Cees heeft al meer dan 30 gifeieren gegeten 'Kans is groot datje niets merkt van wat fipronil' 7 Twee weken lang zou hij het gekookte- eierendieet volgen in de hoop een kilootje of tien kwijt te raken. Maar na zo'n vier kilo moest Cees Nieuwkerk (6o) halsoverkop stop pen. Hij at al een week eieren met de schade lijke stof fipronil. „Ik heb er meer dan dertig op." Zijn vrouw haastte zich naar de trays toen ze een waarschuwing van de Nederlandse Voedsel- en Warenau toriteit (NVWA) voorbij zag komen. „Ik dacht: ik heb nooit prijs, dus het zal wel meevallen", merkt Nieuwkerk droogjes op. Maar nee, deze keer viel het niet mee, bleek toen het echtpaar de code op de eieren checkte. De Bredanaar heeft de slechtste eieren in huis die hij zich kon inden ken: met een acuut ge vaar voor de volksge zondheid. „Ik speel al veertig jaar mee met de Staats loterij en de grootste prijs is tot nu toe twin tig euro. Deze ronde heb ik de jackpot te pakken, maar die levert me alleen ellende op." Op advies van zijn diëtiste volgde Nieuw kerk het eierendieet. 's Ochtends bij zijn ont bijt begon hij met twee gekookte exemplaren. Bij de maaltijden later op de dag volgden er op de meeste dagen nog twee. „Het ging lekker. Ik was al ongeveer vier kilo kwijt", vertelt hij. Maar vanochtend zat hij aan een kippen- soepje. De eieren raakt hij niet meer aan. Van kwaaltjes merkt Nieuwkerk nog niets. „Maar ja, ik slik bergen pijnstillers. Als ik mijn been Eierproductie Nederland tegen de tafel stoot, kan ik bloedend door het huis lopen zonder dat ik er iets van merk." Morgenochtend heeft hij een afspraak bij de huisarts om de gevol gen van zijn eierendieet te bespreken. Hij voelt zich belazerd door de NVWA. „Die wist al een week dat die eieren schadelijk konden zijn. Als ze gelijk aan de bel had getrokken, had ik misschien vier eieren gegeten en was er niets aan de hand geweest. Ik vind het schandalig." Nieuwkerk klom al in de pen om zijn grieven kenbaar te maken. „Maar ze houden zich stil." Toch maakt hij zich niet al te druk. „Ik blijf altijd lachen", be sluit hij met een grin nik. TOXICOLOOG B Er is weinig bekend over de effecten van fipronil woensdag 2 augustus 2017 GO Cees Nieuwkerk uit Breda heeft al tiental len gifeieren achter de kiezen. Ellen van Gaaien Breda 2016: 679 min kg 800 min kg I FOTO JAN STADS/PIX4PROFS Wie eieren in de koelkast heeft met code X-NL- 40155XX kan deze maar beter weggooien. Barbara de Jong Rotterdam Volgens de Nederlandse Voedsel- en Warenautori teit (NVWA) is de dosis fipronil in deze eieren dus danig hoog, dat het ge vaarlijk kan zijn voor de gezondheid. Hoe erg is het als je al een paar exemplaren hebt ge geten? Eieren met een hoge concentratie fipronil kunnen schadelijk zijn voor de schildklier, nieren en lever. Ook hersenafwijkin gen zijn mogelijk. Volgens toxicoloog Martin van den Berg van de Universiteit Utrecht blijkt dit voorals nog alleen uit dierproe ven. Hij erkent dat er wei nig bekend is over de ef fecten van fipronil op een ongeboren baby of de ge zondheid van kinderen en volwassenen. Van den Berg acht de kans klein dat mensen die fipronil- eieren hebben gegeten, chronische gezondheids klachten krijgen. „Ik ver wacht dat volledig herstel mogelijk is, omdat het li chaam de stof afbreekt." Ouders die hun kinderen de eieren hebben gege ven, dienen wel alert te zijn, waarschuwt de toxi coloog. „Kinderen krijgen gezien hun geringe li- chaamsgewicht naar ver houding meer schadelijke stoffen binnen dan een volwassene. Zij zijn dus kwetsbaarder voor moge lijke gezondheidsschade." Van den Berg is terughou dend met uitspraken over de mogelijke symptomen of schadelijke gevolgen bij mensen. „Er bestaat een kans op klachten als je veel eieren achter elkaar zou eten. Maar dat doet niemand. Als ik zou zeg gen dat een van de symp tomen hoofdpijn is, dan heeft iedereen hoofdpijn. De kans is groot dat je er niets van merkt. Wie zich niet lekker voelt, moet naar de dokter gaan." In veel voedingswaren - zoals cake, taart en pan nenkoeken - zijn eieren verwerkt. Mogelijk ook met fipronil. De hoeveelheden gif die we zo in ons li chaam krijgen, zijn ver waarloosbaar. Wie zich toch zorgen maakt, moet contact opnemen met een huisarts. Volgens de Haar lemse huisarts Rob Jan sen kunnen eventuele be schadigingen van de lever, nieren en schildklieren makkelijk worden aange toond met een bloedon derzoek. „We staan in contact met het toxicologisch centrum over eventuele vervolg stappen", zegt Jansen. „Als bloedonderzoek niets uitwijst, is de kans groot dat er een andere reden is dat iemand zich ziek voelt." 400 1980 1990 2000 2010 020817 BRON: CBS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7