K Met vakantie... 9 m ■w Oh, journalist. Daar hebben we nooit vacatures ders, iets waar we best wel trots op wa ren. Het voelde toch als het definitieve bewijs dat we volwassen waren geworden. Spannend was dat, nieuwe col lega's en werk waarvoor ik opgeleid was. Betaalden al die uren avondstu die zich toch nog uit. Het was ook de eerste keer dat ik me in mijn salaris- strook verdiepte. Ik wist wel wat ik bruto verdiende, maar niet wat ik netto overhield. Stijgend salaris 'Goh wat gaat er veel af dacht ik toen ik naar mijn eerste loonstrook keek. Sowieso was die loonstrook een ingewikkeld paperas, vol met termen als AOW, WW, WAO VUT en weet ik niet wat nog meer. En achter al die A'tjes, O'tjes en W'tjes stonden bedragen met een minte ken. Dat ging dus van mijn bruto loon af, zoveel begreep ik als finan cieel journalist nog wel. Maar goed, onder de streep bleef nog best wat over en je eerste loon valt eigenlijk altijd mee. Het verschil met een uitkering was in ieder geval meer dan voldoende om elke och tend vroeg mijn bed uit te komen. Dat salaris bleef maar stijgen. Het was duidelijk, ook wij zouden het weer beter krijgen dan onze ouders. En zo was het ook. Het vierdehands Renault je 5 werd een kloeke Audi 100 (de volgende auto overigens een Lada) en die lp's konden ook vervan gen worden door cd's. Ik weet nog dat we in een kantoor werkten tegenover het ministerie van Financiën in Den Haag. De grote belastinghervorming van minister van Fi nanciën Gerrit Zalm en zijn staatssecre taris Willem Ver meend pakte heel goed uit voor mijn nettoloon. Met mijn salaris- strook in de hand, die kreeg je nog ge woon op papier in die tijd, heb ik nog vrolijk naar de ambtenaren van Financiën staan te zwaaien. Net zoals ik in die tijd menig col lega uitzwaaide die met de VUT ging. Een prachtige uitvinding in 1974 toen de werkloosheid steeg en ouderen op deze elegante manier plaatsmaakten voor jongeren. Mis schien heb ik er zelf ook nog wel een baan aan overgehouden, wie weet. Maar deze crisismaatregel was lang- voor zaam verworden tot een 'verworven recht'. Voor de Babyboomers wel te verstaan. Bij mij begon het te knagen. Al in de jaren 90 werd duidelijk dat de VUT onbetaalbaar werd. Toch nam ik jaar op jaar afscheid van vitale col lega's die vaak gingen freelancen en zo met minder werken nog meer verdienden dan in de tijd dat ze in vaste dienst waren. Die rekening be taalde ik braaf elke maand, terwijl voor mij duidelijk werd dat ik zelf nooit VUT zou krijgen. Het duurde tot 2005 voor de VUT werd afgeschaft, 'verworven rech ten' zijn taai blijkbaar. Ik kreeg daar door het gevoel opnieuw te horen bij een 'Verloren Generatie'. Een gene ratie die al die prachtige arrange menten zag verdwijnen op het mo ment dat ze er zelf aanspraak op dachten te kunnen maken. Ga maar na. Pensioenregelingen zijn versoberd, omdat de oude rege lingen veel te riant waren. De pensi oenleeftijd wordt in een moordend tempo verhoogd en de vijftien 'ou- welullendagen', extra vakantiedagen voor oudere werknemers, die ik dit jaar zou krijgen zijn in november vorig jaar afgeschaft. De duur van de werkloosheidsuitkering is terugge schroefd, de toegang tot de WAO verzwaard en zo kan ik nog wel even doorgaan. Onrechtvaardig Tientallen jaren geld gegeven aan anderen en als dank langer doorwer ken voor een magerder pensioen. Het voelt onrechtvaardig en dat is het misschien ook. Toch ben ik niet wrokkig of boos. Ik heb nog steeds een vaste baan. En ik kocht een huis in de tijd dat ze nog betaalbaar wa ren. Inmiddels zit daar een forse overwaarde op. En het salaris, alhoewel het al jaren stilstaat, is ook nog be hoorlijk. Natuurlijk had ik het nog beter kunnen hebben en gaat mijn verhaal niet op voor al mijn ge neratiegenoten. Maar als ik kijk naar de huren die mijn jonge collega's moeten betalen voor hun etages en de onzekerheid en lage tarieven voor kleine flexbaantjes waarin ze wer ken, tel ik mijn zegeningen. Ik hoop dat de nieuwe Verloren Generatie over 40 jaar hetzelfde kan zeggen. 6 k Pit „Ik ben dat kleine meisje op de arm. Ik was toen, schat ik, een jaar of 2. Links zie je mijn moeder Corrie en rechts mijn broer Mar tin die 7 jaar was. Dit weiland moet ergens in de buurt van Westka- pelle zijn. In mijn vroegste jeugdjaren gingen we vaak in de zomer vanuit Vught, waar we woonden, naar Zeeland. Ik herinner me: muffige vakantie huisjes, eindeloos spe len in het zand, en ritjes met mijn vaders rode Opel Kadett naar histo rische stadjes in de buurt zoals Veerle. Toen ik een jaar of 9 was, had mijn moeder genoeg van het wissel vallige Nederlandse zo merweer. Toen reden we in drie dagen naar het noorden van Italië. Dat was echt iets bij zonders. Dat deden de meeste klasgenoten niet. Maar mijn moeder was best een vooruit strevende, moderne vrouw. Dat zie je ook aan haar kleding. Die korte, witte, sportieve broek met bijpassende haarband. Ze kwam oorspronkelijk uit Den Haag en was in Vught één van de weinige vrouwen die jeans droeg. Mijn vader heeft dit kiekje gemaakt. Geen foto, maar een dia. Dia's waren het toen hele maal. Bij ons thuis had den we van die 'dia avondjes' voor opa, oma en andere familie. Gor dijnen dicht, borrel nootjes op tafel, twee uur kijkplezier. Toen mijn vader overleden was, heb ik zo'n 1.500 dia's gesorteerd en 150 bewaard en gescand. Deze is voor mij: liefde. De band tussen mij en mijn moeder die er in middels niet meer is, was hecht. Ze was echt een vriendin. Dat zit al lemaal in dit beeld." VAN RIN TIN TIN TOT BOKITO Flipper woensdag 2 augustus 2017 44 r MORGEN Mie Michaeli van Europe vond The Final Countdown geen single ZATERDAG Freek de Jonge: „Satire is morsdood" Van deze serie verhalen over generaties - plus extra materiaal - is een boek verschenen! Bestel het Grote Generatieboek op pzc.nl/ditzijnwij, voor 17,50 euro. Gebruik kortings code DZWB17 voor gratis verzending. ZIJN c W/J Volg alles over de generaties op: pzc.nl/ditzijnwij Zandvoort aan Zee of een weekendje Rome. Elke generatie kent vakantietrends. Waar heen gaat de Verloren Generatie met vakan tie? Dierbare vakantie herinnering van: Marijke Beekhuizen (52 jaar) Trip naar: Zeeland Zomer 1967 Eefje Oomen Elke generatie kent een dierenheld MOEILIJK VOOR TE STELLEN TE GENWOORDIG, maar er waren tijden dat mensen niet geïnteresseerd waren in dolfijnen. Filmdolfijn Flipper bracht daar in één klap verandering in. De film met het slimme dier was voor het eerst in 1963 te zien. De ge lijknamige tv-serie draaide van 1964 tot 1968, maar werd daarna nog jaren herhaald. Het maakte het waterzoog dier in een klap populair. Flipper werd gespeeld door zeven tuimelaars, een kleiner soort dolfijn. Door het hoge aaibaarheidsgehalte van de dieren werden veel dolfijnen gevan gen voor dierentuinen. Zo ontstond in 1965 onder meer Dolfinarium Harder- wijk. Inmiddels kiezen I deze parken voor een an dere koers: geen trucjes, maar educatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9