Westkapelle gaat op de schop Aftrap landelijke strandschoonmaak tussen Cadzand en Groede Tonijn van twee meter gevonden 4 Zeven kilometer strand tussen Cadzand en Groede was gistermiddag weer brandschoon. Op de eerste dag van de landelijke Boskalis Beach Cleanup Tour raapten ruim vijftig deelnemers zon 46 kilogram afval bij elkaar. Door hard op een ouder wetse scheepstoeter te blazen, geeft de Sluise wethouder Peter Ploe- gaert het startsein voor de Boskalis Beach Cleanup Tour in Cadzand-Bad. In de Zeeuws-Vlaamse kustplaats én op Schiermonnikoog wordt gelijktijdig de aftrap voor de vijfde editie van de jaarlijkse strand schoonmaak van stichting De Noord zee gegeven. Er wordt vanuit de twee plaatsen langs de kust gewerkt en op 15 augustus ontmoeten deelnemers elkaar in Zandvoort. De Zeeuwse kust wordt in totaal in vijf dagen belopen. Na een symbolische 'wave' met vuilniszakken gaan de ruim vijftig deelnemers in Cadzand-Bad samen op pad. Om onder meer plastic afVal, peuken en touw te verzamelen. Met een pet op, een grote zak van gerecy cled plastic in de hand en een aparte zak voor flessendoppen. De negenja rige Jonie Rijksen uit Hoek speurt, nog voordat officieel het startsein ge geven is, het strand rond het pavil joen af. „Ik heb al iets gevonden, een stukje plastic", roept ze. Jonie is met haar oppas Madeleine Boerebach uit Hoek meegekomen. „Ik heb twee jaar geleden meegedaan en mijn dochter en ik doen vandaag weer mee", ver telt Madeleine. „Toen ik dat aan Jonie vertelde, wilde ze ook graag mee. Ze is zo enthousiast." Adrie van Minnen uit IJzendijke doet voor de eerste keer mee, maar is goed voorbereid. Met stevige schoenen, een goede conditie én een jack van de Partij voor de Die ren wil hij zijn steentje bijdragen aan een schoner strand. Hij hoopt ook dat er in de gemeente Sluis in de toe komst gestopt wordt met ballonnen oplaten op feestdagen. „Die ballon nen komen ook op het strand terecht, het is milieuvervuiling." Niet alleen bevlogen Zeeuws-Vla mingen lopen mee. Hans Lebbe en Joyce Reimus uit Bilthoven zijn op vakantie aan de West-Zeeuws- Vlaamse kust. Ze lazen over de Beach Cleanup Tour en schreven zich met een in. „Het is leuker dan een dag op het strand liggen, zegt Joyce. „Het geeft voldoening; we verenigen het nuttige met het aangename", vult Hans aan, terwijl hij een stukje teer opraapt. Ook Floris van Hest, direc teur van stichting De Noordzee, loopt mee. Hij ziet het aantal deelnemers jaarlijks groeien. „Het zijn er dit jaar nu al 2300." De gemeente Sluis werkt al jaren hard aan schonere stranden maar landelijk is er gemiddeld nog geen dalende lijn te zien. „Ik zou na tuurlijk het liefste willen dat deze ac tie niet nodig was. Maar het zorgt voor bewustwording bij mensen." De actie zorgt voor bewust wording bij mensen Ik ruim altijd al dingen op die ik op straat zie liggen Ik sta als lid van de PvdD volledig achter deze actie BROUWERSDAM De Zeezoog- dierenhulp van Kop van Goeree heeft maandag tijdens een pa trouille een tonijn-achtige vis van meer dan twee meter aangetroffen op de Brouwersdam. Het kadaver is 2,2 meter lang en weegt 250 kilo gram. Het is vermoedelijk een Zwartvintonijn, een soort die in de Atlantische Oceaan leeft. Het dier is geborgen en wordt voor on derzoek overgedragen aan Natura- lis in Leiden. 'Grootste plannen' en 'een grote operatie voor Westkapelle', om schrijft de Veerse wethouder Chris Maas de voorgenomen nieuwbouw in het dijkdorp. Aan de Molenwal verrijst straks een multifunctioneel centrum op de plek waar nu vier blokken oude duplexwoningen staan. De 32 bejaardenwoninkjes voldoen niet meer aan de moderne ei sen. Acht woningen blijven voor lopig staan. Die worden in eerste instantie door eigenaar woning corporatie Zeeuwland gebruikt als wisselwoningen en maken daarna waarschijnlijk plaats voor de door het dorp zo gewenste sporthal. Die sporthal is nog niet in de plannen opgenomen, maar de kans dat die gebouwd wordt is groot aldus Maas. De gemeente raad heeft al aangegeven daar ex tra geld voor beschikbaar te wil len stellen. De christelijke basisschool Lichtboei en de openbare school De Lichtstraal, worden gehuis vest in het nieuwe centrum. Of dat één school wordt of twee scholen met gemeenschappelijke ruimtes, is nog niet duidelijk. De besturen van beide scholen zijn in gesprek over een samenwerking Maas: „De besturen van beide scholen zijn in gesprek over een samenwerking. Na de zomerva kantie krijgt dat een vervolg. Er zou, in navolging van Veere en Oostkapelle, een samenwerkings school kunnen ontstaan." Op de locatie van beide scholen worden woningen gebouwd. Hoeveel en voor wie is nog niet duidelijk. Maas: „We gaan dit jaar nog een vervroegd onderzoek naar woningbehoefte doen in Westkapelle." Of het huidige gemeenschaps centrum Westkapelle Herrijst ook een nieuwe stek vindt in het multifunctioneel centrum is ook nog de vraag. De Westkappelaars vrezen dat de Markt een dooie boel wordt als Westkapelle Her rijst daar vertrekt. Ook het oude gemeentehuis staat daar nog leeg. Maas: „We nemen dat serieus en maken nu een scenario met en één zonder dorpshuis in het nieuwe centrum." We maken nu een scenario met en één zonder dorpshuis in het nieuwe centrum De Veerse gemeenteraad wil dat alle dertien dorpen vóór 2025 beschikken over voorzieningen die aansluiten bij de behoefte van de dorpelingen. 'Elk dorp heeft dan een passend gemeenschaps huis en, eventueel, opgeknapte of nieuwe scholen en sportzalen.' In vier dorpen komen nieuwe mul tifunctionele centra: Westkapelle, Serooskerke, Oostkapelle en Aag- tekerke. De gemeenteraad stelde december vorig jaar daarvoor de Uitvoeringsagenda Maatschappe lijk Vastgoed vast. Voor het eerste van die vier projecten, Westka pelle, ligt er nu een projectplan. woensdag 2 augustus 2017 ZV Sophie Stockman Cadzand-Bad - Floris van Hest, directeur stichting De Noordzee - Jonie Rijksen, deelneemster - Adrie van Minnen, deelnemer Het dier wordt geborgen. Westkapelle staat heel wat nieuwbouw te wachten. De oude woninkjes aan de Molen wal maken plaats voor een mul tifunctioneel centrum, waarin de twee basisscholen straks te rechtkunnen. Of het dorpshuis mee verhuist, is nog de vraag. Annemarie Zevenbergen Westkapelle - Chris Maas, wethouder - Chris Maas, wethouder 'Leuker dan op het strand Tsd 4]ggen' Afval verdwijnt in een grote zak en flessendoppen worden apart ingezameld door de enthousiaste groep. Er wordt onderzocht waar de doppen vandaan komen, om het af valprobleem bij de bron aan te kunnen pakken, fótoscamileschelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 29