Aad viel na het ziekenhuis ilLlJdy/rfJZJfJ, fjJ TTïwraai diiDD P! 4 OUDERENZORG MISLUKTE BEZUINIGING De ouderenzorg moest goedkoper en ging tegelijkertijd compleet op de schop. Een slechte combinatie. Nu het economisch beter gaat, zijn extra miljarden makkelijk overgemaakt, maar de kwetsbare oudere is de dupe. Pas als zorg op wijkniveau goed is geregeld, vallen er besparingen te halen J2£ Tweeënhalf jaar geleden werd de ouderenzorg opgeknipt: er bleef een beperkt budget over voor verpleeghuiszorg en de thuiszorg kwam in handen van de zorgverzekeraars (wijk verpleging) en gemeenten (huishoudelijk hulp). Volgens zorgeconoom Guus Schrijvers had de decentralisatie nooit gepaard mogen gaan met zo'n grote bezuiniging. „We hebben de ouderenzorg grotendeels afgebroken, zonder dat er goede zorg thuis tegenover stond. Daarmee hebben we oude ren heel wat aangedaan." Dat meer ouderen zich op de spoedeisende hulp en in de tijdelijke opvang melden, is veelzeggend. Het wijst erop dat zij thuis niet de juiste zorg krij gen. Zorgverzekeraars zeggen dat ook te merken. Hun uitgaven aan ouderenzorg - wijkverpleging, tijdelijke opvang en spoedeisende hulp - stijgen. Op zich was het idee om de zorg zo dicht mogelijk bij de patiënt te regelen goed, zegt emeritus hoog leraar Schrijvers uit Utrecht. „Maar dat vergt een wijkteam dat nauw samenwerkt met de wijkver pleegkundige en huisarts om de oudere goed te be geleiden. Dat gebeurt sporadisch: in de meeste ge vallen wordt er niet samengewerkt." Uit een enquête van verzekeraar Zilveren Kruis blijkt dat er langs elkaar heen wordt gewerkt. Zo is personeel op de eerste hulp niet bekend met de thuissituatie van mensen, en dus eerder geneigd tot opname. Specialisten hebben onvoldoende vertrouwen in de kwaliteit van het tijdelijke op vang in een zorginstelling om ouderen daarnaar te verwijzen. En huisartsen zijn soms onvol doende bekend met de mogelijkheden van dit tij delijk verblijf. Ook andere verzekeraars vinden dat het overleg rondom de oudere beter moet, sa men met gemeenten, huisartsen, ziekenhuizen, wijkverpleging, GGZ en fysiotherapeuten. „Op sommige plekken gebeurt dat al, maar dat moet over de hele linie beter", zegt een woordvoerder van VGZ. Schrijvers: „Pas als de zorg op wijkniveau overal goed is geregeld, vallen er besparingen te behalen." Hij vindt het jammer dat er de komende jaren vooral meer rijksgeld naar de verpleeghuizen gaat en niet meer budget wordt vrijgemaakt om goede samenwerking van wijkteams te bevorderen. „In België gebeurt dat wel en dat werkt." Het is nog donker buiten wanneer Aad Advokaat van het toilet naar bed schuifelt. Ze wil zich achter waarts op het bed laten zakken, maar glijdt uit over het dekbed dat op de grond ligt. Met haar rug belandt ze hard op de houten bedrand. Opstaan lukt niet. „Ik wist me geen raad", zegt ze drie maan den later. Via een knopje op haar horloge alarmeert ze de buren. De Rotterdamse heeft zeven rib ben en een sleutelbeen gebroken. Na een week wordt ze ontslagen uit het ziekenhuis, maar ze kan niet naar huis. Ze is alleen, heeft geen kinderen of familie. „Na een maand in een zorghotel dorstte ik nog niet naar huis. Ik was slap. Hoe moest ik voor mezelf zorgen? Als ik Yvonne niet had gehad..." Yvonne van de Laar (55), haar vriendin en mantelzorger, maakt haar zin af: „Dan was Aad aan de goden overgeleverd. Als je tegen woordig de juiste zorg wilt regelen voor ouderen, moet je haar op je Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 10 dagen Gardameer, Verona en Venetië é.yui 5 www.bolderman.nl l i 10 dagen Hoogtepunten van Noorwegen 12 dagen Lutago, Zuid-Tirol Rondreis Griekenland 12 dagen Venetië en Zuid-Tirol woensdag 2 augustus 2017 Zorgverleners werken langs elkaar heen Edwin van der Aa Francine Wildenborg Wat is er misgegaan? Wat merken senioren van de mislukte miljardenbesparing? —Guus Schrijvers, emeritus hoogleraar Dus thuis wonen is niet de oplossing? Waarom wordt er niet samengewerkt? En hoe nu verder? Vriendin Yvonne van der Laar (I) ontfermt zich over Aad Advokaat, die Een van de ouderen die de dupe is geworden van de bezuinigingen op de ouderenzorg is Aad Advo kaat (85) uit Rotterdam. Haar ver haal laat zien waar het misgaat. Hanneke van Houwelingen Rotterdam Vertrekdata: 25 sept/2, 9 okt. Vertrekdata: 4, 11,18,25 sept. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. 10 dagen Hart van Schotland, Trossachs Vertrekdata: 28 aug 11, 25 sept 9, 23 okt. Vertrekdata: 26 aug 9, 25 sept. if 7 I JJ IB III k - Brochure en (0318)58 09 58 boekingen: i| Prijs p. f i. o.b.v.,2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten Vertrekdata: IA, 28 aug/11 sept. Vertrekdata: A, 18 sept/2 okt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4