3 A t-V Niet geschikt voor thuis, maar perfect voor een hete disco lichtte een wetenschappelijk onder zoek in opdracht van organisatie World Animal Protection 24 soorten dierenattracties door, van berengal- boerderijen tot dansende hyenaman nen. De resultaten geven te denken. Al leen het begeleid bezoeken van be ren, olifanten, orang-oetans en dolfij nen in reservaten scoorde positief op welzijn en natuurbescherming. Go- rilla's-kijken-in-de-mist en het min der bekende gibbons-zoeken-in- Cambodja zitten op het randje. Al het andere dierentoerisme verliest het belang en welzijn van het dier uit het oog, is slechts vertier en soms ook ronduit gevaarlijk voor de mens zelf. Mij niet gezien bij deze attracties: Cobrakussen Slangen bezweren is zo gewoontjes dat men in Thailand het cobrakussen ontwikkelde. Voor deze vorm van straattheater, want meer is het niet, worden de giftanden verwijderd en de gifklieren geblokkeerd. Geen pretje voor de slangen. Maar het kus sen van een cavia is gevaarlijker. Toch is het oppassen met slangen in tro pisch Azië. Er worden jaarlijks vier miljoen mensen gebeten, van wie er gemiddeld honderdduizend sterven. Loewak-koffieproeverij Populair geworden in Indonesië dankzij de cultstatus en bijbeho rende torenhoge prijs van koffie die bereid wordt met door civetkatten uitgepoepte koffiebonen. Toen men de loewakbonen nog in het vrije veld uit de kattenstront pulkte was een ecologischer kopje koffie ondenk baar, maar inmiddels zijn er al civet katlegbatterijen waar de arme dieren een eenzijdig dieet van koffiebessen wordt voorgeschoteld om zoveel mo gelijk bonen te produceren. Rondlei dingen met uitleg over de productie, gevolgd door een proeverij trekken steeds meer toeristen. Dan liever een Senseo-apparaat in de koffer. Lopen met leeuwen De Afrikaanse variant van het Aziati sche tijgerknuffelen, waarbij je indi vidueel of in kleine groepjes in de bush in direct contact komt met leeuwen van alle leeftijden. Ze luiste ren naar klinkende namen als Pendo ('de ultieme jager'), Phezulu ('impo sante man met wilde manen'), Fu- mani ('actieve welp') en Vithikazi ('prachtige leeuwin'), maar het zijn veredelde circusdieren. Met natuur heeft zo'n wandeling niks te maken. De instructies zijn geruststellend: draag camouflagekleuren, neem wa ter en muggenolie mee, maar de on berekenbaarheid van de leeuwen wordt onderschat. Erg fijn zijn ook de bruidsfotosessies waarbij schade aan de kleding van het bruidspaar niet vergoed wordt. Ratelslangslachten Het onthoofden en slachten van dui zenden ratelslangen is al bijna zestig jaar een begrip in de eerste week van maart, in Sweetwater, Texas. De slan gen zijn door premiejagers gevangen, met het doel ze te doden. Bij het eve nement, dat bekend staat als fun for the whole family, staan kinderen in de rij om een slang te villen en hun be bloede handafdrukken op een muur achter te laten. De dag wordt afgeslo ten met een slangenvlees-eetwed- strijd en barbecue. Belangrijk om te weten: sinds 2003 is niemand van het publiek door een slang gebeten. Bij 20.000 tot 40.000 bezoekers per jaar is dat een geruststellende gedachte. Zwemmen met dolfijnen Een niet meer weg te denken klassie ker van het kaliber knuffelen-met- bomen, maar dan gevaarlijker. Aan het zwemmen met dolfijnen worden helende krachten en spirituele erva ringen toegekend. Dolfijnen kunnen zelfs hun 'goede gevoel voor humor' overbrengen op zwaarmoedige zwemmers. Dat contact met dieren een positieve invloed op het welbe vinden van mensen kan hebben, is onbetwist. Ik zou echter een konijn gaan knuffelen op de kinderboerde rij, want dolfijnen zijn onbereken bare wilde dieren. Er zijn gevallen bekend van tuimelaars (600 kilo zware en ruim 3 meter lange dolfij nen) waarbij het vriendelijke gedrag naar zwemmers plotseling omsloeg in agressie en zelfs (niet zachtzin nige) seksuele toenadering. Een griend, een nog grotere soort, trok in 1992 bij Hawaï een dolfijnzwemster tot twee keer toe aan haar been de diepte in. En zo zijn er meer bijna fa tale incidenten. Los van de risico's horen dolfijnen niet in gevangen schap, en zwemmen met vrij levende dolfijnen verstoort hun natuurlijke groepsgedrag. De leeuwen zijn veredelde circusdieren, met natuur heeft dit niks te maken Soepschildpad proeven Met 200.000 bezoekers per jaar is het Turtle Centre op de Kaaimaneilan den een van de grootste toeristische attracties. De ernstig bedreigde soep schildpad wordt er gekweekt, maar niet uitgezet in de natuur. Je kunt hier jonkies over je hand laten krui pen en, jawel, zwemmen met de vol wassen dieren. Wat toeristen niet weten, is dat de schildpadden er ook voor hun vlees worden gekweekt en onder erbarmelijke omstandigheden opgroeien. In de overvolle bassins snakken ze naar adem en kannibali- seren ze elkaar. Wat dan wel? Wil je tijdens de vakantie, ver weg of dichtbij, genieten van het dierenle ven, dan zijn er voldoende mogelijk heden. In veel dierentuinen is succes verzekerd. Zelf op expeditie gaan kan ook. Neem een verrekijker mee, kijk om je heen of sluit je aan bij een lo kale natuurgids. Ben je aan de kust? Vissers legen hun netten vaak op het strand of op de kade. Wat daar aan zeeleven uitkruipt, daar kan geen toeristenattractie tegenop. Blijf je thuis? Staatsbosbeheer en Natuur monumenten verzorgen excursies op tal van plaatsen, van vollemaanwan- delingen tot beverspeurtochten. donderdag 3 augustus 2017 GO A Echte vechtjassen, die Megaponera-mieren. De Duitse bioloog Erik Frank, die de veldslagen be studeert, ontdekte laatst iets bijzonders. Megaponera- mieren die gewond zijn ge raakt op het slagveld, wor den niet aan hun lot overge laten. Gezonde collega-mie- ren voeren de gewonden af naar huis, waar ze mogen herstellen. Vaak zijn ze een dag later fit genoeg voor een volgende veldslag. Met of zonder een poot minder, maar met evenveel vechtlust bestormen ze weer een termietenheuvel. Fijne dag! Corlijn Artiest: Lil Louis Songtitel: French kiss Jaar: 1989 Dat nummer waar je rode oren van kreeg. Dat je niet wist waar je kijken moest als ie thuis voorbijkwam op de radio, met net je oma op bezoek. Wat stampte dat nummer in de zomer van 1989 de hitlijsten door: French kiss van Lil Louis, een zomerhit nog veel eroti scher dan de titel sug gereert. Want halver wege dat nummer, als de beat afzwakt, begint een vrouw ongege neerd te kreunen. Tot French kiss stilvalt en zij duizeligmakend op haar hoogtepunt komt. Té zwoel gewoon, deze zomerhit. In discotheek El Pacha in Salou hoorde ik French kiss voor het eerst. Met een paar dui zend anderen meekreunen en spannend naar elkaar la chen. De porno- beat van Lil Louis (een vent overigens, een Franse dj, die kreun huurde hij in) zorgde in 1989 voor veel opschudding. Werd hier en daar verboden, maar mede daar door natuurlijk een mega-hit. Niet geschikt voor thuis. Maar per-féct voor een hete disco in Salou. —Victor Schiidkamp die dolfijnen A Kees Moeliker, ruim tien jaar geleden poserend met een dode anaconda in Venezuela. 44 Zwemmen met dol fijnen verstoort hun natuurlijke groepsge drag. FOTOSHOTTERStScPI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 47