3 Ecoloog uit Oud-Vossemeer adviseert over bestrijden overlast vogels Roland-Jan Buijs vindt meeuwen fascinerende dieren. Hij volgt ze al bijna twintig jaar. brengen. Zo weet de natuurlief hebber dat één van zijn project meeuwen bijna elke dag bij het beeld van Michiel de Ruyter in Vlissingen te vinden is om friet te eten. Buijs heeft in West-Europa een netwerk van mensen die hem inseinen als ze een door hem ge ringde meeuw zien. Zo gaat een internist regelmatig naar de vuil nisbelt in Madrid om ringen af te lezen. „Zelf kwam ik in de Algarve een door mij geringde meeuw te gen, pal voor m'n hotel." Door expertise op te bouwen, heeft Buijs van zijn hobby z'n be roep kunnen maken. „Veel men sen in mijn omgeving hadden niet gedacht dat ik het nog eens zover zou schoppen met die schijtmeeu- wen", grapt hij. Onder de naam Buijs Eco Consult geven hij en in middels ook zijn vrouw advies op allerlei terreinen. Het begon in 2008, toen Buijs werd gevraagd hoe om te gaan met een grote ko lonie meeuwen op het bedrijven terrein bij Moerdijk. Inmiddels ad viseert hij diverse overheden, be drijven en organisaties over onder meer het bestrijden van overlast. Zijn devies: Pak het op tijd aan, want in veel steden is er eigenlijk geen beginnen meer aan. Katwijk is zo'n voorbeeld. „Daar zit bij de Hema een koppeltje meeuwen dat we Bonnie en Clyde noemen. Het mannetje laat mensen schrikken, zodat ze hun ijsje of rookworst la ten vallen, waarna het vrouwtje ermee aan de haal gaat." Buijs heeft kunnen aantonen dat meeuwen vaak foerageren in wij ken waar veel moslims wonen, zo als Molenbeek in Brussel. Ook in Den Haag geven de meeuwen veel overlast. „Moslims mogen geen voedsel verspillen en dus gooien ze het op het dak of bij de vijver. Dat is funest. In een aantal ge meenten wordt het overtollige voedsel nu in speciale containers ingezameld om er veevoer van te maken." De ecoloog is nu bezig met een project waarbij wordt be keken of meeuwen duurzaam op Neeltje Jans kunnen blijven, zodat ze zich niet verplaatsen naar bij voorbeeld Goes of Vlissingen. Het In de Algarve kwam ik een door mijzelf geringde meeuw tegen is dan wel zaak om de vossen weg te houden, want daar houden meeuwen niet zo van. „Er zitten vossen in de buurt", weet Buijs. „Als een mannetje en een vrouw tje elkaar bij Neeltje Jans tegenko men, hebben we een probleem." Het liefst zou hij zien dat het grote stuk groen op Vlissingen- Oost ook behouden blijft voor de meeuwen. Mocht de grond een keer worden verkocht dan zal hij aanra den om gebouwen te voorzien van vegetatiedaken met een hoge dak rand. „Dan kunnen de vogels hier blijven broeden zonder veel over last te veroorzaken. Op veel plaat sen, bijvoorbeeld de IKEA in Ham burg, hebben ze daar goede ervarin gen mee. Je wil echt niet dat de dui zenden meeuwen die hier zitten naar Goes of Vlissingen gaan." gek op vlees en kaas." Roland-Jan Buijs loopt over een groot veld aan de San Marinoweg op bedrijven terrein Vlissingen-Oost. Tussen de grote bedrijven is dit een groene oase waar duizenden meeuwen hun thuisbasis van hebben ge maakt. De inwoner van Oud-Vos semeer raapt van alles op. Var kensribbetjes, rolladenetjes, mos selschelpen, snoeppapiertjes en zelfs het skelet van een molletje. Allemaal opgegeten en weer uitge braakt door de meeuwen. „Ik heb in het verleden zelfs een compleet zakmes gevonden. Er hoeft maar een kloddertje mayonaise op te zitten en zo'n meeuw schrokt het helemaal mee naar binnen." Hier in het Sloegebied begon Buijs een kleine twintig jaar gele den met het ringen van meeuwen. Puur uit interesse. Hij schat dat hij in Zeeland al dertigdui zend vogels van een ring met nummer en soms ook een gps-zender heeft voorzien. Dat alles om hun gedrag in kaart te kun nen ik hier altijd heel veel. Meeuwen zijn Net als mensen hebben meeuwen een eigen smaak. De ene eet graag mossels, een ander geeft de voor keur aan kaas of leverworst. „Ik ken zelfs een meeuw die elke dag van het Sloegebied naar de Croky- fabriek in Moeskroen vliegt om zich te goed te doen aan afge keurde chips", zegt meeuwenex pert Roland-Jan Buijs uit Oud- Vossemeer. „Kijk, een velletje van de lever worst. Die vind woensdag 2 augustus 2017 In de ban van meeuwen Roland-Jan spot meeuwen op industrieterrein Vlissingen- Oost. Een handvol spullen die de meeuwen hebben uitgebraakt. Inspectie van een meeuw in het Sloegebied. FOTO'S MECHTE;LD JANSEN - Roland-Jan Buijs, ecoloog Rob Paardekam Nieuwdorp Ecoloog Roland- Jan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 74