C.W. Stoneking geeft concert in Middelburg Activiteiten in Zeeland 11 KERKTENTOONSTELLING REFORMATIE De protestantse kerk grijs en saai? Verplicht luisteren naar lange preken en traag gezang? De tentoonstelling over 500jaar Reformatie, in de kerk van Brouwershaven, geeft een heel ander beeld. van vrolijke mensen met palmpa- senstokken. Geen foto's van pre kende dominees, maar van eentje die danst met blije kinderen. Van de kerkelijke wielerploeg, de bloemstukken voor Dankdag, de stiltewandeling door de duinen, de naailes aan vluchtelingen en van het klooster. Ja, echt van de protestantse kerk. „Vijftig jaar geleden allemaal on- dénkbaar", lacht Van der Veer. „Maar nu gebeurt het. Vooraf gaand aan de dienst herdenken we overledenen of noteren we namen van mensen aan wie we extra moeten denken. Ik steek zelfs een kaarsje op voor mijn vrouw." En dat is toch echt een katholiek gebruik. Vijfhonderd jaar na dato durft Van der Veer, organist in de Zierikzeese Thomaskerk én stu dent theologie, te concluderen dat de katholieke en de protestantse kerk eikaars mooie gebruiken heb ben overgenomen. „Zij zijn er nu ook van overtuigd dat je iets moet doen om in de Hemel te komen, wij nemen wat over van hun vro lijkheid. We leren van elkaar en dat moet ook wel; we hebben el kaar nodig. Beide kerken krimpen, er komen steeds minder jonge ren." Meer samenhang Dat gaat niet op voor alle protes tantse kerken. „De meest rechtse, oud-gereformeerde krimpen niet. Terwijl ze toch niet vernieuwen. Zij wilden bijvoorbeeld ook niet meewerken aan deze tentoonstel ling. Vertoon, daar houden ze niet van. Prima, daar heb ik evenwel respect voor." Van der Veer is blij met hoe zijn kerk nu is. Ook al zijn de banken niet meer zo bezet als ze waren. „Er is veel meer beleving, veel meer samenhang. Na afloop van een dienst staan we met elkaar te praten. Dat is goed. De kerk wordt weer een sociaal bolwerk. Eigen lijk net als vroeger." Of het echt waar is, weet niemand zeker. Maar mooi is het ver haal wel over die twee beelden hele maal bovenin de Grote of Sint Ni- colaaskerk in Brouwershaven: ze zouden te hoog hebben gehangen voor de beeldenstormers en daar door zijn ontsnapt aan de scandali- zatie die de Nederlanden in 1566 in haar greep hield. De beelden, Sint Nicolaas en Sint Jacobus Major, zijn de enige herinneringen aan het katholieke tijdperk dat vooraf ging aan de beeldenstorm die ook op Schou- wen-Duiveland woedde. De enorme kerk van Brouwershaven werd, net als alle andere kerken, vanbinnen wit geschilderd en het altaar maakte plaats voor een preekstoel in het midden. De Re formatie, die in 1517 begon, was een feit. Vrolijke mensen Illustraties uit die tijd zijn er niet veel. En als ze er al zijn, dan wilde de werkgroep die niet laten zien in de tentoonstelling over vijfhon derd jaar protestantisme. „Die nei ging om altijd maar terug in de tijd te gaan, heb ik niet", zegt voorzit ter Mar van der Veer. „Ik wil ook niet dat het ouderwetse beeld overheerst. Ik wil juist laten zien hoe de kerk nu is. Hoe levendig, hoe bruisend." Dat is gelukt. In de prachtige kerk van Brouwershaven hangen geen foto's van kerkgangers met vroom gevouwen handen, maar De kerk verandert, de kerk wordt een sociaal bolwerk. Eigenlijk net als vroeger PROGRAMMA De Australische bluesmuzikant C.W. Stoneking geeft dit jaar slechts vier concerten in Europa: in Londen, Utrecht, Brugge en... in Middelburg. Donderdag 3 augustus speelt hij zijn vooroorlogse blues in de tuin van de Kloveniersdoelen. Lang was C.W. Stoneking een goed bewaard geheim, vertelt Bart Gabriëlse van de Drukkerij in Mid delburg. „Maar sinds zijn optreden bij Jools Holland dringt de Austra liër door in Europa. Hij treedt niet vaak op. Dus het is bijzonder dat hij van de vier Europese optredens er één in Middelburg geeft." De zanger - geboren in 1974 in Katherine, Australië - neemt zijn publiek mee naar de jaren twintig, dertig en veertig. „Daarmee onder scheidt hij zich van andere retro- bands", vindt Gabriëlse. „De door Aboriginals opgevoede Australiër heeft een geheel eigen, origineel ge luid. Want hij combineert de tradi tionele blues- en jazzmuziek van de jaren twintig en dertig met onder meer exotica, hillbilly, gospel, blues en country." Stoneking is onder meer beïn vloed door artiesten als Blind Wil lie McTellLeroy Carr en Memphis Minnie. Voor zijn meest recente al bum Gon' Boogaloo (uit 2014) heeft Stoneking zijn akoestische gitaar en banjo verruild voor een elektrische gitaar. „Hij klinkt dwingender en rauwer dan ooit." Het optreden van C.W. Stone king (en Small Time Crooks in het voorprogramma) begint om 20.00 uur. Kaarten kosten 10 euro en zijn te koop in boekhandel de Drukkerij in Middelburg en online via drukkerijmiddelburg.nl/tickets. woensdag 2 augustus 2017 De kerk bruist én krimpt Wendy Wagenmakers -Mar van der Veer T Krijn Bolle en Mar van der Veer vertellen over de expositie aan bezoekers Markus en Caro- lin Kantowski (vlnr) met hun kin deren Paul en Laura. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA zaterdag 5 augustus: exposi tie, lezingen en wandelroute in Hoek; zaterdag 12 augustus: Reformatie-picknick, gezang, tentoonstelling en cabaret avond in Veere; zondag 13 augustus: meertalige kerk dienst in Grote Kerk van Veere; zaterdag 19 augustus: rondleidingen, middagpauze concert en orgelconcert in Grote Kerk van Goes en bo vendien zijn bijna alle kerken op de Bevelanden open voor bezichtiging; vrijdag 13 okto ber: voorstelling van verhalen verteller Kees Posthumus in Hoek; zondag 29 oktober: Hervormingsdag met in veel Zeeuws-Vlaamse kerken een dienst met één gemeen schappelijke liturgie. Jeffrey Kutterink Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 41