Ei, ei, gaat 't wel goed? Twee nieuwe torens Schelderadarketen Ouderen in Sluiskil zien de ratten lopen iSSa Steenkolenduits 2 Z% Commentaar Even draait alles om het ei. Sinds duidelijk is dat sommige ei eren het gif fipronil bevatten, lijkt iedereen het spoor bijster. Lopen we allemaal gevaar? Wat moeten we doen? Ja, fipronil is slecht voor de gezondheid. Nee, er is geen direct gevaar als je goed op de codes let. Zelfs als je toch een gif-ei eet, kom je zeer waar schijnlijk met de schrik vrij. Ja, onderzoek naar gif-eieren in andere producten loopt. Zo komt er langzaam lijn in de informatiechaos. De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) speelt daar bij een dubieuze rol. Woordvoerders spreken elkaar tegen. De NVWA zwalkt van aandacht voor de risico's voor de volksgezond heid naar begrip voor de belangen van de pluimveesector. Kiezen tussen deze uitersten is gemakkelijk. Maar daar gaat het niet om. Alle aandacht voor de gebrekkige voorlichting over de veiligheid van de eieren leidt af van het echte probleem. Een gifmenger heeft ongestoord zijn gang kunnen gaan. Zo kwam fipronil via schoon maakmiddelen terecht in de pluimveesector. Zo ontstond de el lende. Wat nu gebeurt, is nogal doorzichtig. De gifmenger en de over heid hebben het gedaan. Maar justitie kan dit probleem niet oplos sen. En de NVWA loopt in veel opzichten achter de feiten aan. Dat zal niet veranderen. Daarom ligt de bal bij de pluimveesector zelf. De kippenhouders hebben kennelijk geen middelen om te contro leren of het werk in hun stallen veilig is. Dat zou ze aan het denken moeten zetten. In plaats van af te geven op ongelukkige uitlatingen van de NVWA, moet de pluimveesector zich richten op een betere veiligheid in de hele keten. Dat is de enige manier om het vertrou wen van de consument te behouden. Die hoeft de kippenhouders overigens niet extra te straffen door geen eieren meer te eten. De schade is al groot genoeg. NVWA zwalkt van aandacht voor volksgezondheid naar aandacht voor de economie De fundering voor de radarpost bij Kreverhille is gelegd. De toren wordt een bijzondere. Die zal na melijk niet alleen worden gebruikt om de scheepvaart in de gaten te houden, maar krijgt ook een pu blieksfunctie. Op dertig meter bo ven het dijktalud, dat wil zeggen zeventien meter boven de zeedijk, komt een uitkijkplatform. Een vergelijkbare radarpost is in juli in gebruik genomen aan de Schelde bij de Prosperpolder. De bezoekers hebben daar ruim zicht over de Schelde en straks over het ontpolderingsgebied Prosperpol- der-Hedwigepolder. Liet blijft bij deze twee torens met een publieks functie. De nieuwe radarpost bij Hans- weert, die zo'n beetje tegenover de bemande verkeerscentrale komt, wordt een gewone, zonder extra at tractie. Nieuwe radarpost bij Kreverhille, Ossenisse, krijgt een uitkijkplatform Ook bij Antwerpen komen nieuwe radarposten. Alle investe ringen, waaronder ook de 115 meter hoge radarpost op Neeltje Jans, worden gedaan om de radardek king van de in 1991 in gebruik geno men Vlaams-Nederlandse Schelde radarketen te verbeteren. ALMANAK Pfff. Hoe zat dat ook alweer met die naamvallen? De Airbnb-gast- vrouw durfde de Duitse gasten aanvankelijk nauwelijks aan te spreken in hun moedertaal. Maar sinds er bijna dagelijks mensen over de vloer komen, heeft ze al haar schroom overboord ge gooid. Ze plakt ze overal vrolijk 'ein' en 'die' voor. Best makkelijk eigen lijk, dat Duits, dacht ze nog. Eén keer was ze iets te enthousiast. 'Schmeckliches Essen!', be groette ze de gasten 's morgens vrolijk. Ze keken verwonderd op van hun broodje kaas. 'Wie bitte?' Fietstocht langs boomgaarden Dorpentocht Walcheren Show ritmische vlammenwerpers Lena van Maasdam is wel wat ge wend. Ze woonde eerder aan de Ka- naalweg in Sluiskil. Ze zag er gere geld ratten lopen. „Ook grote. In het kanaal zitten er natuurlijk heel wat." Maar bij het Elisabethhofje waar voornamelijk ouderen wonen, kwamen door het gescharrel van ratten zelfs stoeptegels omhoog. „Ik ben erover gevallen", vertelt Van Maasdam, „en heb me flink be zeerd." Voor haar zoon Frank was dat het sein alarm te slaan. Verhuurder Clavis heeft actie ondernomen. Te gels zijn vlak gelegd. De ongedier- tebestrijding van de gemeente heeft rattengif gestrooid en komt wekelijks terug. „We hebben ook bewoners gevraagd geen voedsel voor vogels meer neer te leggen", laat waarnemend Clavis-directeur Wim Poortvliet weten. „Prima", reageert Van Maasdam, „maar de tuin wordt ook al een tijd niet meer onderhouden. Die ratten kunnen daar ook van alles vinden." donderdag 3 augustus 2017 De Schelderadarketen langs de Westerschelde breidt verder uit. Twee radartorens zijn in aan bouw, één bij Hansweert en één vlakbij Ossenisse, bij Krever- hille. Harmen van der Werf Ossenisse Tip? redactie@pzc.nl KAPELLE De jaarlijkse fietstocht van het Fruitteeltmuseum in Kapelle is op zaterdag 12 augustus. Tussen 09.00 en 12.00 uur kun nen deelnemers starten vanuit het museum voor een tocht van 35 kilome ter in en rond Kapelle. De route gaat langs natuur gebieden en boomgaar den en er zijn tien stops, bij bijvoorbeeld fruitte lers. Deelname kost 6 euro per persoon. ZOUTELANDE De opbrengst van de Dorpentocht Walcheren van Terre des Hommes, die dinsdag is gefietst, heeft rond de tienduizend euro opgeleverd. De op brengst gaat naar een project van Terre des Hommes om kinderar beid in Azië terug te drin gen. De Dorpentocht werd voor de 21ste keer gehouden. Deelnemers trekken langs elf stem pelposten. In de PZC van woensdag is een ver keerd foto-onderschrift geplaatst bij de foto van de tocht. De foto is niet bij het azc in Middelburg maar bij de minicamping Werendijke. ZOUTELANDE De jaarlijkse vuurwerk show op muziek zorgt za terdag weer voor drukte in Zoutelande. In de Langstraat verzorgt Vuurwerkshow Zeeland om 22.30 uur het spekta kel op ritmische house en groovehits. Nieuw in de show zijn gasvlammen- werpers die op de mu ziek dansen. Vorig jaar trok de vuurwerkshow wel drieduizend bezoe kers, volgens Vuurwerk show Zeeland. Een nieuw plafond in één dag! PLAFONDS Plameco Plafonds Van Gilst v.o.f. Tel: 0113-270000 www.plameco.nl „Hij stak z'n kopje zo boven de stoeptegel uit", vertelt Lena van Maasdam (78), bewoonster van het Elisabethhofje in Sluiskil. „Het was een kleintje, maar het was wel een rat." Harmen van der Werf Sluiskil T Relaxen bij de tenten op camping De Schotsman. Ilse en Clara in de tent met stapelbed. FOTO'S MECHTELD JANSEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 70