Kruiningen is de weg kwijt Middelbare scholen slaan handen ineen Planten Multraship steekt zich in het nieuw Zware ongelukken bij Mauritsfort en Biervliet Rick van Drongelen naar Bundesliga 2 Commentaar De ruzie in de Gereformeerde Gemeente te Kruiningen neemt groteske vormen aan. Een verdacht apparaat onder de auto van de dominee, een kort geding om uitvoering van een vonnis af te dwingen, landelijke mediabelangstelling: wat is hier eigenlijk aan de hand? Uit de schaarse mededelingen van beide kampen valt nog geen harde conclusie te trekken. Maar tot nu toe heeft niemand aannemelijk gemaakt dat het in Kruiningen om een geloofskwestie gaat. Het is dus waarschijnlijk gewoon een conflict tussen mannetjes, het gaat om de macht. Kerkgemeenschappen zijn er gevoelig voor. De hiërarchie is er ingewikkeld. Om te begin nen dient de kerk een god. Zijn wil doorgrondt niemand, maar ie dereen kan zich er te pas en te onpas op beroepen. De dominee niet in het minst. Diens positie is heel bijzonder. De dominee wordt aangesteld door de kerkenraad, maar als hij op de kansel staat is geen mens hem de baas. Toch hebben de kerkenraadsleden ook veel invloed. Zij zijn de gekozen vertegenwoordigers van de kerkleden. Als een kerkenraadslid zo in verzet komt tegen de dominee als in Kruiningen, als de kerk met de botte bijl terugslaat en als groepen slaags raken, dan dreigt de gemeenschap uiteen te vallen. Dat zou jammer zijn. In deze tijd van individualisering is een kerk als de Gereformeerde Gemeente een bolwerk waar mensen elkaar vin den. Zij beleven er samen hun geloof. Dat is bijzonder. Je moet de goede taal kunnen spreken en de juiste symboliek weten te vinden. Als dat lukt, geeft een geloofsgemeenschap houvast en verdieping. De rivaliserende groepen zetten dit allemaal op het spel. Wie op zoek is naar een gifvrije religieuze beleving kan de Gereformeerde Gemeente in Kruiningen maar beter even mijden. Alleen waar liefde woont, gebiedt de heer zijn zegen. Rivaliserende groepen zetten de toekomst van de kerk op het spel Het middelbaar onderwijs in Zeeuws-Vlaanderen staat door da lende leerlingenaantallen en afne mende inkomsten onder druk. Het Zwin College in Oostburg dreigt (als eerste) zelfs onder aangepast fi nancieel toezicht te komen van de Onderwij sinspectie. Onder die druk hebben, naast de scholen (waaronder ook De Rede in Terneuzen en het Reynaertcollege in Hulst), ook tal van andere par tijen elkaar gevonden na jarenlang stilstand. De drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten, de provincie, werkge versvereniging BZW en de minis teries van Onderwijs en Binnen landse Zaken doen eveneens mee. Een werkgroep is gevormd om 'een nieuwe start te maken om goed en bereikbaar onderwijs in de toekomst te waarborgen, in Ter neuzen, Hulst én Oostburg'. De werkgroep heeft gewicht met de le den René Smit (directeur-bestuur der ZorgSaam), Kete Kervezee Onderwijs waarborgen in Terneuzen, Hulst én Oostburg (voormalig topvrouw Onderwijs inspectie) en Sjoerd Slagter (oud voorzitter VO Raad). In de herfst moet er een resultaat liggen. ALMANAK Met bakken uit de hemel kwam het, vorige week. Traditioneel het uitgelezen moment voor dat Vlissingse gezin om de immer uitgedroogde kamerplanten weer eens van water te voorzien. Vanuit haar zolderkantoor appte zij haar man of hij de planten even buiten wilde zetten. Vijf minuten later zag zij van bovenaf haar groene huisgenoten opge lucht ademhalen op het kunst gras. Na een uur was het welle tjes en liep ze naar beneden om de planten binnen te zetten. Te gen zo veel enthousiasme waren die niet opgewassen. Zelfs de kunstplant niet. Herman Asma (95) overleden Reddingboot KNRM opgeknapt Zeemeermin op rotonde ZOUTELANDE Twaalf uur lang Folklorische dag Het Terneuzense sleep- en ber gingsbedrijf Multraship is van plan zich zelfs helemaal in het nieuw te steken. Op het bestaande sluizen- complex heeft Multraship tal van voorzieningen. Die moeten alle maal wijken voor het megaproject Nieuwe Sluis. Aannemer Boskalis is inmiddels begonnen met werkzaamheden aan de Goessekade, direct ten zui den van de grote Westsluis. Daar komen een kade, steiger en loods voor Multraship, evenals tijdelijke huisvesting voor groothandel in scheepsbenodigdheden Navimar dat nu nog op de Schependijk zit. De werkzaamheden aan de Goesse Kade moeten eind dit jaar klaar zijn. Uitvalsbasis De belangrijkste uitvalsbasis voor maritieme dienstverleners komt aan de Westerschelde-zijde van het Terneuzense sluizencomplex. Daar zal een dienstenhaven met een dienstengebouw verrijzen. De politie te water, de Konink lijke Marechaussee en onderdelen van Multraship krijgen aan de dien stenhaven een nieuw onderkomen. Onlangs is een procedure gestart om het daar geplande dienstenge bouw groter te maken dan oor spronkelijk gepland. Bovenop de voorziene 1.500 vier kante meter waarvan één derde voor de andere diensten, heeft Mul ler Maritime Holding (MMH) een aanvraag ingediend voor nog eens 500 vierkante meter. Met name de bedrijfsactiviteiten van Multraship Tal van voorzieningen moeten wijken voor het megaproject Nieuwe Sluis die op de af te graven Schependijk zitten, zullen erheen verhuizen. Multraship wil er ook zijn onder steunende kantooractiviteiten van uit de binnenstad in Terneuzen, ge huisvest aan de Scheldekade, on derbrengen, blijkt uit een onlangs door de gemeente Terneuzen gepu bliceerd ontwerp-bestemmings- plan. HOEK Bij de buurtschap Maurits fort bij Hoek is gisteravond een ern stig eenzijdig ongeval gebeurd. Een auto raakte daar net na negen uur van de weg en raakte een elektrici- teitskast. In Biervliet ging twintig minuten later een motorrijder on deruit. In Mauritsfort was sprake van vier slachtoffers, van wie er twee naar het ziekenhuis in Terneuzen werden gebracht. De twee anderen werden onderzocht door personeel van de traumahelikopter. De auto waarin de inzittenden zaten, was uit de richting Biervliet rechtdoor over de rotonde in de hoofdweg N61 bij Hoek gereden en in het pad van het achtergelegen fietstunneltje beland. De inzittenden zaten nog in de auto bij Hoek. Ze werden uit de auto geholpen, onder meer door de brandweer. De auto was over de kop geslagen en hing over de bak van de uitrit van het achter de ro tonde gelegen fietstunneltje. Net voor half tien gebeurde er een tweede ongeval aan de Pavil- joenweg, in de polder tussen Bier vliet en de Scheldedijk. Hier ging een motorrijder door nog onbe kende oorzaak onderuit. Ook werd de traumahelikopter opgeroepen. ROTTERDAM Voetballer Rick van Drongelen uit Axel speelt binnen kort in de Duitse Bundesliga. De Zeeuwse verdediger ontbrak giste ren al op de training van Sparta om te onderhandelen over een vijfjarig contract bij Hamburger SV. Met de transfer is een bedrag gemoeid van drie miljoen euro, dat dankzij bo nussen nog verder kan oplopen. Van Drongelen werd de afgelo pen maanden regelmatig in contact gebracht met andere clubs. Feye- noords technisch directeur Martin van Geel bevestigde bijvoorbeeld dat de Axelaar op zijn lijstje stond. Gisteren werd ook bekend dat PSV interesse voor hem had. Zaakwaarnemer Patrick Polder vaart: „De afgelopen twaalf maan den is er veel contact geweest met verschillende clubs. Eigenlijk zat Hamburger SV daar steeds wel bij." Vorige maand speelde Van Dron gelen tijdens een trainingskamp in Oostenrijk een oefenduel met HSV. „Stom toeval", aldus Poldervaart. „De contacten waren er al langer." Van Drongelen scoorde zelfs in het duel (1-1). „Toen is het wel een stroomversnelling geraakt." ZEELAND 13 woensdag 2 augustus 2017 n Alle vier Zeeuws-Vlaamse mid delbare scholen slaan de han den ineen. Ook het Zeldenrust- Steelantcollege in Terneuzen dat zich tot nu toe afzijdig hield, doet mee. Harmen van der Werf Terneuzen Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE Zijn lijst met eretitels is lang, de lijst met zaken waar Herman Asma uit Zierikzee zich voor in zette nog veel langer. Asma overleed op 95-ja- rige leeftijd na een kort ziekbed. Hij was docent Engels, PvdA-wethouder en zette zich met hart en ziel in voor Anbo en Kunst en Eer. Dat leverde hem onder meer het ere burgerschap op van Zie rikzee. Asma wordt vrij dag gecremeerd. HANSWEERT De KNRM Hansweert heeft reddingboot Jan van Engelenburg weer in gebruik genomen, nadat hij grondig was opge knapt. De Jan van Enge lenburg is gebouwd in 1990 en is daarmee één van de oudere redding boten binnen de opera tionele KNRM-vloot, meldt de post Hans- weert. Met deze revisie is de levensduur van de Jan van Engelenburg naar verwachting met ruim drie jaar verlengd. WESTENSCHOUWEN De rotonde bij de strand- overgang van Westen- schouwen krijgt een zee meermin. De dorpsver eniging Westerschou- wens Welvaren wil de rommelige aanblik ver vangen door een beeld, dat verwijst naar de sage van de zeemeerman en zijn geliefde. De ge meente draagt 1.000 euro bij. De vereniging heeft ook fondsen, bewo ners, ondernemers en anderen bereid gevonden mee te betalen. In Zoutelande is morgen een folklorische dag van 12.00 uur tot 00.00 uur. Er zijn oude ambachten als kantklossen, klom- penkappen, scharenslie pen, stoelenmatten en pottenbakken te zien. Ringrijdersvereniging De Zandruiters houdt tijdens de folklorische dag een wedstrijd ring- rijden. De bouw van de Nieuwe Sluis bij Terneuzen haalt heel wat over hoop en brengt veel extra inves teringen met zich mee. Harmen van der Werf Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 73