ZEELAND GEBOEKT hm en 'Zeeland in strip' best verkochte Zeeuwse boek ooit Zeeland Op ware moorden 10 ZE Jan Lauret uit Middelburg publiceert zijn tweede roman: 'Krom liggen'. Over Daan Vroege, de arbeiderszoon die 'meester' wordt. ï-mi Jan Lauret lijkt definitief voor de lange baan te hebben gekozen. Net voor de zo mervakantie verscheen zijn tweede ro man: 'Krom liggen'. Twee jaar eerder debu teerde hij als romanschrijver met het boek 'Muralt'. Voor die tijd was Lauret (1939) vooral columnist in zijn 'moerstaal', het dialect van zijn geboortedorp Hoek. De bundels 'Oekse Proat' (2010) en 'Radiocolumns' (2015) getui gen daarvan. In zijn nieuwste boek 'Krom liggen' leven we mee met kweekschoolleerling Daan Vroege, die vanuit een niet bij naam genoemd dorp op kamers gaat in 'een kosthuis aan de andere kant van de rivier'. Ervan uitgaande dat Lauret deze keer veel stof uit zijn eigen leven heeft verwerkt, zal het dorp Hoek zijn, is de ri vier de Westerschelde en staat het kosthuis in Middelburg. De schrijver volgde zelf de Rijks kweekschool in Middelburg, stond dertien jaar voor de klas en was daarna actief als (edu catief) uitgever. Sinds zijn pensioen woont hij in Middelburg. Dat het verhaal eind jaren vijftig, begin ja ren zestig van de vorige eeuw speelt, versterkt het vermoeden dat Lauret veel uit eigen erva ringen put. Zijn Daan komt uit een arbeiders gezin. Vader werkt in ploegendienst in een fa briek en verdient wat bij met teelt op een ei gen stukje land. De meester van de school zegt dat Daan maar verder moet leren. De HBS is volgens zijn vader 'een school voor rijkeluis kinderen', maar de MULO, vooruit. En zo komt de kweekschool in zicht, de directeur van de MULO ziet in Daan 'een geboren schoolmeester'. Zijn ouders aarzelen: een zoon die vijfjaar doorleert brengt geen geld binnen, voor zo'n jongen moet je 'krom lig gen'. Als hij door zijn goede eindexamencij- fers in aanmerking komt voor een maximale studiebeurs, gaan ze overstag. Daan Vroege went snel in zijn nieuwe mi lieu. Hij mag zichzelf vaak onzeker voelen, op de kweekschool staat hij zijn mannetje. Zoals bij geschiedenis. Meneer Borst is een leraar van de oude stempel, die zweert bij de stelre gel 'kennis is macht'. Daan is het daar niet mee eens en stelt er een volzin tegenover (pagina 40): „Op het juiste moment de juiste bronnen weten te vinden waaruit je je kennis haalt, is toch veel belangrijker dan je hoofd volproppen met parate kennis." Het komt niet meer goed tussen de leraar en Daan. Perikelen met medekosthuisbewoner en pestkop Frits, vriendschap met 'rijkeluiszoon' Frans Lankhout, een hoofdrol in een schoolto neelstuk, de val met zijn brommer, de ver vreemding van zijn moeder. Met andere woorden: we zien Daan opgroeien. Natuurlijk is er ook volop kalverliefde in het spel. Met zijn dorpsgenootje Lizzy is hij zo vertrouwd, dat hij nooit echt durft te zeggen wat hij voor haar voelt. Bij studiegenote Greet je trekt hij wel de stoute schoenen aan, maar wordt hij af gewezen. En dan is er de jonge maar ervaren gymnasiaste An nette, de zus van zijn vriend Frans. Zij 'ontknaapt' hem (pagina 127): „Ze had hem verkracht. 1 Hij had zich niet of nauwelijks verzet toen ze hem begon te zoenen en uit te kleden. Verwarrend was het geweest, vreemd, maar ook opwindend en lekker." Als Daan Vroege zijn aktes heeft gehaald, solliciteert hij op een baan ver buiten de pro vincie (pagina 195): „Zijn vader trekt nog een biertje open en knikt begrijpend. Zijn moeder vecht tegen haar tranen." Afgelopen week verscheen de tiende druk van 'Zeeland in strip'. Met ruim 22.000 exemplaren is de strip één van de meest verkochte Zeeuwse boeken ooit. Het boek met tekeningen van illustrator Danker Jan Oreel (1962) en tekst van historicus Jan Zwemer (i960) verscheen in 2010 bij uitgeverij Het Paard van Troje in Goes. Het idee voor het boek kwam voort uit het project 'Goes in strip', ter gelegen heid van het 600-jarig bestaan van Goes in 2005. De volledige titel is 'Zeeland van Nehalennia tot Westerscheldetunnel, 2000 jaar geschiedenis in strip'. Het boek verscheen in hardcover, soft- cover, luxe editie en blauwe editie. Er werd ook een Duitse versie uitgebracht. In het boek wordt de Zeeuwse geschiedenis verteld aan de hand van de broers Timo en Kim, die in gesprek raken met de Middelburgse stads- archeoloog Bob Romeijn. Hedendaagse tekenin gen worden afgewisseld met historische scènes: Romeinen, Noormannen, stormvloeden, Frank van Borssele en Jacoba van Beieren, Tachtigjarige Oorlog, Jacob Cats, Michiel de Ruyter, Franse be zetting, Eerste en Tweede Wereldoorlog, waters noodramp van 1953 en deltawerken. Boer Wisse duikt in vele scènes op om op zijn manier com mentaar te leveren: 'Ik ao 't wè gedocht'. Jan Zwemer geeft in een uitgebreid nawoord toelichting op de werkwijze van tekenaar en schrijver. De strijd tegen het water is door de eeuwen heen een steeds terugkerend thema. Verder schrijft Zwemer: „Gedurende al deze eeuwen zagen de Zeeuwen vreemdelingen ko men en gaan, reageerden daarop - of niet - en gingen hun eigen gang. Ze verbouwden tarwe, peulvruchten, meekrap en bieten, stookten hun bieren, zorgden voor nageslacht en probeerden van de omstandigheden zo goed mogelijk te pro fiteren." Zeeuwse schrijvers Je zou er een moord voor ple gen. Voor een ijskoud glas rosé op een veel te warme middag. Voor een glimlach van die vrouw met de zwartgelakte tenen. Voor honderdduizend euro op de bank. Van luchtig gezegde tot barre realiteit, want soms gaan mensen letterlijk tot moorden over. Onge veer om niets, zo oordeelt de bui tenstaander. Ongeveer om alles, meent menig moordenaar. De misdaad tiert ook in de dichtkunst, toont poëet en poëziekenner Bart FM Droog met 'Moordballaden. Op ware moorden gebaseerde gedich ten' (gratis te downloaden via www.nederlandsepoezie.org, bin nenkort ook als boek beschikbaar). Hij riep colle ga's op een ge dicht over een moord te schrijven, en dat leidde tot deze bundel. Bij elke moord geeft hij uitleg, 'Status: opge lost' dan wel 'Status: onopgelost'. Maar eigenlijk wordt geen enkele moord hele maal opgelost, en juist dat geheim- zinnig-gruwelijke trekt dichters en andere (on)gezonde nieuwsgieri gen aan. De gedichten staan in chronologische volgorde, om te be ginnen het jaar 754, het jaar van de moord op Bonifatius die Friesland het evangelie kwam brengen. We krijgen daarover een vrolijk ge dicht in heidens perspectief te le zen. De heilige wordt omgetoverd tot 'bruipaap' die 'onze machtige eik' dreigt te kappen. Natuurlijk wordt ook stilgestaan bij gerucht makende moorden uit onze tijd, maar dan klinken de dichters juist schril. Elly de Waard stapelt cliché op cliché in een vers over de toch zo originele Pim Fortuyn. Diana Ozon brengt het er schrijvend over Theo van Gogh nauwelijks beter af. De 'Zeeuwse' bijdrage maakt veel goed. De Zeeuwse dichter André van der Veeke neemt ons mee naar Standdaarbui- ten in 1911, de moord op een onder wijzeres. Hij verplaatst zich in het slachtoffer: 'In een doolhof van wurggrepen/ zocht ik naar een uit weg.' De niet-Zeeuwse auteur Pe ter Knipmeijer (geb. 1970) dicht over de moord op Prudentia Ver- vaet, Koewacht, Zeeuws-Vlaande- ren, 1899. Hij spreekt juist namens de dader, de minnaar van de moe der van negen kinderen, een voor malige slagersknecht die zijn sla gersvaardigheden bij de moord toepaste: 'Prudentia, ik had wat geld/ En wilde met jou -/ Je deed het niet, je durfde niet/ Je noemde dat trouw.' De warme adem van een cold case. woensdag 2 augustus 2017 BE' Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Een geboren meester Jan van Damme A Jan Lauret. foto ruben oreel Jan Lauret: Krom liggen - Uitgeverij Boek- scout, 196 pagina's, 19,99 euro. 2000 jaar geschiedenis in êTRIP Tekeningen: Danker Jan Oreel Danker Jan Oreel en Jan Zwemer: Zeeland van Nehalennia tot Westerscheldetunnel, 2000 jaar geschiedenis in strip - Uitgeverij Het Paard van Troje, tiende druk, 8,95 euro. Mario Molegraaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 82