Gijs (17) draait zijn eerste film in de Abdij: 'Heel vet' Terneuzen over op betonfietspaden Redding muzieklessen Noord-Beveland nabij 4 Ministerie reageert op aantijgingen van Laka Heeft de kerncentrale in Borssele een concurrentievoordeel omdat de Nederlandse Staat opslag en ver werking van radioactief afval be kostigt? Absoluut niet, laat een woordvoerder van het ministerie van Financiën weten. Het Rijk is dan ook niet beducht voor de Euro pese procedure die antikernener- gieorganisatie Laka en vijftien eige naren van zonnepanelen beginnen om de in hun ogen 'concurrentie vervalsende' staatssteun aan te vechten. Het Nederlandse radioactieve af val van onder meer de kerncentrale in Borssele, uraniumverrijkingsbe- drijf Urenco en van ziekenhuizen wordt verwerkt en opgeslagen door de Centrale Organisatie Voor Ra- Niet de overheid, maar de vervuiler betaalt dioactief AfVal (Covra) in Borssele. De Covra is een naamloze vennoot schap waarvan alle aandelen sinds 2002 in handen zijn van de Staat. Daaruit concludeert Laka dat de Staat betaalt voor opslag en verwer king van radioactief afval van ener giebedrijven. De rijksoverheid zou daarmee de Europese regels voor staatssteun schenden, want 'in an dere landen zijn de producenten van radioactief afval daarvoor ver antwoordelijk'. Laka stelt dat Covra - en daarmee het Rijk - ook alle (onderzoeks-) kosten voor de eindberging in 2130 draagt. Op die manier verlost ze een kernenergieproducent als EPZ, ex ploitant van de kerncentrale in Borssele, van een flinke kostenpost. Volgens het ministerie van Fi nanciën heeft Laka het mis. Welis waar is Covra een staatsdeelne ming, maar de bedrijven en instel lingen moeten gewoon betalen voor de verwerking- en opslagkos ten. „Niet de overheid, maar de ver vuiler betaalt voor alle fasen van het beheer van radioactief afval. Zo zijn exploitanten van nucleaire installa ties ook zelf verantwoordelijk voor de opruimkosten van deze installa ties, en afvalkosten zijn hiervan een onderdeel", aldus het ministerie in een reactie. De Kloostergangen van de Abdij in Middelburg zijn woensdag omge doopt tot filmset, compleet met cameraman, geluidsman, appara tuur en een team van zo'n twintig mensen. „Heel vet", zegt Gijs. Hij heeft net zijn vwo-diploma op zak en gebruikt het komend schooljaar om een portfolio op te bouwen. Zijn doel is toegelaten te worden tot een filmopleiding. „Dit is een enorme duw in de rug. Zonder Filmstarz zou ik nooit toegang hebben tot zo'n locatie en al deze apparatuur." Hij heeft het idee voor de film al bijna een jaar. „Ik vind het heel leuk om iets te creë ren, om jezelf uit te drukken in een kunstvorm." 'Melancholisch', zo omschrijft Gijs zijn film, die 'Een dag aan het strand' heet. „Het gaat over de gedachtestroom van een jongen van twintig: hij heeft aller lei herinneringen en fantasieën. De romantische en melancholi sche gedachten worden op het strand opgenomen en staan in contrast met duistere en abstracte gedachten die we op de Abdij op nemen." En een film draaien is meer werk dan gedacht. „We zijn giste- Het gaat over de gedachtestroom van een jongen van twintig ren twee uur uitgelopen", zegt Gijs. Even later puzzelt hij op een scène waarin de hoofdrolspeler de hoek omloopt. Gijs discussieert met de acteur over zijn blik. Na een stuk of vijf pogingen is hij tevre den. „Dit is één van de taaiste scè nes", zegt Martijm Scherff (23) die de rol van de jongen vertolkt. „Ik moet steeds hele subtiele emoties laten zien: dromerig kijken of een klein beetje schrikken. Dat is een uitdaging." Gijs krijgt tijdens de draaidagen begeleiding en advies van setcoach Joël Duinkerke van Cavak. Hij heeft ervaring als filmmaker. „Ik moet ervoor zorgen dat er daad werkelijk een film gemaakt wordt en dat de kwaliteit in orde is." In de praktijk blijkt dat Duinkerke, die voor de zesde keer meewerkt aan Filmstarz, vaak de klok in de gaten moet houden. „De regisseurs heb ben nog geen notie hoeveel tijd het kost om een scène op te ne men. En het blijkt lastig om de film die ze in hun hoofd hebben om te zetten naar beeld. Het mooie van Gijs is dat hij echt overtuigd is van wat hij wil maken. Hij heeft visie. Dat vind ik sterk." De drie Filmstarz-producties gaan op 13 november in première in Cine City in Vlissingen. Dat gebeurt niet door de bomen te kappen, wat overigens in het verle den op een enkele plek in Terneu zen wel is gebeurd, zoals langs de Haarmanweg tussen de Roosevelt- laan en de Hoofdweg. Nee, de ge meente gaat een andere methode toepassen. Waar dat kanm, worden door boomwortels aangetaste fietspaden van asfalt vervangen door fietspa den van beton. Dat is duurder in uitvoering, maar ook duurzamer. Beton gaat langer mee. De bijdrage van de gemeente Noord-Beveland is niet voldoende om het project in de huidige vorm in stand te houden. Daarvoor is 31.000 euro nodig, maar dat wil de gemeente niet op tafel leggen. Noord-Beveland kiest voor een goedkopere variant (kosten 21.000 euro) waarbij flink wordt gesneden in het aanbod. De gemeentelijke bijdrage dekt dus niet alle kosten, maar daarvoor De fietspaden in Terneuzen die zo'n behandeling op korte termijn te wachten staan, liggen langs de Guido Gezellestraat, Vrijheidslaan, Dixielandkade, Haarmanweg (deel Philipsterrein-Oude Vaart) en Churchilllaan. Kennelijk valt de actie in de smaak, want in reactie op een be- Duurder in uitvoering, maar ook duurzamer. Beton gaat langer mee kendmaking kwamen meteen ver zoeken andere fietspaden aan te pakken, zoals het fietspad langs het water in de richting van kunst- mestfabriek Yara in Sluiskil-Oost. wordt een beroep gedaan op een bijdrage uit een landelijk fonds voor cultuureducatie. Oranjefonds 'Heel het eiland speelt' is een sa menwerking tussen de Zeeuwse muziekschool, de basisscholen en Gemeente is bereid 17.000 euro te steken in 'Heel het eiland speelt' de lokale muziekverenigingen. Kinderen krijgen op school mu ziekles. Daardoor komen veel meer kinderen in aanraking met muziek. De afgelopen twee jaar kreeg het project vanuit het Oranjefonds sub sidie, maar dat stopt. donderdag 3 augustus 2017 WA Rijk: Geen staatssteun aan kerncentrale in Borssele Het Rijk geeft geen ongeoor loofde staatssteun aan de kern centrale in Borssele zoals anti- kernenergieorganisatie Laka be weert. Dat zegt het ministerie van Financiën in een reactie. Frank Balkenende Borssele - ministerie van Financiën Zeventien jaar is hij, en deze week regisseur van zijn eerste korte film. Voor Gijs Suy uit Middelburg komt een droom uit. Hij is één van de drie jonge regisseurs die een film mogen maken voor het project Film- starz van Stichting Cavak. Cornelleke Blok Middelburg - Gijs Suy, jonge regisseur Overal is het een ergernis voor fietsers, fietspaden die worden opgedrukt door boomwortels. In Terneuzen gaat de gemeente de strijd ermee aan. Harmen van der Werf Terneuzen Het muziekonderwijs op basis scholen in Noord-Beveland kan worden gered. Burgemeester en wethouders zijn bereid om jaarlijks bijna 17.000 euro te steken in het project 'Heel het eiland speelt'. De gemeente raad moet het voorstel nog wel goedkeuren. Melita Lanting Wissenkerke De filmset van 'Een dag aan het strand' in de Kloostergangen van de Abdij, foto ruben oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 32