Niemand weet of eieren eten nu wel helemaal veilig is 5 Rrcl r- r CRISISMANAGEMENT de kippenpest scheerde al eens ra kelings langs hun stallen. En nu, zo beseffen ze, hebben de kippen boeren het onheil zélf besteld. De 38.000 scharrelkippen en 17.000 biokippen van de maatschap Van den Heuvel legden 100.000 eieren sinds het telefoontje van de NVWA kwam. Ze mogen niet worden verhandeld. Geblokkeerd Alle leidingen en transportbanden werden ingespoten door Chick- Friend. De bloedluis is een mijt die de kippen ernstig kan ver zwakken en zelfs bloedarmoede kan veroorzaken. Bestrijden móet. Schoonzus Wilma van den Heu vel: „Dat deden we anders 's avonds laat als de kippen op stok zaten. Met een oplossing van wa ter, spiritus en groene zeep spoten we alle schuilplaatsen van de bloedluis in. Maar daar kreeg je niet alle luizen mee weg. Je moest ze echt raken, iedere week weer. ChickFriend beloofde dat de lui zen vier tot vijf maanden weg zou den blijven." Directeur Eelco van Tilburg van eiergroothandel EWN in Barne- veld loopt door de verpakkingshal langs lange rijen pallets vol gifeie ren. „We hebben nu een miljoen eieren die geblokkeerd zijn. Er mag niets mee gebeuren. We wer ken van 's ochtends 07.00 uur tot Scharrel Vrije uitloop Biologisch na middernacht om eieren terug te halen bij de supermarkten, 's Nachts slaap ik nauwelijks." Tien miljoen eieren per week verhan delt EWN. Van Tilburg denkt dat de vraag vanuit de supermarkten zal ver minderen. „Dit treft niet alleen de getroffen bedrijven, maar heel de sector zit binnen een week tijd in Vrijdag is mijn zoontje jarig, dat moet een feestje worden. Hij wordt 7 een dal. Alleen al naar Duitsland exporteren we als land voor 400 miljoen euro aan eieren. Er zijn miljoenen eieren teruggehaald. Andere landen zullen proberen onze plaats in te nemen. Hoelang duurt het tot ze niet meer denken: Nederlands ei is gif? Als er geen regeling wordt getroffen door Brussel of de Nederlandse rege ring dan moeten een heleboel be- drijven stoppen. De schade voor de sector gaat in de honderden miljoenen lopen." „Wij zijn ook bang dat we fail liet gaan", zegt Wilma van den Heuvel. „Er moet toch hulp ko men? Onze biologische kippen leggen nu chemisch afVal, mis schien moeten ook de kippen wor den geruimd, terwijl de kosten doorgaan. Vergassen kost ook 1 euro per kip en nieuwe kippen be stellen duurt twintig weken. We verliezen in dit tempo een ton per maand", rekent Wilma voor. „Al lemaal buiten onze schuld. We voelen ons zo machteloos." Ze slikt haar tranen weg. „Ook de kinderen voelen de spanningen. Vrijdag is mijn zoontje jarig, dat moet een feestje worden. Hij wordt 7. Gisteren vroeg ie: kunnen we wel in dit huis blijven wonen mama?" Bloedluisbestrijder ChickFriend is gevestigd in een twee-onder- een-kapwoning in Barneveld. Op de deurmat ligt post van een paar dagen. Telefonisch is het bedrijf onbereikbaar. De website staat op zwart. Volgens een buurvrouw is er al dagen niemand meer gezien. „Tenenkrommend!" Hij klinkt boos, Hugo Bens. De pluimvee houder en LTO-voorman heeft geen goed woord over voor het optreden van de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit in het eierschandaal. NVWA-top- man Freek van Zoeren zaaide dinsdagavond in Nieuwsuur nog meer twijfel dan er al was over de veiligheid van eieren „Als iemand zegt: nou, ik kan leven zonder een ei te eten tot zondag, zou ik dat aanraden", zei hij. Gisterochtend krab belde de NVWA terug: meneer Van Zoeren was verkeerd be grepen. Hij had het niet over alle eieren, volgens een woord voerder. „Het ging alleen om eieren van bedrijven met de door ons gecommuniceerde codes." De kippenboeren vrezen voor nog meer schade voor hun sector en het imago van het ei. Die angst lijkt niet onterecht: Lidl bevestigde gisteren dat er minder eieren worden ver kocht. Het Amsterdamse zie kenhuis VUmc liet gisteren weten voorlopig geen eieren meer te serveren aan patiënten. Waarom wachtte de inspectie met het terughalen van de besmette eieren? Ook Foodwatch is verbolgen over het optreden van de in spectie, zegt woordvoerder Sjoerd van de Wouw. „Vorige week stelde de NVWA dat ie dereen met een gerust hart ei eren kon blijven eten. Maandag bleek er ineens toch acuut ge vaar voor de gezondheid. Het is een chaos." De NVWA com municeert volgens de consu mentenorganisatie weinig en slecht'. „Waarom maakt het de namen van alle geblokkeerde bedrijven niet bekend, en de codes van hun eieren? Waarom mogen we niet weten hoe hoog de fïpronilgehaltes zijn?" Feit is: niemand kan garande ren dat er geen eieren meer in omloop zijn die zoveel fipronil bevatten dat ze schadelijk kun nen zijn voor de gezondheid. Vorige week blokkeerde de NVWA alle 180 bedrijven die volgens de administratie klant waren van ChickFriend, een Barnevelds bedrijfje dat bloed luis bij kippen bestreed met het verboden gif fipronil. Hun ei eren mogen niet meer worden verkocht. Het gaat om een vijfde van alle leghennenbedrijven in Nederland. Pas vandaag zijn alle duizend monsters van die bedrijven ge test. De administratie van ChickFriend was niet op orde, stelt Bens van LTO. „Er zijn ook pluimveehouders die zichzelf bij de NVWA hebben gemeld, omdat hun naam er blijkbaar niet in voorkwam." Sneller Zelfs boerenorganisatie LTO had liever gezien dat de NVWA sneller had opgetreden en de eieren van de betrokken bedrij ven had teruggehaald, zoals in Duitsland wel is gebeurd. Bens: „Waarom wachten? We moe ten de veiligheid van onze ei tjes kunnen garanderen, daar is iedereen bij gebaat." De schade voor de pluimvee sector loopt alleen al voor de getroffen bedrijven in de mil joenen, stelt hij. „De schade voor de export, als het imago van het Nederlandse ei een deuk oploopt, komt daar nog bij." De NVWA onderzoekt ook in welke producten de eieren met de hoogste concentratie fi pronil terecht zijn gekomen. Mayonaise, cake en andere producten met veel eieren, zijn volgens de brancheorganisatie van levensmiddelenproducen ten FNLI veilig te eten. „Op grond van de informatie die wij nu hebben, is het niet nodig producten terug te roepen", stelt directeur Marian Geluk van FNLI. t t A T donderdag 3 augustus 2017 Blijven binnen Max. 9 kippen per m2 ei-code: 2 Buiten: 1 kip per 4 m2 Binnen: 9 kippen per m2 Supermarkt ei-code: 1 Buiten: 1 kip per 4 m2 Binnen: 6 kippen per m2 Supermarkt ei-code: O Wilma van den Heuvel Wilma van den Heuvel: „We voelen ons zo machteloos." M Eelco van Tilburg van eierhandel EWN zit met een miljoen geblokkeerde ei eren. FOTO'S SHODYCAREMAN De chaos rond het uitdijende eierschandaal wordt almaar groter. Is het nou wel of niet beter om eieren even links te laten liggen? Annemieke van Dongen Rotterdam -LTO-voorman Hugo Bens v- Ti -i- 'r Pluimvee houder en LTO- bestuurder Hugo Bens vindt de hele gang van zaken tenenkrom mend. FOTO ED VAN ALEM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5