Nieuwe buurman 12 ZE zv AFSTAND 8,7 km Kattendijke Tervaten Kloetinge UIT DE ZEEUWSE KLEI Kloetinge heeft een rijke geschiedenis. Als je die kent, is het nog leuker om een stevige wandeling rond dit dorp te maken. Kloetinge vind ik een prachtig dorp. Maar ik heb het alleen nog maar gezien vanaf de fiets en vanuit de auto. En dan mis je din gen. Hoog tijd om hier eens rustig te wandelen. De uit de dertiende eeuw daterende Geerteskerk aan het Marktveld is een mooi beginpunt. Op het informatiebord voor de kerk staan verschillende routes uitgete kend. Ik kies de roze route. Maar ik heb alle tijd, dus plak ik hier nog wat kilometers aan vast. Ik wil namelijk graag eens langs de Deesche Water gang lopen. Al in de elfde eeuw werd Kloetinge bewoond, nog voordat de eerste ring dijk tot stand kwam. Daarom ligt de dorpskern duidelijk hoger dan de rest tJe geniet extra van de omgeving als je iets weet over hoe die is ontstaan. van het dorp. De kern is indertijd op gehoogd met onder andere grond en afval om overstromingen tegen te gaan. Tegenover de Geerteskerk dob beren eenden rond in de Vaete, die in de Middeleeuwen diende als dorps watervoorziening. Via het Noord einde loop ik langs prachtige huizen het dorp uit. Het Noordeinde en de Tervatenseweg zijn onderdeel van de Bijvanck. Als je op een kaart kijkt, zie je dat deze wegen onderdeel zijn van een soort ronde vorm om Kloetinge. Soms wijst dit erop dat dit een Noor- mannenburcht is geweest. Maar of dat ook in Kloetinge het geval was, is nog steeds niet duidelijk. De Daniëlsweg en de Potmanswegeling voeren langs polders met uiteenlopende gewassen. Een boer rijdt met zijn trekker over het land en steekt zijn hand naar me op. Dat vind ik een van de leuke din gen aan wonen in Zeeland. Zeker in de dorpen en buiten de bebouwde kom groeten voorbijgangers me altijd vriendelijk. Verder kom ik niet zoveel mensen tegen. Overal zie ik hazen en fazanten. Ik vind het altijd leuk om dieren te zien tijdens een wandeling. Zo ben je ge voelsmatig even weg van de be woonde wereld en heb je een echte midden-in-de-natuur-ervaring. De Monnikendijk is met voorbijko mende auto's wat minder rustig. Maar absoluut prachtig. Zeker vanaf het uit kijkpunt aan de Kattendijksedijk heb je een weids zicht over de Deesche Watergang. Deze kreek is overigens ontstaan bij een overstroming in 1134, waarna monniken de eerste bescher mende ringdijk aanlegden. De naam Monnikendijk herinnert dan ook aan hun dijkwerkzaamheden. Vanaf het uitkijkpunt kun je de sporen van de graafwerkzaamheden van de monni ken nog zien. Dit soort wetenswaar digheden zijn een waardevolle toe voeging aan een wandeling. Je geniet extra van de omgeving als je iets weet over hoe die is ontstaan. Via de Bredeweg en de Manneeweg loop ik terug naar Kloetinge. Na twee uur lopen is het heerlijk om nog even uit te rusten op het bankje tegenover de Vaete. Ongetwijfeld komen hier vaak mensen om de eenden te voeren. Zodra ik zit, verlaten ze het water en lopen ze doelgericht naar mij toe. Ge lukkig vind ik onderin mijn tas nog een verdwaalde granenreep. 'Goed be zig', staat er op de verpakking. Nou, in derdaad. Voldaan rijd ik terug naar huis. Op een middag toen ik thuiskwam met een arm vol boodschappen zat-ie daar. Een ontwapenend klein spitsmuisje die vlak naast de voor deur grote interesse toonde voor een bloempot die daar op een afge dankt etensbord staat. Ik liep terug naar de auto en liet alle bood schappen op de achterbank uit mijn handen ploffen, om gewa pend met een camera terug te gaan naar het muisje. Die zette onver droten zijn verkenningstocht voort en dat bood een zeldzame gelegenheid om zo'n spitsmuis in het wild te fotograferen. Dat vond-ie een seconde of tien oké, maar toen werd het geratel van de camera hem toch wat teveel. Het beestje schoot weg in een kier on der de voordeur. Daar was nauwe lijks plek en dus besloot de spits muis om nog maar een keer langs de camera te lopen; dit keer in rau zende vaart. Het had in ieder geval een paar leuke foto's opgeleverd die genoeg aanknopingspunten boden om de soort vast te stellen. Duidelijk zichtbare oren; een ge leidelijk kleurverloop van de bruingrijze rug en flanken naar de wittige onderbuik: dat kan alleen maar de huisspitsmuis zijn. Met gepaste trots toonde ik op het beeldscherm de foto's aan mijn vrouw, maar die was toch iets minder gecharmeerd van de nieuwe buurman. Stel je voor dat- ie naar binnen loopt. De volgende dag was hij er weer. Aan het drinken van wat regenwa ter op het plaatijzeren deksel van een oude regenput. Weer de ca mera gepakt en weer foto's ge maakt. Maar nu was het toch echt tijd voor een verhuizing. Het beestje liep argeloos het doosje in dat tot de voorgaande avond ge vuld was met paprika pringles en snel deden we achter zijn rug het deksel erop. Een halve kilometer verderop hebben we hem losgela ten. Moest-ie weer op zoek naar nieuwe buren. woensdag 2 augustus 2017 A Uitkijkpunt aan Kattendijksedijk over Watergang. Tweewekelijkse rubriek over ar cheologische vondsten in Zee land door Stichting Cultureel Erf goed Zeeland (SCEZ) Chiel Jacobusse Een natuurervaring Joanne Karkdijk Een wekelijkse wandeling door Zeeland. Vandaag: Wandelen rond Kloetinge ▲De huisspitsmuis. FOTO CHIEL JACOBUSSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 96