Ift PSV denkt ook nu Europees hoofdtoernooi 'gewoon' te halen 25 VOETBAL f r EKVROUWEN HALVE FINALE Ze kunnen historie schrijven. De Oranje-speelsters kunnen voor het eerst de finale op een groot toernooi halen. Maar er is geen stress. „Integendeel." Vanavond zijn er 132 journalisten bij Nederland-Engeland. 43 foto grafen. 7 geïmproviseerde televisie studio's, verstopt in de Grolsch Veste van FC Twente. Dat stadion lag er gisteravond tijdens de laatste training van Oranje nog rustig bij. Maar vanavond zijn alle 30.000 stoeltjes bezet. Het is precies deze opsomming waar de KNVB en vooral ook de speelsters van Oranje het vooraf zo vaak over hadden. Vaak begeleid met die term waar deze weken niet aan valt te ontko men: 'ons EK'. Het moment is daar, de schijn werpers staan aan. Een halve finale van het EK, op de rand van historie dus. Maar dat zorgt automatisch ook voor een aangepast collectief gevoel in het land. Ineens zijn de verwachtingen van het grote pu bliek bijgesteld. In de polonaise van euforie loopt iedereen graag mee. Anders gezegd: het vrijblijvende is er af. De goede resultaten tijdens de eerste vier wedstrijden van dit toer nooi hebben voor een nieuw ver wachtingspatroon gezorgd. Had vóór dit toernooi gezegd dat Nederland de halve finale zou ha len en iedereen stond te klappen. Maar nu de titel zo dichtbij is, wordt genoegen nemen met minder een lastige opgave. Voor de openings wedstrijd tegen Noorwegen was de algemene gedachte: goed, we gaan eens kijken wat het wordt. Nu mag er écht openlijk gesproken worden over de titel. We krijgen na de eerste vier zeges weer een kans om te laten zien wie we zijn En dat zorgt voor een andere ge moedstoestand bij de speelsters. Toch? Bondscoach Sarina Wieg man wil van die stelling niets we ten. Acht weken zijn de vrouwen al bij elkaar. Vier dagen voor een eventuele finale moet het gemoed toch anders zijn? Sluimerende stress in het spelershotel? „Integen deel", zegt ze. „Ik merk juist dat ie dereen enorm uitkijkt naar de wed strijd tegen Engeland. We krijgen na de eerste vier overwinningen weer een kans om te laten zien wie we zijn. Daar hebben we allemaal gewoon erg veel zin in. Bijna onge duldig zijn we." Jackie Groenen, niet voor niets spelend in de Duitse competitie, gebruikt het woord 'schwung' om de sfeer in het team te duiden. „Voor de buitenwereld is de plek in de halve finales misschien een ver rassing. Maar ik heb altijd het ge voel gehad dat we dit konden. Er zijn natuurlijk ook jaren voor nodig geweest om precies dat gevoel te la ten ontstaan. We waren al een hecht team, maar de laatste weken zijn we eigenlijk alleen maar hech ter geworden. Ook omdat we eerlijk tegen elkaar kunnen zijn. Die vrij heid voelt iedereen." Het is speuren naar spoortjes van twijfel. Natuurlijk, zoals gebruike lijk wordt de kracht van tegenstan der Engeland ook in aanloop naar deze wedstrijd aan alle kanten ge roemd. Precies zoals dat hoort als er tijdens de afsluitende persconfe rentie dertien camera's draaien uit Engeland, Frankrijk, Duitsland en Zweden. Maar de speelsters van Nederland praten allemaal met hun kin omhoog, als symbool van ver trouwen. Maar ja, vanavond is alles weer zo anders. Dan zitten er dus 30.000 mensen op de tribune. Nooit eerder kwamen er in Nederland zoveel mensen naar het stadion voor een wedstrijd van de Oranjevrouwen als nu. Maar ook daar, u raadt het al, haalt Wiegman - die verwacht dat ze weer over verdedigster Stefanie van der Gragt kan beschikken - vooral het positieve uit. Ze verwijst naar de eerste wedstrijd tegen Noorwegen, voor 21.000 toeschou wers in de volle Utrechtse Galgen waard. „Ik hoop dat het net zoveel energie geeft als toen." OSIJEK Het toegangsplein bij Stadion Gradski vrt van NK Osijek oogt eerder als een voor oorlogse penitentiaire binnen plaats voor addergebroed van het zwaardere soort, dan de poort naar een voetbalpodium. Onder het beton van de tribunes liggen duivenveren en lege verpakkin gen van alcoholische versnape ringen. Het is duidelijk: PSV is aanbeland in de kelder van het Europese clubvoetbal. Een niveau waar niet veel te winnen valt, maar waar reputaties kunnen sneuvelen en vedetten diep kun nen vallen. Ga er maar aanstaan. De opdracht voor trainer Phillip Cocu en zijn PSV-manschappen van vanavond is op voorhand geen eenvoudige. De club staat na het echec tegen NK Osijek in eigen huis (0-1) van vorige week onder hoogspanning en moet op het vierlandenpunt van Kroatië de eigen eer en die van de eredivisie (UEFA-punten, red.) zien te redden. De verlei ding is groot om direct te stor men, maar gezien de verwachte extreme hitte zou zo'n strijdplan ook riskant kunnen zijn. PSV wil zelf het liefst meteen ruimte creëren voor een normale uitslag, want de ploeg hoort uiteraard ge woon te winnen. De afgelopen 44 jaar streden de Eindhovenaren al tijd mee in een Europees hoofd toernooi en nog nooit was de club begin augustus al uitgescha keld. „Wij gaan ons plaatsen, het kan ook zijn dat we daarbij ge duld nodig hebben", zei Cocu zelfverzekerd, zonder arrogant te willen overkomen. „Vorige week was het op een aantal punten niet goed en hebben we veel te weinig uit ons balbezit gehaald. Wij zijn de favoriet. Vorige week gingen zij met overtuiging de wedstrijd in. Die benadering moeten wij nu ook hebben." Daniël Dwarswaard Enschede —Sarina Wiegman De sfeer in de Oranje-geiede- ren is, natuurlijk mede dankzij de resultaten, goed. fotopimras HALVE FINALE FINALE Vandaag Zondag Aftrap 17.00 u Oostenrijk Denemarken Breda Aftrap 18.00 u Nederland Engeland Enschede Aftrap 20.45 u Enschede donderdag 3 augustus 2017 Vrouwen kijken uit naar duel van de waarheid Phillip Cocu spreekt zijn spe lers toe in Osijek. foto pro shots

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 25