Gereformeerde Gemeenten ONZIN! Onvergetelijke rondreizen n 3 i s tm Kras.nl/rondreizen of bel 088-0885 886 - Zie: kras.nl/actievoorwaarden De nieuwste ontwikkelingen heb ben daar verandering in gebracht. Een korte terugblik, voor wie het allemaal gemist heeft. Begin april wordt bekend dat Kruininger Henk Jansen (vooraanstaand kerken raadslid) de Gereformeerde Ge meente voor de rechter daagt. Re den: dominee Gerrit Bredeweg heeft hem - naar zijn zeggen valse lijk - beschuldigd van seksueel mis bruik van een nicht. Het vermeende slachtoffer zelf ontkent het mis bruik, maar toch besluit de kerken raad Jansen vergaande tuchtmaatre- Volgens sommigen is de gemeente een scheuring nabij gelen op te leggen. Zo mag Jansen niet meer deelnemen aan het Heilig Avondmaal en mag hij geen kerke lijk ambt meer bekleden. Dat laat Jansen niet op zich zitten. Hij stapt naar de wereldlijke rechter. Schokkend, oordeelt de kerkge meente: zulke zaken horen bin nenshuis te worden gehouden. Hoewel officieel steeds gefocust wordt op de juiste toepassing van het kerkrecht en het vermeende misbruik, is voor insiders wel dui delijk dat hier meer speelt: een spel om de macht. 'Haantjesgedrag', oor deelt een ondernemer, die net als andere ondernemers bezweert neu traal te zijn (want 'broodwinning, begrijpt u'). In essentie zou het gaan tussen de even invloedrijke als kin derrijke families Sinke (van de Sin- kegroep) en Jansen (Uienhandel). Het conflict verscheurt Kruiningen tot in zijn ziel. Volgens sommigen is Het is voor insiders wel duidelijk dat hier meer speelt: een spel om de macht. 'Haantjesgedrag' de gemeente een scheuring nabij. Na een handgemeen tussen vóór- en tegenstanders van Bredeweg be sluit de politie eind juli extra te sur veilleren rond de kerk van de Gere formeerde Gemeente. Deze week neemt de affaire weer een bizarre wending met de ontdekking van, volgens Bredewegs advocaat, volg en afluisterapparaten onder de auto van de dominee. Slachtoffer De vraag wie in dit 'refogate' nu ei genlijk het échte slachtoffer is, dringt zich op. Over het vermeende incestslachtoffer heeft eigenlijk niemand het meer. Is zelfs de dominee wellicht niet óók een slachtoffer, een pion in het machtsspel? De gemeenteleden die wél hun mond opendoen, zijn het over één ding roerend eens: het grootste slachtoffer is de kerkge meenschap zelf. De oude dame op de fiets zegt het met tranen in de ogen, haar stem verstikt van ver driet: „Dit heeft niks met het geloof te maken. Maar ze vergeten iets: er staat er één boven hen en dat is de Heer. Gods molens draaien lang zaam maar zeker. Hun straf zal ko men." ^Ontzegging tot het Heilig Avondmaal wordt als een schande ervaren Kijk voor het laatste nieuws ook op pzc.nl Wachten op uw keuken? Duitse Keukens in alle afmetingen direct leverbaar!! ■MHaBBBmi- De wereld is Kras woensdag 2 augustus 2017 JUMPIN' OE WEEL -Ondernemer uit Kruiningen De organisatie van de Gereformeerde Gemeen ten (GG) lijkt op die van de wereldlijke overheid. Lijkt, want er is sprake van een organisatie van onderaf. De Gereformeerde Ge meente in Kruiningen maakt met vijftien andere Bevelandse gemeenten deel uit van de Classis Goes. Samen met de classes Middelburg en Tholen vormen ze de 'Par ticuliere Synode Zuid'. Daarvan zijn er vier in Ne derland die uiteindelijk de Generale Synode van de Gereformeerde Gemeen ten vormen. Echter de sy noden of classes zijn sa menwerkingsverbanden en kunnen hun wil niet op leggen aan de zelfstan dige gemeenten. Elke Ge reformeerde Gemeente is een organisatie op zich. Binnen een Gerefor meerde Gemeente kiezen de mannen ouderlingen en diakenen. Ouderlingen leggen onder meer huis bezoeken af om met de gemeenteleden te spre ken. Diakenen zorgen voor de collecte, goede doelen en het verlenen van bijstand aan leden. Ouderlingen, diakenen en de predikant vormen samen de kerkenraad. Be lijdende, mannelijke leden hebben stemrecht in de manslidmaten vergade ring. Het Heilig Avond maal, onderdeel van de dienst, is voorbehouden aan belijdende leden. Ont zegging van toegang hier toe, zoals Henk Jansen overkwam, wordt als een schande ervaren. In tegenstelling tot de meeste andere kerkge nootschappen zien de Gereformeerde Gemeen ten hun aanhang nog groeien. De omstreden bouw van de 'megakerk' of 'refodome' in Yerseke is hiervan het recentste voorbeeld. Ook in Kruinin gen is het aantal leden de laatste tien jaar gegroeid. De kerk is recentelijk uit gebreid om plaats te kun nen bieden aan alle kerk gangers. Volgens de Ge reformeerde Gemeenten telt 'Kruiningen' 584 belij dende leden en 585 doopleden. Het kerk gebouw van de Gerefor meerde Ge meente in Kruiningen. FOTO MECHTELD JANSEN Dominee Gerrit Bredeweg. FOTO HENK VIS- SCHER/RD Mag het goedkoper Mag het sneller Mag het transparanter Mag het in 7 keer goed Mag het zonder gezeur Ook 6 maanden te reserveren Keuze uit een ruim aanbod compleet verzorgde rondreizen en fly-drives. Ontdek deze winter de wereld!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3