et es O Dl L POL-IT-IEK Premie voor schonere auto 14 PSYCHOLOGELD Vastned Shell Hoe verder met de diesel? In Duitsland is er na alle schandalen een verhit debat ontstaan. De bevolking eist schonere motoren, en dus moet de politiek iets doen. Maar de industrie is machtig. ING Takeaway DIESEL Pas waande ik me even in Duckstad. Waar boeven namen dragen als Cas Rimineel, O.P. Lichter of Sam Joe- melaar en werken voor bedrijven als Beun de Haas Zn. ofWijplukkenukaal BV. In het echte leven laat een crimineel zich niet zo snel in zijn kaarten kijken. Dacht ik. Tot dat onlangs vleeszwendelaar Jan F. weer het nieuws haalde. F. beweerde halal rundvlees te verkopen, maar in werkelijkheid was het goedkoop paardenvlees. De politie van Duckstad had de oplichter vast veel eerder ontmaskerd. Zijn bedrijf heet namelijk Draap. Inderdaad, het omgekeerde van paard. De zaak laat me niet los: waarom deze kinderlijke hint van zo'n gewetenloze crimi neel? Want fout is-ie. Jan F. werd al eerder veroordeeld voor valsheid in geschrifte en dierenmishandeling. Hij koopt goedkoop vlees op, meestal van paarden die onder er barmelijke omstandigheden hebben geleefd. Vervolgens weet hij het als rundvlees te be stempelen en duur te verkopen. Onlangs bleek zelfs dat-ie aan het hoofd staat van een internationale bende van vleesfraudeurs. Ik ben benieuwd naar de bedrijfsnamen van de andere sjoemelaars: Tak of Nekrav wel licht. Ik bel met een cri minoloog om wat meer inzicht te krij gen in het brein van de vleeshandelaar uit Breda. „Het kan een heimelijk verlangen zijn om ontmaskerd te worden. Maar mis schien is het ook ge woon een kwestie van overmoed, kijken hoe ver hij kan gaan. En een dikke vinger naar de politie", gist de criminoloog. „Overi gens niet gebaseerd op enig onderzoek." Conflictpsycholoog Jeroen Ketelaars van de Leugenacademie weet te vertellen dat criminelen met een narcistische persoon lijkheidsstoornis nog weieens clous over hun foute zaakjes prijs geven. „Zij vinden het leuk om spelletjes te spelen, want ze hebben graag het gevoel dat ze iedereen te slim af zijn. Dat versterkt hun zelfbeeld", legt hij uit. Of Jan F. ook een nareist zou kunnen zijn, kan Ketelaars uiteraard niet be oordelen. Ik duik ook nog even mijn eigen boeken kast in. En stuit weer op de werken van ge- dragseconoom Dan Ariely, die ons oneer lijke gedrag bestudeert. Zijn stelling: als we leugens kunnen goedpraten voor onszelf, dan zijn we sneller bereid om te sjoemelen. Bijvoorbeeld: sinds ik een minnares heb, zit ik veel lekkerder in mijn vel. En daar profi teert mijn vrouw ook van. Zou Draap niet de ultieme rechtvaardi ging voor Jan F. kunnen zijn? Die moslims hadden gewoon kunnen weten dat ze geen halal rundvlees aten. Ik heb niet gelogen, al leen de naam van mijn bedrijf omgedraaid. Als we leugens goedpraten zijn we bereid te sjoemelen UPDATE Reageren? economie@persgroep.nl O donderdag 3 augustus 2017 Het fonds inde over het eerste halfjaar meer huuropbreng sten voor de winkelpanden. Duitsers hebben Gesteund door een stijging van de olieprijs zag het olieconcern het aandeel licht jes stijgen. Ondanks het feit dat de bank een hogere winst boekte, leken be leggers niet onder de indruk. De maaltijdbe zorger zag het verlies in het tweede kwartaal fors oplopen. O Sander van Mersbergen tri-; De Duitse auto-industrie gaat vijf miljoen dieselauto's in Duitsland uitrusten met nieuwe software. Ook komt er een premie voor consumenten die oude exempla ren willen inruilen voor een scho nere variant. Daarover bereikten de autobouwers gisteren in Ber lijn een akkoord met vertegen woordigers van de Duitse over heid. De software-update moet leiden tot 25 tot 30 procent minder stikstofuitstoot. De kosten zijn voor de bedrijven, voor de klant is de update gratis. Onder de vijf miljoen auto's zijn ongeveer 2,4 miljoen Volkswagens, die so wieso al een update konden krij gen. Naast Volkswagen gaat het om auto's van BMW, Daimler en Opel. De autobouwers beloven geld te storten in een mobiliteits fonds van de Duitse overheid. Neem plaats op de sofa van Irene van den Berg. Zij analyseert iedere week ons econo misch gedrag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 14