miljoenen gneieren gaan de afvalbak in II Wordt Neymar de duurste voetballer ooit? SCHANDAAL PLUIMVEEBEDRIJVEN Walcheren Drie Zeeuwse boerderijen zijn voorlopig geblokkeerd omdat de giftige stof fipronil is aangetroffen. Nieuwsmedia i Bij pluimveebedrijf M'egg Dutchman in Grijpskerke trof de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) gisteren het gif aan in één van de twee stal len, die ieder 66.000 kippen tellen. Pluimveebedrijf- eigenaar Piet Wouters 'voelt zich belazerd'. Hij kocht in goed vertrouwen een legaal bestrijdingsmiddel te gen bloedluis. „Op biologische basis. Er zaten kruiden in zo stond op het etiket. Daar blijkt nu dus het ver boden middel in te zitten. Dat heb ik in één stal ge spoten. Met als gevolg dat we nu de ruim 900.000 ei eren die hier in zo'n vijftig pallets staan, moeten laten vernietigen. Dat doet pijn hoor, want het gaat wel om eten. Dit is hard, keihard. En alleen maar omdat ik de leverancier vertrouwde. „Gelukkig hoefik mijn 132.000 kippen niet te rui men, dat zou helemaal te triest zijn." Een A-viertje in plastic hoesje achter één van de ramen op het bedrijf laat niets te raden over: 'In verband met fipronil af faire voorlopig geen eierverkoop'. De eieren hebben de code 2 NL 4208302. „Weet je, er is niet veel aangetroffen in die steek proeven die in een aantal eieren zijn gedaan. Je zou er niet ziek van worden. Er zit minder van dat spul in dan op een vlooienbandje voor honden en katten. Daar zit het in gigantische hoeveelheid op. En ons tonnen. Of we dat overleven? Ik hoop het. We moe ten door. Zetten onze schouders er keihard onder. Maar voorlopig vertrouw ik niemand meer." Bedrijfsleider Harmen Jacobse, vanaf het eerste uur bij het bedrijf be trokken: „We moeten dit ook nuchter bekijken. Dit is de situatie waarmee we verder moeten. We kunnen nu niets anders dan doorwerken en alles regelen wat er ge regeld moet worden." M'egg Dutchman breidde in 2012 nog uit met een stal. In Nisse (J.C.P.Mol) en Schore (Ekoz) zijn ook pluim- veebedrijven getroffen door een blokkade. Daar moe ten respectievelijk 180.000 en een miljoen eieren de af valbak in. In Nisse worden ook nog 11.400 kippen ge ruimd. P4 ZEELAND 2 We moeten dit ook nuchter bekijken, dit is de situatie kindertjes aaien die dieren met vlooienband en al. Dat is pas slecht." Het bedrijf mag voorlopig dus geen eieren, kip pen en mest uitvoeren. Wouters weet niet precies hoelang dit gaat duren. „We gaan de kippen nu verruien. Ze krijgen niet langer 'rijk' voedsel, maar haver. Dat is magere voeding. Net alsof je ze op water en brood zet om af te vallen. Daar door verbranden ze buikvet. Daarin slaat het middel zich op. Ze leggen dan ook geen ei eren meer, omdat ze te' arm' voedsel krij gen. Dat verruien duurt een week of vijf, zes en dan is het spul uit de kippen." Wouters kan nog niet inschatten wat dit voor zijn bedrijf betekent. „Dit kost donderdag 3 augustus 2017 22°C Stevige pzc.nl wind Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 259 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,10 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 Annemarie Zevenbergen Grijpskerke -Harmen Jacobse, bedrijfsleider

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 1