II 13 Succesverhaal Ruhrgebied De politie krijgt soms maanden geen salarissen uitbetaald Lang hoefde Bryan Batista niet na te denken over de vraag waarom elektrische autobouwer Tesla in 2013 zijn eerste Europese distribu tiecentrum in Tilburg opende. De rechterhand van oprichter Elon Musk vond het eigenlijk maar een gekke vraag. „Omdat het zo dicht bij de haven van Rotterdam ligt, natuurlijk." Het is exemplarisch voor hoe veel buitenlanders ons land zien: als een grote stadstaat. De Vereniging Deltametropool, die de 'stedenzwerm' wil omvor men tot één sterke metropool, is blij met de uitspraken van Eber- hard Van der Laan. De burgemees ter van Amsterdam droomde zon dag in het tv-programma Zomer gasten hardop van een Nederlands New York. „Amsterdam, Rotter dam, Utrecht en Den Haag zijn een grote stad met het Groene Hart als Central Park," zei hij. De Vereni ging Deltametropool gaat nog een stap verder en stelt voor ook Bra bant en de regio Arnhem-Nijme- gen deel te laten uitmaken van die nieuwe stad. Gaat dat niet erg ver? Het Cen trum voor onderzoek van de eco nomie van de lagere overheden (COELO) in Groningen consta teerde onlangs dat gemeentelijke herindelingen geen cent opleve ren. Ze vergroten de afstand tussen burger en overheid alleen maar. Daarnaast is het de vraag of Neder landers willen wonen in zo'n me gastad. Merten Nefs van de Vereni ging Deltametropool volhardt: een megastad heeft alleen maar voor delen. Hij krijgt bijval van hoogle raar bestuurskunde Marcel Boo- gers van de Universiteit Twente. Eng Allereerst moeten we af van het idee dat een metropool eng is, zegt Nefs. „Veel mensen denken bij het woord metropool meteen aan Go tham City, de duistere stad waar Batman woont en werkt. Dat hoeft niet. Een metropool kan juist voor komen dat een stad wordt volge bouwd met deprimerende hoog bouw. Het groen in het Groene Hart krimpt al jaren omdat de ge meenten daar ook willen groeien. Is de Randstad echt één stad, dan kun je afspreken dat het Groene Hart echt groen blijft. Woning bouw concentreer je langs plekken met goed openbaar vervoer." „Vroeger beconcurrerende ste den elkaar tot op het bot", zegt hoogleraar Boogers. „Bijvoorbeeld als vestigingsplek voor een multi national. Tegenwoordig is er meer overleg. Steden concentreren zich op zaken waar ze goed in zijn. Zo moet het ook in een Randstadme tropool. Binnen elke metropool zie je verschillen. De Bronx in New York is een totaal ander stadsdeel dan Manhattan. Zo is Den Haag de stad van recht en vrede, terwijl Amsterdam veel meer op dienst verlening is toegespitst. Elke stad heeft z'n eigen profiel, dat moet je koesteren. De Rijksoverheid heeft hierin een belangrijke rol. Die moet zorgen dat er veel meer ver binding komt tussen de steden." Sociaal en cultureel gezien bestaat de gedroomde metropool van Van der Laan volgens de des kundigen al. Legio mensen wonen in Den Haag, werken in Rotterdam en gaan 's avonds naar een concert in Amsterdam. Alleen ruimtelijk en bestuurlijk is het gebied nog niet zo ingericht. Frappant is juist dat Amsterdam deze ontwikkeling METROPOOL jarenlang tegenhield. Voormalig Amsterdams topambtenaar Zef Hemel, tegenwoordig hoogleraar ruimtelijke ordening, drukte de Amsterdamse gemeenteraad in 2007 nog op het hart te stoppen met denken over een Deltametro pool of Randstad. Gok alleen op Amsterdam, was zijn boodschap. Inmiddels is ook Hemel om: de titel van zijn laatste boek luidde De toekomst van de stad, met als veel zeggende ondertitel Een pleidooi voorde metropool. Waar die ommezwaai vandaan komt? Nefs, grinnikend: „Het suc ces van de samenwerking tussen Den Haag en Rotterdam werkt aanstekelijk. Neem Randstadrail, de verbinding tussen Den Haag en Rotterdam. Die kon er komen, om dat beide steden de handen ineen sloegen. Langs het traject zijn ruim opgezette nieuwbouwwijken ver rezen." Hij wil maar zeggen: zo'n grote stad is geen bestuurlijk speeltje, de burger heeft er echt wat aan. Die mening is ook Boo gers toegedaan. „Als je de woning markten samenvoegt, zouden de punten die je in Amsterdam hebt opgebouwd, ook in Rotterdam gel dig zijn." Een woordvoerster van de Me tropoolregio Rotterdam Den Haag (MRDH) zegt dat er al veel wordt samengewerkt met Amsterdam. „Dan moet je denken aan ken nisuitwisseling en het samen optrekken richting het rijk. Ook in Tour de Force, een agenda die het fietsgebruik moet verhogen, trek ken we samen op." De gedroomde metropool ziet er zo'n beetje uit zoals het Neder lands Bureau voor Toerisme en Congressen (NBTC) ons land ver koopt in het buitenland: een goed te bereizen gebied met veel gezich ten. „NBTC heeft daarom de Hol- landCity-strategie ontwikkeld: Nederland positioneren als metro pool met aantrekkelijke, onder scheidende districten. Voor inter nationale bezoekers zijn de afstan den hier relatief klein", aldus directeur Conrad van Tiggelen. gevaarlijkste delen van de stad een cursus te geven over hoe te handelen in oorlogssituaties. Die lessen gaf de internationale hulporganisatie eer der in erkende brandhaarden als Syrië en Libanon. Failliet De verklaring voor het toegenomen geweld is vooral het faillissement van de deelstaat Rio, verantwoorde lijk voor de openbare veiligheid. Door financieel wanbeheer, corrup tie en een ingestorte oliemarkt zit de staat aan de grond. „Daardoor is bezuinigd op politie- inzet. De politie is zwaar gedemora liseerd doordat salarissen soms maanden niet betaald worden. Daar door hebben de bendes min of meer vrij spel", zegt universitair onder zoekster Silvia Ramos. Intussen nemen groepjes militai ren de afgelopen dagen posities in op de Arco Metropolitano, een 145 kilo meter lange verbindingsweg door de noordzone van Rio. Daar voeren ze controles uit op zoek naar drugs en wapens en moeten ze vrachtauto's een veilige doortocht bieden. Tot grote vangsten leidde het nog niet. Als de soldaten na zonsondergang zijn vertrokken, worden toch nog twee vrachtauto's overvallen. woensdag 2 augustus 2017 Mariniers in Copacabana en Lapa moeten de stelende en schietende drugsbendes van Rio afschrikken. FOTO'S REUTERS, AP 'ledereen vaart wel bij een megastad' Arthur De burgemeester van Amster dam vindt de tijd rijp voor een megastad. Dankzij Den Haag en Rotterdam is de Randstad metropool al in aanbouw. Peter Koop Dénis van Vliet Den Haag/Rotterdam Wat ooit het afvoerputje van Duitsland was, is nu een van de welvarendste gebieden: het Ruhrgebied. Daarvoor moesten de steden in de streek eerst samensmelten tot één metropool. Sinds de sluiting van de ko lenmijnen in de jaren 60 nam de werkeloosheid toe. In de jaren 80 stelde de Duitse re gering een speciale minister aan voor het Ruhrgebied. De openbaarvervoerbedrijven werden samengevoegd en er kwamen nieuwe verbindingen tussen de steden. De verbe terde infrastructuur trok hightechbedrijven aan en die zorgden dat studenten, tech nici en ingenieurs kwamen. Het Ruhrgebied kan zich met zo'n zes miljoen inwoners meten met wereldsteden als Toronto en Rio de Janeiro. Cultureel gezien is het ook belangrijk; in 2010 was de Metropool Ruhr de Culturele Hoofdstad van Europa. Een blik over de weilanden tussen Woerden en Utrecht, met op de achtergrond de provinciehoofdstad, fotomarnixschmidt —Silvia Ramos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13