Hoogvliet onterecht bang voor gaswolk 14 Shell Pernis in Rotterdam blijft nog zeker twee weken buiten bedrijf. Kortsluiting legde de grootste raffinaderij van Europa plat, en dat heeft verregaande gevolgen. Pernis. De Inspectie SZW (de voor malige Arbeidsinspectie, red.) wil sa men met de milieudienst DCMR en de brandweer de toedracht van de kortsluiting in het stroomstation ach terhalen, die zaterdagavond het volle dig uitschakelen van de raffinaderij inleidde. Het is meer dan tien jaar ge leden dat het 6o fabrieken tellende complex zo volledig buiten bedrijf is gegaan. Maandag was het opnieuw mis op het terrein. Bij het spoelen van de lei dingen bij een stilgelegde fabriek lekte giftig waterstoffluoride. Dat incident wordt bij het onderzoek van de inspectiediensten betrokken, zegt Paul van der Burg van de Inspectie SZW. „Het is zo goed als standaard procedure om na dit soort incidenten te kijken hoe het zit met de veiligheid van de werknemers en omgeving." Het is volgens Van der Burg nu nog te vroeg om conclusies te trekken. Noodklok Diezelfde toezichthouders die nu on derzoek doen bij Shell luidden on langs wel de noodklok over de staat van de chemiefabrieken en raffinade rijen in Nederland. In het rapport 'Vei ligheid majeure risicobedrijven 2016' stelden zij dat ongeveer de helft van de bedrijven die met grote hoeveelheden gevaarlijke stoffen werken, kampt met ouderdomsverschij nselen. De marktleider is niet onmisbaar. Dat was enkele decennia geleden nog wel anders. Het Shellcomplex in de Rot terdamse haven was lang de parel in de kroon van het Koninklijke brand stofconcern. De raffinaderij bestaat al sinds 1936 en is daarmee een van de oudste van de wereld. Uitbreidingen maakten het eind jaren 60 ook tot de grootste op aarde. De laatste jaren zijn fabrieken afgestoten en gesloten. Brandstoffabrieken in landen als India streefden Pernis in omvang voorbij. Vorig jaar werd een nieuwe investe ring met gejuich ontvangen. Voor naar schatting 700 miljoen euro wil Shell het complex vooral efficiënter maken. Uit dezelfde hoeveelheid olie moeten de 1.900 werknemers meer diesel, ke rosine en benzine maken, en minder zware en goedkope stookolie. De werkzaamheden zijn in volle gang. Shell zegt niet te kunnen zeggen of de kortsluiting verband houden met dat werk. De autoriteiten onderzoeken on dertussen ook de problemen bij Shell „We verwachten dat de fabrieken op zij n vroegst inde tweede helft van au gustus worden herstart", zegt een woordvoerder van het bedrijf. Iedere dag dat het petrochemische complex stilligt, kost Shell miljoenen. Oliedeskundige Aad Correljé denkt niet dat de langdurige sluiting gevol gen heeft voor de prijs aan de pomp. „Shell heeft een voorraad om inciden ten als deze te kunnen opvangen", zegt de hoofddocent aan de TU Delft die ook verbonden is aan het instituut Clingendael International Energy Pro- gramme. „Dit is de belangrijkste raffi naderij van noordwest-Europa, maar er zijn nog meer raffinaderijen. De laatste jaren is in deze regio sprake van overcapaciteit. De brandstoffabrieken kunnen meer benzine en diesel pro duceren dan er vraag naar is. En buiten Europa geproduceerde brandstof kan net zo gemakkelijk hiernaartoe ko men, vervolgt hij. De meeste industriële installaties in Nederland naderen het einde van hun technische levensduur, waarschuwen zij. De Inspectie SZW, de milieudien sten en de brandweer controleren dit jaar al extra op slijtage. De laatste keer dat Shell Pernis een inspectie onderging was afgelopen najaar. Het complex doorstond de controle niet glansrijk. De inspecteurs stuitten volgens hun rapporten op een trillende leiding, elektriciteitska bels die niet volgens de regels waren aangelegd en loszittende isolatie. Deze mankementen werden be noemd als verbeterpunten. De Veiligheidsregio Rotterdam- Rijnmond, de organisatie waar de brandweer, ambulancedienst en de rampenbestrijding onder vallen, was daarna druk met het recht trek ken van het laatste bericht. Er wer den namelijk geen gevaarlijke con centraties gemeten en er was geen sprake van een gaswolk. De Milieu dienst vindt het 'spijtig' en 'heel vervelend' dat dit verkeerde bericht tijdens de hectiek van het bestrij den van het incident werd ver stuurd. „Hierdoor is veel onrust ontstaan. We zullen dit nog evalueren", aldus een woordvoerder. „Maar het be strijden van het incident had prio riteit en daardoor is het overzicht kwijtgeraakt en is in de communi catie langs elkaar heen gewerkt." Edwin Smid, voorzitter van de gebiedscommissie Hoogvliet, hoorde hoe inwoners van Hoog vliet bezorgd in de auto stapten en wegreden. „Dat begrijp ik goed. Ze zaten even echt in angst, door alles samen, de ramen en deuren die dicht moesten, de gaswolk die over Hoogvliet dreef. De communicatie liep duidelijk niet zoals het moest t Miscommunicatie zorgde voor een foute melding over gevaar van het lek bij Shell lopen. De rampenzender was ook niet in de lucht. Als er kans is op pa niek en angst is goede informatie belangrijk. Ook als er niets aan de hand is." Complimenten heeft Smid voor enkele agenten. Die namen direct na het alarm zelf het initiatief om rond te rijden om mensen te waar schuwen. Ze waren in het park Ar boretum, op nog geen 300 meter van de raffinaderij van Shell, toen ze een scherpe prikkelende geur ro ken. „Daar hadden ze zelf last van en andere mensen in het park ook", zo vertelt een woordvoerder. Ze besloten niet af te wachten tot er nadere informatie kwam, in de wetenschap dat er net alarm was geslagen voor een lek waaruit een giftige stof lekte. „De politie is van het nemen van actie. Handelen en niet afwachten. Dat kun je een agent niet kwalijk nemen. Daarom riepen ze om 'Als je last hebt, blijf dan niet buiten zitten'. Later bleken er bij metingen geen gevaarlijke concentraties van stoffen te zijn. De geur ging ook vanzelf weg. Terug kijkend was het een typisch voor beeld van better safe than sorry." De politieagenten zijn door ambulan cemedewerkers nog nagekeken. „Met de kennis van nu is het makkelijk zeggen dat ze dit niet hadden moeten doen, maar ik kan mij voorstellen hoe ze op straat vanuit voorzorg zo hebben gehan deld", zegt een woordvoerder van de Veiligheidsregio Rotterdam- Rijnmond. Hij noemt het wel 'nut tig' om met alle partijen nog eens te kijken naar hoe het liep. Uiteinde lijk beantwoordde de Veiligheids regio op berichtensite twitter vele vragen. „Dat was nodig omdat er onduidelijkheid was ontstaan." woensdag 2 augustus 2017 Leon van Heel Pernis De brandweer hield een gaswolk in toom. FOTO MARCK GROOTHUI JZEN Het volledige complex telt 60 fabrieken. Uit de fabriek ontsnapte fluorwaterstof. fotojoeybremer De verwarring was groot in de Rotterdamse wijk Hoogvliet na het lek bij Shell Pernis aan de andere kant van de A15. Eerst riepen agenten vanuit hun auto naar mensen om naar binnen te gaan als ze last hadden van de lucht, daarna bracht Milieu dienst DCMR onterecht het be richt naar buiten dat er een gas wolk richting de wijk dreef. Adrianne de Koning Pernis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 14