me zelf beter leren kennen, weet wat mijn zwakke punten zijn, heb meer mensenkennis en kan beter omgaan met stress. In Amerika wordt tennis als een teamsport ge zien. Daardoor wil je, onder lei ding van een fanatieke coach, win nen voor een groter doel dan je zelf. Iedereen pept elkaar constant op." Is tennis nog altijd (hoofd)on- derwerp van gesprek aan de keu kentafel? Sharon kijkt jongere zus Charlotte (16) even aan, die voor zichtig nee schudt. „Toen ik nog maar net terug was wel. Wat was er gebeurd als ik had doorgezet op College Tennis?" Ze geeft zelf antwoord: „De ont wikkeling van een schuchter en verlegen meisje tot een sterkere persoonlijkheid vind ik echter be langrijker dan op hoog niveau ten nissen", zegt Sharon, die op haar negende voor het eerst een racket ter hand nam. „Op de basisschool in Sint Jansteen werden flyers voor bal- en slagvaardigheid uitgedeeld. Zo is het allemaal begonnen." Uithoudingsvermogen Coone slaat in Sint Jansteen en Hulst regelmatig een balletje met 3-spelers als Bram Donze en Claire van Damme. „Ik moet het niet hebben van hard slaan, maar van vastheid, uithoudingsvermogen en tactiek. Ik ben van de strate gieën." In het toernooi van Bres- kens werd ze samen met Donze nummer 1 in de mixed-2, na winst op onder anderen Claire van Damme en Patrick Marteijn (6-2 7-6). „Dat was wel grappig", lacht Coone. „We stonden met 6-2 en 4-1 voor en ik zei tegen Bram: 'Ik heb nog geen zin om te stoppen'. Toen In september ga ik een nieuwe fase van mijn leven in kwamen ze echter steeds dichter bij en werd het uiteindelijk nog een tiebreak. Het was niet de be doeling dat het zo letterlijk werd genomen." Volgende week zal Coone voor de gezelligheid ook aanwezig zijn op het tennistoernooi van Sint Jansteen van haar eigen club TC Smash. „Goh, absoluut. Het gaat echt een stuk sneller tegenwoordig. Geluk kig maar. Het niveau is tegen woordig een stuk hoger dan in mijn tijd. Het gaat er allemaal pro fessioneler aan toe. Het voetbal is in de breedte ook flink gegroeid. In mijn tijd, de jaren tachtig, had den we eigenlijk alleen maar mid denvelders. Als international moest je in je eigen team het meeste werk doen. Zo kwamen de meesten op het middenveld te recht. Er waren dus weinig speci alisten in verdediging en aanval." „Nadat ik gestopt met voetballen ben heb ik het voetbal eigenlijk uit het oog verloren. Ik belandde in de journalistiek en verloor de inte resse in de sport. Tijdens het EK is de interesse eigenlijk voor het eerst weer aangewakkerd. De eer ste wedstrijd heb ik gemist, maar ik werd benieuwd. Ik was echt po sitief verrast over het spelniveau. De laatste twee wedstrijden heb ik helemaal gezien." „Ik vind Jackie Groenen een ge weldige speelster. Heerlijk aanval lend ingesteld en opbouwend erg sterk. Zelf speelde ik ook op het middenveld. Onze stijl kun je ver gelijkbaar noemen, al vind ik dat lastig om over mezelf te zeggen. Er zijn ook geen beelden bewaard gebleven van mijn carrière." „Ja ongelooflijk hè, wat een aantal. Echt super. Wij speelden vaak maar voor amper 1000 man. Eer lijk is eerlijk, het voetbal was het aanzien vaak ook niet waard voor het publiek. Dat is tegenwoordig wel anders. Daar ben ik ontzet tend blij mee. Een tijd lang heb ik me ingezet om het meisjesvoetbal te promoten. Dat ging ontzettend moeizaam. Meisjes die moeten Eerlijk is eerlijk, het voetbal was het aanzien vaak ook niet waard niet voetballen, was de algemene mening. Het voelt toch als een soort erkenning dat het vrouwen voetbal nu zo gegroeid is." „Zeker, ik heb de smaak weer te pakken gekregen. De wedstrijd te gen Zweden vond ik echt uitste kend. Alle vertrouwen dus dat ze vanavond van Engeland winnen." Aan het Nationale concours na men 21.186 duiven deel, waarvan 8.170 in Sector 1. Bij de 214 Zeeuwse liefhebbers werd J. Ver schuren (Axel) tweede en T. de Bruijn (Philippine) derde, goed voor een zevende en elfde plaats overall in Sector 1. Naast de vlucht uit Bergerac stond ook de eerste Midfond- vlucht vanuit Pithiviers voor de jonge duiven op het programma. De blauwe doffer van Adrie Schie man (Axel) en zijn zonen Cees en Frans ging er met de zege van door, in combinatie spelend met Patrick Derycke (Terneuzen). De doffer versloeg 4783 Zeeuwse duiven met een snel heid van 104 kilometer per uur over en afstand van 365 kilometer. Hij zorgde voor de tweede provin ciale overwinning van deze Com binatie in dit seizoen. Een topuitslag was er ook voor Adriaan en Jaap Scheele uit Ter neuzen, die eervol de plaatsen twee tot en met acht innamen en dit keer met liefst 39 van hun 73 ingezette duiven in de prijzen speelden. donderdag 3 augustus 2017 Henk van de Voorde Sint Jansteen N - Sharon Coone Charlotte (16), het jongere zusje van Sharon, startte al op haar zesde met tennissen. Ook zij was getalenteerd en technisch vaardig, maar had nooit de ambitie van haar ou dere zus om de top te halen. „Toen ik zag watje er alle maal voor moest doen, dacht ik: laat maar... Mede door een blessure heb ik al een paar jaar niet meer getennist, maar waarschijnlijk ga ik weer begin nen", zegt Charlotte, die na het gymna sium sterrenkunde wil gaan studeren. - Sharon Coone Erwin Adan (links) leidt de kopgroep, met Tim van den Broeke in de slipstream, fotorubenoreel Het Nederlands vrouwenteam treft vanavond (aftrap om 20.45 uur in Enschede) Enge land in de halve finale van het EK in eigen land. Voor elke wedstrijd laten Zeeuwse insi ders van het vrouwenvoetbal hun licht schijnen over de wed strijd. Vandaag: Edith Rama kers, voormalig international Nederlands elftal (16 inter lands). Bas Dingenouts Westkapelle Zie je veel verschil met de tijd dat jij international was? Heb je het EK al een beetje ge volgd? Springt er een speelster uit voor je? 30.000 toeschouwers. Daar kon je vroeger alleen maar van dromen natuurlijk. - Edith Ramakers Ik neem aan datje vanavond gaat kijken? De eenjarige blauwe witpen duivin van Piet Pladdet (Hoek) slaagde cum laude voor haar examen bij haar debuut op een lange afstandsvlucht. Ze won de eerste prijs op het concours uit Bergerac in Sector 1 (Zee land, Brabant en Limburg) van het Nationale concours. Ze legde de 759 kilometer af in zeven uur en 53 minuten. Marcel Buijsse Oostburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 81