Nieuwe echtszaak uver kerkrel dreigt Net als mensen hebben meeuwen een eigen smaak 'Ik stond huilend op de set' Forse groei hulpvraag 65-plussers Walcheren Zon Zomer Mobiele speakers kraken in je oren Dat blijkt uit berekeningen van deze krant, De Groene Amsterdam mer en het platform voor onder zoeksjournalistiek Investico. Onder druk van de Tweede Ka mer draaide het kabinet al een half miljard aan besparingen terug in de afgelopen jaren. Zowel de verpleeghuizen als de wijkverple ging en huishoudelijke hulp kre gen er honderden miljoenen bij, omdat de fikse snijoperatie de kwaliteit van de zorg in het geding bracht. Maar er moet nog veel meer geld bij. Alleen al om de zorg in verpleeghuizen op orde te krijgen, zal het kabinet de komende jaren 2,1 miljard extra investeren. Daar naast geven zorgverzekeraars meer uit aan ouderenzorg dan je op grond van de toename van het aantal senioren mag verwachten. Er kwamen weer allerlei bedragen bij om de bezuiniging te verzachten Tussen 2015 en 2017 ging al bijna een miljard extra naar ouderen zorg. In 2018 kan dat oplopen naar 2,5 miljard euro, blijkt uit de door rekening van Investico. Die extra uitgaven van zorgver zekeraars worden deels verklaard doordat veel meer 65-plussers het thuis niet redden. Ze melden zich na een val of in verwarde toestand bij de eerste hulp van het zieken huis. Alleen al in 2015 groeide dat aantal met 20 procent, blijkt uit eerder onderzoek van bureau Flu ent. Ook nam de kortdurende op vang voor ouderen die om medi sche redenen niet thuis kunnen wonen - bijvoorbeeld na een zie kenhuisopname - in datzelfde jaar met 87 procent toe. „We zijn volgend jaar terug bij af', concludeert zorgeconoom Guus Schrijvers. De fikse bezuini ging die het kabinet in 2012 aan kondigde, is volgens Schrijvers een 'noodgreep, ingegeven door de economische crisis'. „Toen bleek dat de crisis meeviel, kwamen er weer allerlei bedragen bij om de bezuiniging te verzachten. Maar we hebben de ouderenzorg gro tendeels afgebroken." Een woordvoerder van staatsse cretaris Martin van Rijn (Volksge zondheid) erkent dat er minder is bezuinigd dan in het regeerak koord is afgesproken en dat de kos ten voor ouderenzorg stijgen. Hij noemt die laatste ontwikkeling vanwege de vergrijzing 'logisch'. De aanname dat het verminderen van de zorgkosten mislukt zou zijn, verwijst de woordvoerder 'naar het land der fabelen'. „Zon der het beleid van het huidige ka binet zouden de zorgkosten nu miljarden hoger liggen." P4 De rechter moet zich waarschijnlijk nog een keer uitspreken over het conflict binnen de Gereformeerde Gemeente in Kruiningen. Voormalig diaken en kerkenraads lid Henk Jansen heeft bij de recht bank een kort geding aangevraagd, omdat hij vindt dat de kerkenraad het vonnis van twee maanden gele den niet volledig heeft uitgevoerd. Er is sprake van smaad en laster De rechtbank in Middelburg be paalde toen dat alle tuchtmaatrege len tegen Jansen moesten worden teruggedraaid en dat geen medede lingen meer gedaan mochten wor den over het vermeende overspel van Jansen met zijn nicht. In een verklaring die de familie Jansen heeft verspreid onder leden van de kerk, staat dat de kerkenraad zich daar niet aan heeft gehouden. „Er is sprake van smaad en laster." Documenten Ook weigert de kerkenraad volgens Jansen een groot aantal belangrijke documenten te verstrekken, waar toe zij volgens het kerkrecht wel verplicht zou zijn. Het kort geding dient waarschijnlijk eind augustus. „Maar ik hoop dat we voor die tijd nader tot elkaar zijn gekomen en het niet meer nodig is", stelt Piet Jansen, die het woord voert namens de familie. Hij is een broer van Henk. Advocaat Peter den Boef, die de ker kenraad en dominee Gerrit Brede- weg bijstaat, zegt dat het vonnis van de rechter wel degelijk is uitge voerd. P2 él Nieuwsmedia Carice van Houten wilde naar haar zoontje Monte Bezuiniging zorg ouderen mislukt Het kabinet-Rutte II dacht 1,88 miljard te besparen door oude ren minder snel naar het ver pleeghuis te laten gaan en te beknibbelen op de thuiszorg. Maar uiteindelijk blijft er van de hele bezuiniging niks over. Edwin van der Aa Francine Wildenborg Den Haag —Guus Schrijvers, zorgeconoom Rob Paardekam Kruiningen -Verklaring familie Jansen ZEELAND3 woensdag 2 augustus 2017 23°C In de avond regen pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 259 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,10 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530 »P20 Het bedehuis van de Gereformeerde Gemeente in Kruiningen, FOTO MECHTELD JANSEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 1