tussen wal en schip Moordende concurrentie om medicijnenwaakhond 5 Stel uit Haaksbergen terecht in Turkije v* r<2 tanden hebben." Yvonne regelt dat haar vriendin nog vier weken in Logeerhuis de Buren terecht kan, een vrijwil- ligersinitatief. Eenmaal thuis, in haar flatje op de zevende verdieping, wordt de thuiszorg ingescha keld. Die kunnen alleen tussen twaalf en half een komen was sen. „Daar heb ik een stokje voor gestoken", zegt Yvonne kwaad. „Natuurlijk willen we dat ouderen zo lang mogelijk thuis blijven wonen. Dat wil Aad ook, maar ouderen zoals zij worden als oud vuil behan deld." Ze regelt een andere thuiszorgorganisatie die in de ochtend komt. „Door de vakantietijd en tekort aan per soneel kan het wijkteam nu niet 's avonds komen." Yvonne kijkt Aad aan, die vochtige ogen heeft. „Ze kan niet accep teren dat ze niet alles meer alleen kan. Maar we redden het nog. Ik ben hier bijna elke dag." Op hulp in het huishou den moest Advokaat tien weken wachten. Yvonne: „Wat moet ze dan in die tijd? We hebben particuliere hulp inge schakeld. Aad heeft geluk dat ze een klein pensioentje heeft, maar als je dat niet hebt?" AMSTERDAM Nederland is niet de enige gegadigde voor huisvesting van het Europees Medicijnen Agentschap (EMA). De medicijnenwaakhond van de Europese Unie moet vertrekken uit Londen vanwege de brexit en 19 landen hebben zich aange meld. Maandagavond verstreek de deadline voor biedingen. Nederland stelde zichzelf al op 11 juli kandidaat. Het bod garan deert een 'snelle en efficiënte verhuizing', inclusief een op maat gemaakt gebouw in het Amsterdamse zakendistrict. Waarde: 250 miljoen euro. Naast Amsterdam hebben Athene, Barcelona, Bonn, Brati slava, Brussel, Boekarest, Kopen hagen, Dublin, Helsinki, Lille, Milaan, Porto, Sofia, Stockholm, Malta, Wenen, Warschau en Za greb de Europese Commissie een aanbod gedaan. Het EMA, opgericht in 1995, wordt gezien als de grootste prijs die landen kunnen veroveren na de brexit. Er werken 900 men sen. Hiermee is het een van de grootste agentschappen binnen de EU. Jaarlijks komen er vele tienduizenden bezoekers. In oktober buigen de Europese ministers zich over het advies van de Commissie. In november hakken ze via een geheime stem ming de knoop door. In de verzengende hitte loopt Mu- rat Sengi (44) over straat in Silifke, Zuid-Turkije. Dit is de stad die Björn Breukers en zijn vrouw De rya uit Haaksbergen zouden heb ben uitgezocht om een nieuw leven op te bouwen. „Het is gek", zegt §engi, verslaggever bij de plaatse lijke krant Göksu. „Niemand heeft ze herkend." Hij wijst op de krantenrekken bij de kleine winkeltjes in het centrum van Silifke, een stad even groot als Zwolle. Op de voorpagina van Göksu staan de foto's van Björn, De rya en Joey. Ook op lokale tv-zen- ders worden beelden getoond van de drie Nederlanders. Toch meldt zich bij de politie en de krant nie mand die de drie herkent. „Ze zou den hier een huis bouwen, maar niemand weet waar. Ik zou het ook niet weten." Sengi trekt zijn conclusie: „Het verhaal van het echtpaar rammelt." Dat Björn en Derya inmiddels te recht zijn, verbaast de verslaggever niet. „De Turkse politie was pas een paar dagen actief naar ze op zoek. Sinds hun auto gesignaleerd stond, was het een kwestie van tijd voor ze ergens aangetroffen zouden wor den." Heimwee Dat gebeurde maandag in de buurt van Ankara, op ruim zes uur rijden van Silifke. De Nederlandse politie zei gisteravond met het stel gespro ken te hebben. Dat gesprek ging óók over Joey Hoffmann (21), van wie nog altijd elk spoor ontbreekt. Of de twee iets met zijn verdwij ning te maken hebben wordt onderzocht. De Nederlandse politie liet gisteravond weten dat ze niet als verdachten zijn aangemerkt. De politie in Silifke hield zich gis teravond op de vlakte. De Turken kondigden aan vandaag met meer informatie over de zaak naar buiten te komen. Joey - die Björn en Derya wilde helpen bij de bouw van hun huis - zou al op 8 juli terugvliegen naar Nederland, vanwege heimwee. Maar hij stapte nooit op het vlieg tuig. De politie sprak Björn en Derya op 21 juli over zijn vermis sing. Daarna bleef het opvallend stil. Vorige week donderdag meld den familieleden dat ook zij werden vermist. Correspondent Olaf Koens van Ze zouden hier een huis bouwen, maar niemand weet waar RTL Nieuws kreeg Derya gisteren kort aan de telefoon. Zij nam op en bevestigde dat ze Derya is. Daarna verbrak ze de verbinding met de mededeling dat ze 'geen tijd heeft' voor een langer gesprek. De vraag wat het drietal nu pre cies in Turkije ging doen, wordt steeds prangender. Joey en Derya hebben voor zover bekend geen strafrechtelijk verleden. Björn is wel ooit in aanraking geweest met justitie. Hij moest in 2014 voorko men bij de politierechter vanwege drugsbezit. De rechtbank in Almelo wilde gisteren niet zeggen of hij daadwerkelijk is veroordeeld. In de vermissingszaak van Joey spreekt de politie inmiddels over een 'strafrechtelijk onderzoek'. Dat betekent niet dat er specifieke ver denkingen zijn tegen de Nederlan ders: alle mogelijke scenario's over de verdwijning van Joey liggen nog open. Wel bestaat inmiddels het vermoeden van een misdrijf. Onvindbaar In Silifke - waar het kwik deze maand stijgt tot ruim 40 graden - herkennen ook puffende bouwvak kers de Haaksbergenaren niet. Een aannemer die de foto's van de drie bekijkt, haalt zijn schouders op. De plek waar de nieuwe woning van Björn en Derya moest verrijzen, is onvindbaar. „Dit is geen enorme stad", zegt verslaggever Sengi. „Als buitenlan ders hier komen wonen en aan het bouwen slaan, moet dat echt opval len. Het is gek." (Met medewerking van Pim Lindeman en Victor Schildkamp) woensdag 2 augustus 2017 last heeft van de zorgbezuinigingen. foto jan de groen Het grote raadsel van Derya en Björn Sloegen Björn en Derya op de vlucht na de verdwijning van hun Haakbergse vriend Joey Hoff mann? Hoewel ze door de politie niet als verdachten zijn aange merkt, groeien in de Zuid-Turkse stad Silifke de twijfels. „Hun ver haal rammelt, niemand heeft ze hier gezien." PETER WINTERMAN SILIFKE vV^ cv 1 6V Het Haaksbergse duo Björn en Derya en hun vriend ook de Turkse krantenkolommen, fotopeter winterman Y= CA vullen Ankara TURKIJE Derya en Björn waren eind juni in Silifke. Joey kwam hen daar helpen. 8 juli zou Joey terugvliegen uit Adana, maar kwam er nooit aan Derya en Björn zijn spoorloos Adana Murat Sengi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5