Gedood door geweld 'Straf louter op basis van dossier' Dishoek, 3 april foto lex de meester 11 MOORDGOLF STRUCTUREEL PROBLEEM Weereen recordaantal geweldsdoden. Het probleem is structureel, zegt recherchechef Rienk de Groot. Hij hoopt dat rechters, net als in Amsterdam, zwaar straffen om de moordgolf te stoppen. Zeeland en West-Brabant lijken af te stevenen op een recordaantal moor den, waarvan de helft in het crimi nele circuit. Om deze liquidaties te stoppen, hoopt de politie dat rech ters van de rechtbank Zeeland- West-Brabant, net als hun collega's in Amsterdam, zwaardere straffen opleggen. Dat zegt chef Rienk de Groot van de recherche in de politie regio Zeeland-West-Brabant. In de eerste zeven maanden van het jaar telde de regio dertien gevallen van moord en doodslag. Dat zijn er twee minder dan in heel 2015, toen West-Brabant alleen al met vijftien geweldsdoden Amsterdam naar de kroon stak als moordregio van het land. „Als het zo doorgaat dit jaar, halen we een triest record. Maar ook als er geen doden bijkomen, zitten we nu al ver boven het gemiddelde. En dat is geen toeval", waarschuwt De Groot. De recherchebaas ziet een 'structu reel probleem'. Sinds 2013 zijn in zijn werkgebied 56 mensen om het leven gekomen door geweld. Veel meer dan in regio's met vergelijkbare De criminaliteit is en blijft hier van een stabiel, zorgelijk niveau inwonertallen en politiekorpsen. Bij de helft van de moordzaken speelt een crimineel motief, wat ook veel meer is dan in andere gebieden. „De criminaliteit is en blijft hier van een stabiel, zorgelijk niveau", conclu deert De Groot, „samen met Am sterdam zijn wij dé hotspot wat be treft ondermijnende criminaliteit en liquidaties." Levenslang De politieman beseft dat zijn hoop op strengere straffen een gevoelig onderwerp is, omdat rechters in Ne derland onafhankelijk werken. Toch hoopt hij hardop dat de rechters van de rechtbank Zeeland-West-Bra- bant 'het voorbeeld volgen van hun Amsterdamse collega's'. Die hebben recent vier keer levenslang opgelegd in het geruchtmakende Passage proces rond een serie criminele afre keningen. In een andere zaak rond een mislukte afrekening legde de rechtbank in Amsterdam 20 jaar cel op, meer dan de officier had ge vraagd. Daar staat tegenover dat de recht bank in Breda de dader van de liqui datie van Hugo van Houten onlangs 18 jaar cel gaf terwijl het OM 25 jaar had geëist. „De officier heeft hoger beroep aangetekend tegen deze strafmaat. Ze vindt dat daarin de Brabantse context van extreem cri mineel geweld te weinig is meege nomen. Daar zijn wij het zeer mee eens", zegt De Groot. Hij ziet de strenge straffen in Am sterdam als een 'nieuwe maatstaf. „Het zijn gezag hebbende uitspra ken waarmee een nieuwe strategi sche lijn is inge zet, nodig om de moordgolf te stoppen." ■3 maart Oostburg wordt doodge schoten in café De Drie Musketiers. Vijf verdachten in de leeftijd van 16 tot 28 jaar uit onder meer Breskens en Zoetermeer worden aan gehouden. De zaakt lijkt te spelen in het drugsmilieu. 20 maart Rilland. Gedood in zijn wo ning. Op zolder vindt de po litie een hennepkwekerij. De politie denkt dat er een verband is. Buren hoorden de avond er voor ruzie en zagen meer dere mannen uit het huis komen. Geen aanhoudin gen. 3 april In een auto in een bos bij Dishoek liggen de lichamen van een van oorsprong Ser visch echtpaar uit Middel burg. De man heeft volgens de politie eerst zijn vrouw doodgeschoten en daarna zelfmoord gepleegd. m&i „Het staat een politie man vrij om de wens te hebben dat er hoge(re) straffen uitkomen. Maar de rechter oor deelt op elk individueel dossier. De strafmaat wordt bepaald aan de hand van het dossier." Dat schrijft bestuurslid mr. Nol Vermolen van de rechtbank Zeeland- West-Brabant in reac tie op uitspraken van recherchechef Rienk de Groot, die hoopt op hoge (re) straffen. Volgens Vermolen heeft ook het bestuur van de rechtbank geen invloed op uitspraken en strafmaat: „Dat is het rechterlijk domein van de individuele zaaksrechter of meer voudige kamer. Dat is de basis van de onaf hankelijke recht spraak." De Groot noemt het Passageproces, waarin zware straffen vielen, als voorbeeld voor Bra bantse rechters. Maar volgens Vermolen 'mag je zaken nooit zomaar met elkaar vergelijken': „De Passage is bijvoor beeld van een bepaald kaliber." donderdag 3 augustus 2017 leidooi voor zware straffen Hessel de Ree Breda - Rienk de Groot, recherchechef De politie onderzocht in de eerste zeven maanden van 2017 dertien moorden en doodslagen. Voor tien geweldsdoden zijn ver dachten aangehouden en denkt de recherche de zaak te hebben opgelost. Zes moorden hebben een criminele achtergrond, waaronder twee liquida ties. De overige hebben een relationele of andere achtergrond. Drie delicten waren in Zeeland. Sirwan Kassan (24) uit Kevin van Schaik (65) uit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 39