'Beleving is de kracht van Theaters aan Zee' 3 Slapen op een luchtbed tijdens een jeugdkamp? Dat kan echt niet meer. Ouders worden veeleisender, merken organisatoren van kindervakanties. 'Dit moet simpeler kunnen' VIJF VRAGEN AAN PETER DE NEEF WENSENLIJSTJES Gaat het wel goed met mijn dochter? Ik hoor maar niets.' En: 'Ik wilde nog even zeggen dat zijn tandenborstel in het rechterachtervakje van zijn tas zit. Misschien kan hij hem niet vinden.' Medewerkers van kinder kamporganisator Vinea krijgen re gelmatig dit soort telefoontjes van bezorgde ouders. Ze hadden het er zo druk mee, dat het bedrijf vorige zomer een speciale folder voor ouders maakte. Er staat een o6-nummer op van de kampleiding en de no dige instructies. „Ouders hebben meer behoefte aan contact, terwijl hun kinderen denken: 'ik stuur papa straks wel een berichtje'. Wij benadrukken: 'geen bericht is goed bericht'", legt product mana ger Edine Oosterhof uit. De drie meiden die deze week op kamp zijn aan het Veerse Meer dénken er niet aan om hun ouders een berichtje te sturen. „Mijn va der heeft iets geschreven, maar ik ga niet antwoorden hoor", zegt één van hen. Haar vriendin: „Ik zit niet veel op mijn mobiel. Dat is ongezellig." Een ander: „Mijn moeder schreef dat ik geen eieren moet eten, want die kunnen be smet zijn met iets of zo." En weg zijn de tieners, de grote partytent in, waar ze kunnen aanschuiven voor het avondeten. Een stuk of dertig jongens en meiden - voornamelijk uit de Randstad en Brabant - bivakkeren op camping De Schotsman. Dat betekent een weekje mountainbi- ken, windsurfen, levend stratego en relaxen op zitkussens. „Ik houd van watersporten en het is leuk om nieuwe vrienden te maken", zegt Veronique (15), terwijl ze Alleen tijdens ons survivalkamp in de Biesbosch slapen de kinde ren op luchtbedden. Dan vermel den we er specifiek bij dat het 'back to basic' is." Oosterhof ziet ook de speciale verzoeken en dieetwensen de laat ste tijd toenemen. „Toen ik zelf kampen leidde kenden we alleen gluten- of lactoseallergieën. Nu hebben we alle varianten: kinde ren die allergisch zijn voor appels, juist alléén Granny Smith-appels eten of geen tomaat of kaas lusten. En kampweken zonder vegetariërs zijn een uitzondering." Grenzen Vinea probeert zo veel mogelijk tegemoet te komen aan de wensen van ouders. Zo is een lijst met tips voor het omgaan met adhd'ers al standaarduitrusting voor de kampleiding. Zijn er grenzen aan de dieetwensen? „We proberen zo goed mogelijk aan te voldoen. Maar als een ouder wil dat zijn kind biologisch eet, terwijl we ook een vegetariër, een kind met een glutenallergie en een kind met lac- toseallergie hebben, gaan we in gesprek. Dan zeggen we: 'uw kind kan wel vegetarisch eten, maar bi ologisch lukt niet.' Ouders ge ven het belangrijkste dat ze hebben uit handen. Als wij geen rekening houden met dieetwensen, vra gen ze zich af of we de rest dan wel goed regelen." Kampweken zonder vegetariërs zijn een uitzondering wacht op haar wortels met gebak ken aardappels en hamburger. De tiener vermaakt zich opperbest, net als haar leeftijdsgenootjes. Het zijn de ouders die de laatste jaren veeleisender zijn geworden, merkt Vinea. Toen Oosterhof tien jaar geleden zelf kamp leidster was, sliepen de kin deren op luchtbedden. Maar dat kan nu echt niet meer, weet ze. „Ouders verwachten meer. Ze willen kwaliteit. Je hebt weieens van die plekken: daar voel je je welkom donderdag 3 augustus 2017 Mijn kind eet alleen Granny Smith-appels T Het eten wordt opgeschept tijdens het Vinea-kinderkamp in Kamperland. Vijf verschillende pannetjes met spa- ghettisaus stonden vorig week op het fornuis van Jonas de Koning De Vlis- singer verzorgde de maaltijden tijdens het kinderkamp van Humanitas aan het Veerse Meer. En dat is een uitdaging, ver telt hij. „Het ene kind eet vegetarisch, de volgende wordt ziek van champignons, een ander mag geen toegevoegde sui kers of niet te veel zout." En dan zijn er nog de kinderen die geen varkensvlees eten of allergisch zijn voor gluten, lac tose of noten. De inschrijfformulie ren, waarop ouders de wensen voor hun kroost doorgeven, staan vaak vol met wensen en ge bruiksaanwijzingen. „Het eten mag al leen gebakken wor den in kokosolie. Het kind drinkt geen koemelk, maar wel paardenmelk. Of het mag geen sorbitol." Hij verzucht: „Het is de invloed van het internet, denk ik. Ouders nemen daar veel van over, en nemen snel iets voor waar aan." De orga nisatie van het kamp denkt erover om vol gend jaar nog wat verder door te vra gen. „We willen te weten komen of het een medische nood zaak is of een le venswijze. Dit moet simpeler kunnen." Toch wisten De Ko ning en andere vrij willigers ruim tachtig kinderen elke avond een gezonde maal tijd voor te schote len: kipragout, nasi, pulled pork, gebak ken aardappels. De Koning, trots: „En we hebben niet één bouillonblokje ge bruikt." Cornelleke Blok II - Edine Oosterhof, product manager Vinea Het was vijf jaar geleden een sprong in het diepe, maar inmid dels is Theaters aan Zee een be grip. Met voorstellingen ver spreid over zeven locaties op Schouwen-Duiveland, Walche ren en de Bevelanden. Feest dus, zegt Peter de Neef - samen met Esther spil achter de orga nisatie. „We gaan van 60 naar ruim 110 voorstellingen." Esme Soesman 1 Vijf jaar! Hadden jullie dat ver wacht? „Te gek hè? Nee, ab- so-luut niet. Zoals het met zo veel dingen gaat: zoiets ontstaat. Al staat of valt het wel met passie en de juiste combinaties vinden. - Peter de Neef Bepaalde puzzelstukjes moeten in elkaar vallen. Zo kwam De Ver wachting in Ritthem op ons pad. Dat had ik vijf jaar geleden niet kunnen bedenken. En we werden voor andere plekken gevraagd. Want dat kwam er ook bij: de sub sidies bij gemeentes namen af. Theaters aan Zee is een kleine or ganisatie. In feite zijn het Esther en ik én heel veel enthousiaste vrijwil ligers. Voor kleinere settings en podia is dat een uitkomst." 2 Grootste kracht? „De enorme gastvrijheid. Mensen voelen zich thuis bij je. In Rit them staan we zelf aan de deur, maar die andere accommodaties hebben het ook. Zo'n ploeg men sen die er voor gaat. Je hebt wei eens van die plekken: daar voel je je welkom. Daar ben je niet alleen omdat je een kaartje hebt gekocht van een artiest. Die beleving is de kracht van Theaters aan Zee." 3 Wilde plannen? Ja, al weet ik niet hoe zich dat ontwikkelt. Maar er zijn mooie locaties in Zeeland waar je bijzondere dingen kunt ondernemen. En verder: de ambitie om samen te werken, met artiesten en andere mensen. Op dit moment is achter de schermen een denktank in ontwikkeling." 4 Tips voor komend jaar? „Wat aanstormende cabare tiers betreft geloof ik in Nabil. Kom kijken, die jongen heeft alles in zich. Nog een cadeautje: het New European Ensemble. Hart stikke toegankelijk maar topkwali teit. En op gebied van toneel: Debby Petter, een geweldige ac trice. Maar ik heb over iedere ar tiest een verhaal. Er is zoveel moois." 5 Nog een boodschap voor je publiek? „Los van Theaters aan Zee: ga uit! Blijf niet voor de tv hangen of achter de compu ter. Er zijn in Zeeland hartstikke leuke mogelijkheden om uit te gaan. En zoek ook het onbekende op. Het is een cliché, maar juist door het onbekende word je zo verrast."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 59