Onrust over Roemenen-parking Kapellebrug 5 Campingechtpaar staat ai tien jaar op de Burghse Dag 112 NIEUWS Auto over de kop bij Hoek Dief gepakt in dikke winterjas Auto uit bocht op rotonde Terwijl de overbuurman lekker ligt te zonnen, klinken bij staanplaats nummer 60 zaag-en boorgeluiden. Al tien jaar geldt: vakantie of niet, Bram en Anja de Graaf zijn aan het werk. Het is een jubeljaar voor Bram en Anja de Graaf uit Hoge Zwa- luwe. De echtelieden leerden elkaar vijftig jaar geleden kennen, ze staan veer tig jaar op camping 't Moolhof en volgende week staan ze voor het tiende jaar met hun bloemstukken op de Burghse Dag. Niet om hun eigen spaarpot te spekken, maar die van het Pala- bana Kinderdorp in Zambia. Een bestuurslid daarvan, Anne Mar tens uit Burgh-Haamstede vroeg Anja of die niet eens een work shop in bloemschikken wilde ge ven. En zo is het allemaal begon nen. Intussen staat het schuurtje ach ter het chalet, met de toepasselijke naam Arbeidsvrucht, niet meer vol met strandspullen, maar met werkmateriaal. Schalen, oase, kransen, takken, touw en zakken vol schelpen. Weken aan een stuk zijn ze ermee bezig. Op hun va kantieadres. En niet alleen Anja, maar ook Bram, die voor zijn pensioen werkte als gipsverbandmeester en die vaardigheden nu gebruikt om stevige kransen te maken. Zelfs vorig jaar, toen hij was getroffen door een hartinfarct. Bram en Anja werken gewoon door. „Wij zijn graag bezig." Zeker als het voor een goed doel is en zéker als dat iets met kinde ren van doen heeft. Anja is gek op kinderen. „Ik heb er zelf twee, en drie kleinkinderen, en ik heb mijn hele leven opgepast. Die kinderen nam ik ook altijd mee hierheen. Zij hebben alles. Maar die kinde ren in Afrika hebben niks. Geen ouders en geen eten, als die stich ting daar niet voor zorgt. Daar ben ik me heel bewust van." En dus werken Bram en Anja, die ook al een landelijk bloem schikkampioenschap op haar naam heeft staan, als een malle om alle bloemstukken en schelpen- kransen op tijd af te krijgen voor de Burghse Dag. Die vindt vol gende week zaterdag plaats. „We staan altijd achter bakkerij In de Soete Suikerbol, op een vaste plek. Voor de bakker maak ik schelpen- We kunnen ook op het strand gaan liggen. Maar daar hebben die arme kinderen niks aan taarten, om ook de aandacht van zijn klanten te lokken. De mensen weten ons precies te vinden. Een paar jaar geleden heeft er iemand anders gestaan met spullen als de onze, maar die heeft het bij één keer gelaten." Sommige schelpen zoekt het echtpaar op het strand bij Neeltje Jans, maar de meeste komen uit tropischer oorden. „Die kopen we in", verklapt Anja. „Maar dat we ten die Duitsers toch niet. Och, de Duitse dames zijn dól op schel- penkransen. En bloemstukken, poeh! Soms krijg ik ze gewoon niet bij mijn kraam vandaan. In Duits land zijn bloemen heel duur, moet je weten." De kunstwerken van Bram en Anja zijn dat niet. En dan zit er ook nog eens veel privégeld in. „En tijd niet te vergeten. We struinen rom melmarkten af voor schalen en we halen bloemen bij de pluktuin in Aagtekerke. Op de veiling halen we groen, dat we ruilen voor versge bakken appeltaarten, voor de rozen gaan we naar de kweker. Ja, we kun nen ook op het strand gaan liggen. Maar daar hebben die arme kinde ren niks aan." De Roemenen werken voor Van Moer in Kallo bij Antwerpen. De transporteur huurt het terrein aan de Gentsevaart in Kapellebrug. Eu ropese regelgeving verbiedt dat chauffeurs het weekend in hun truck doorbrengen. België contro leert daarop, Nederland nauwelijks. Zeeuws-Vlaamse vrachtwagen chauffeurs spreken schande van de situatie in Kapellebrug. „In plaats van een hotel of pension te regelen, huren ze over de grens een terrein", zegt Kenny van Waes. „Zo ontlopen ze boetes." Shannon van Esbroek valt hem bij. „Van Moer omzeilt de wet." Jan Kooijman stelt: „Over de rug van Roemenen wordt geld uit gespaard en geld verdiend." De gemeente Hulst onderzoekt de zaak na een klacht. „Als regels worden overtreden, grijpen we in", meldt woordvoerster Cindy van Driessche. Verhuurder Warrens en Van Moer zijn zich van geen kwaad bewust. „Wij zoeken locaties waar onze chauffeurs nette voorzienin gen hebben", zegt Yves Hebb na mens Van Moer. Waarom niet op het ruime terrein van Van Moer in Kallo? Hebb: „Wij zijn in volle ex pansie en hebben geen ruimte over." Zeeuws-Vlaamse chauffeurs zien dat heel anders. „In Kallo kun nen ze controles en boetes ver wachten, dus gooien ze hun pro bleem over de grens." Warrens zegt 'echt niet in zee te gaan met elk bedrijf, maar wel met een respectabel bedrijf als Van Moer'. „Ik heb de faciliteiten, zoals toiletten en douches. Dat is voor die Roemenen toch veel fijner? En ik voldoe aan alle regels. Het terrein heeft een logistieke bestemming." Zeeuws-Vlaamse chauffeurs spre ken van een camping zonder ver gunning. Een plan voor een cen trale Zeeuws-Vlaamse parking voor buitenlandse chauffeurs bij Terneuzen mislukte eerder dit jaar. Over de rug van Roemenen wordt hier geld verdiend Vanwege de groeiende overlast pakken Zeeuws-Vlaamse gemeen ten en de provincie dit weer wel op. Toine van der Heijden van Trans port en Logistiek Nederland vindt dat niet de oplossing. „Nederland moet net zo handhaven als België." woensdag 2 augustus 2017 HOEK Op de Van Wuyck- huiseweg in Hoek is maan dagavond laat een eenzij dig ongeval gebeurd. Een 25-jarige bestuurder uit Colijnsplaat vloog rond 23.00 uur met een auto uit de bocht. Daarbij raakte hij een paar verkeersborden. Het voertuig belandde op de kop tegen een zand berg. De politie liet de be stuurder blazen, dat was onder de wettelijke norm. De bestuurder is ter con trole naar het ziekenhuis gegaan. Het voertuig werd weggesleept. VLISSINGEN De politie heeft gistermiddag twee winkeldieven aangehouden in de Scheldestraat in Vlis- singen. Een wijkagent zag de mannen, bekenden van de politie, lopen in het cen trum van Vlissingen. Het bevreemdde hem dat een van de mannen een dikke winterjas droeg. Vreemd gezien de huidige buiten temperatuur, vond de wijk agent. Hij besloot het duo daarom te volgen. Even later kreeg de agent in de gaten dat de mannen ge stolen goederen bij zich hadden. Het duo werd daarop aangehouden voor heling. Het is bij de politie bekend waar de gestolen goederen vandaan komen. ZUIDZANDE Een 24-jarige bestuurder uit Heythuysen heeft gisterochtend de controle over zijn voertuig verloren op de de 'Potjes' rotonde bij Zuidzande. Die rotonde ligt tussen de N674 en de Provincialeweg (N675). De bestuurder kwam rond 00.30 uur van uit Sluis en wilde op de ro tonde rechtdoor rijden. Daarbij verloor hij de con trole over het voertuig, reed over het fietspad de rotonde af en kwam tegen een lantaarnpaal tot stil stand. Uit een blaastest bleek dat de man te veel had gedronken; hij blies 710 ugl. Zijn rijbewijs werd ingevorderd. Ook kreeg hij een rijverbod van acht uur en een dagvaarding. Bloemstukken knutselen tijdens de vakantie :ig met de voorbereidingen voor de Burghse Dag. foto ernestaverburg Wendy Wagenmakers Burgh-Haamstede Bram en Anja de Graaf zijn - Anja de Graaf Zo'n dertig Roemeense vracht wagenchauffeurs overnachtten afgelopen weekend op een par keerterrein bij Kapellebrug. Zeeuws-Vlaamse collega's spre ken van 'sociale dumping'. „Het is juist goed geregeld", reageert eigenaar Freddy Warrens. Sheila van Doorsselaer Kapellebrug - Jan Kooijman, chauffeur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 63