Nieuw leven voor dorpshart Bruinisse ii» lira ONTDEK DE SALE! Klein deel Zeeuwse boeren is jonger dan 35 jaar 5 Man rijdt 155 km/u op Sloeweg Paardensportliefhebbers op mini-camping in Nisse Jumpin' de Weel in Nisse is een begrip. Uit Nederland, België, Duitsland, Zweden en zelfs Hongarije komen de deelnemers. xortinc Dat blijkt uit cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Zeeland telde vorig jaar 2.879 boeren. Het leeuwendeel van de agrariërs - driekwart - is tussen de 35 en 65 jaar oud. Slechts 103 waren jonger dan 35 (3,6 procent van het totaal aantal Zeeuwse boeren) en 615 waren ouder dan 65 (21,4 procent). De top drie van gemeenten met de meeste boeren bestaat uit Sluis (505), Terneuzen (383) en Hulst (341). De gemeenten met het kleinste aantal agrariërs zijn Vlissingen (30), Middelburg (71) en Kapelle (81). De meeste jonge boeren (jon ger dan 35) zijn te vinden in Sluis (17), Tholen (16) en Terneuzen (11). Vlissingen en Kapelle tellen er het minst, beide namelijk 1. Boeren ouder dan 65 zijn er het meest in Sluis (115), Terneuzen (89) en Veere (82) en het minst in Vlissingen (8), Noord-Beve land (15) en Kapelle (18). Zeeland volgt overigens in grote lijnen de landelijke trend. Van de bijna 56.000 boeren in de land- en tuinbouwsector waren er in 2016 slechts 2.000 jonger dan 35 jaar. Dat komt neer op bijna 4 procent. Tegelijkertijd nadert bijna 20 procent de pen sioengerechtigde leeftijd of is deze al voorbij. Het CBS meldde vorig jaar dat zes op de tien boeren van 55-plus nog geen bedrijfsopvolger heeft. Daardoor verdwijnen de ko mende tien jaar ruim 15.000 boerderijen. RITTHEM De politie heeft gis teren het rijbewijs ingenomen van een twintigjarige bestuur der die met 155 kilometer per uur over de Sloeweg Noord (N254) bij Ritthem scheurde. De gemiddelde snelheid van de bestuurder lag daarmee ruim boven de snelheidslimiet die geldt op de Sloeweg: die ligt op 100 kilometer per uur. Gezien de fikse overschrijding van die snelheidslimiet, kon de bestuurder van de auto meteen zijn rijbewijs inleveren bij de politieagenten die hem staande hielden. De meeste deelnemers aan Jumpin' de Weel in Nisse zijn gisteren gearriveerd. Terwijl de paarden op stal gaan in de tenten, installeren de eigenaren en ruiters zich op de geïmproviseerde camping. „Wij zijn hier voor het achtste of ne gende jaar", zegt Karin de Broek- Dit tref je niet overal aan. Eigenlijk is het een soort mini-vakantie kant. De sfeer, de entourage trekt hen. „Het is hier ook wel een uni cum hoor. Dit tref je niet overal aan. Eigenlijk is het een soort mini-vakantie." Ze maakt deel uit van een groep van een man of twintig uit België en Brabant. Geen familie of vriendengroep. „Nee, we kennen elkaar via de paardensport en dat schept een band." Ze staan in Nisse het liefst allemaal bij elkaar op de geïmpro viseerde camping. Tussen de drie vrachtwagens, een caravan en een camper wordt een enorme party tent opgebouwd en iemand is al bezig om een van de vrachtwa gens leeg te ruimen en uit te mes ten. „Daar slapen de kinderen in. We leggen allemaal matrasjes op de grond", vertelt Karin. Steeds meer vrachtwagens en paardentrailers getrokken door stevige terreinwagens rijden het terrein op. De organisatie ver wacht 450 paarden deze woens dag. De dieren worden in de wat ten gelegd in ruime boxen in grote tenten. Water, stro, een wasplaats: aan alles is gedacht. Bij de stallen krioelt het van de verzorgers met grote kruiwagens en ruiters met hun paarden. De een is net gearri veerd in Nisse en laadt de paarden uit de trailer, de ander heeft zo juist een proef gereden of moet nog aan de bak. Britt Paesen is ook bijna aan de beurt. De familie is met vijf paarden naar Nisse geko men om wedstrijden te rijden. „En we hebben een deel van de hin dernissen geleverd", zegt Nico van Hoof. Britt zit inmiddels op het paard. Een voorzichtig 'mmm' klinkt op de vraag of ze er klaar voor is en voorzichtig leidt ze haar paard de stal uit. Voor Amber en haar vader Ger Martens is het de eerste keer dat ze in Nisse zijn. Mét Heartbeat die zojuist op stal is gezet. „Dat paard rij ik nog maar twee weken", zegt Amber. „Mijn eigen paard is ge blesseerd." Haar kansen op succes zijn daarom niet zo groot. Jumpin'de Weel duurt nog tot en met zondag. Zaterdag is een echte familiedag. Dan zijn er naast de wedstrijden ook een streekmarkt en oogstdemonstraties. Het plan wordt ontwikkeld door eigenaar Jeroen Hoep van riemen- fabriek Geronimo en café Petit. Wordt zijn ontwerp zonder be zwaren door de procedures ge loodst, dan verwacht hij in de cember te kunnen beginnen met de bouw. Goed een halfjaar later moet het complex dan gereed zijn. „Voor de volgende Visserijdagen zijn de winkels open en woon ik daar boven." Hoep ondertekende gisteren met de gemeente de over eenkomst voor herontwikkeling van de hoek Kerkplein-Korte Ring. Zijn streven is aan de bakker en slager ook een horeca-voorzie- ning te koppelen. „Je moet daar straks als het even kan ook kun nen zitten voor een lekker belegd broodje met een kop koffie." Wethouder Wout van den Berg ziet de nieuwbouw als de vol gende stap in de revitalisering van het hart van het vissersdorp. De plannen voor het nabijgelegen ge zondheidscentrum in het oude bankgebouw zijn ook nagenoeg rond. „Daar gaat volgend jaar ge bouwd worden en dat is in 2019 klaar." Samen met de ruimte rond de vernieuwde snackbar aan de overkant en het nog te verbouwen Café Petit ontstaat er straks op die locatie een echt plein, stelt Hoep. j&iïfca :otcH&SODA omings VING -GAASTRA donderdag 3 augustus 2017 BE Slechts 1 op de 28 Zeeuwse boeren is jonger dan 35 jaar. Tegelijkertijd is een vijfde van de agrariërs ouder dan 65. Opmerkelijk is dat zowel de meeste jonge als oude boe ren te vinden zijn in Sluis. Jeffrey Kutterink Vlissingen 'Jumpin' de Weel is unicum' Melita Lanting - Karin de Broekkant, deelnemer Na jaren aanmodderen wordt het dorpshart van Bruinisse aangepakt. De bedoeling is nog dit najaar de muziektent op het Kerkplein en het ach terstaande huis te slopen. Op die plek moet een complex verrijzen met een bakker, sla ger en bovenwoning. Marcel Modde Bruinisse m Britt Paesen maakt zich gereed voor haar springparcours bij Jumpin' de Weel. fotomechteldjansen BAKER BRIDGE DOMBURG GOES RENESSE MIDDELBURG TERNEUZEN ZOUTELANDE j ETTEN-LEUR KAMPERLAND SLUIS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 73