-Nu -i. i aul Bergen (59) volgt U2 pre cies zo lang als The ]oshua Tree oud is: dertig jaar. Maar hij is er vanavond in de Amster damse Arena niet bij. „Ik ben op vakantie en heb wel over wogen die te onderbreken, maar het wordt toch weer zo'n langeafstandsconcert." Begrijp hem niet verkeerd: hij haalt er zijn neus niet voor op om op 40 meter van de bühne te worden geïnstalleerd om zijn werk te doen. Tien jaar geleden leek dat zo, omdat hij collega's toen opriep een con cert van Beyoncé te boycot ten. „Maar dat had vooral te maken met het feit dat we maar één minuut kregen om ons werk te doen. Dan vind ik dat ze ons vak niet serieus nemen." Gebruikelijker is dat het legertje popfotografen - in Nederland zijn dat er onge veer vijftien - bij de eerste drie nummers aanwezig is. „In de praktijk zie ik daarna weinig meer, maar ik hoor de muziek wel, meestal vanuit de garderobe, waar ik de foto's bewerk en naar de krant stuur. Daar is altijd haast bij, want die moeten er de vol gende ochtend in staan." Het eerste Joshua Tree concert in Nederland, op 10 juli 1987, was ook Bergens eerste U2-concert. „Ik was 29 en volgde de band al wel muzikaal, maar ik had ze nog nooit gezien. Ik herinner me dat ik zelfs het parkeren van m'n auto bij De Kuip al span nend vond. Er hing ook heel wat vanaf, want het was m'n eerste opdracht voor een grote krant, het AD." Onheilspellend Over de 'plaatjes' die hij schoot was hij best tevreden, maar toen hij de foto van Lex van Rossen (hierboven) in NRC zag, stond hij weer met beide benen op de grond. „Zó moest het. Ik had alleen foto's van Bono en de andere mannen gemaakt. Nergens publiek, geen Kuip in beeld, geen onheilspellende lucht." In de jaren daarna groeide U2 uit tot een imperium; elke volgende tour was nieuws. Paul Bergen groeide mee, vloog naar openingsconcerten in Barcelona, Las Vegas, San Diego en Miami. En hij was vaste gast als U2 Nederland aandeed. Maar niet vanavond. Maandag staat er daarom een foto van een collega van hem in deze krant. Ruud Roodhorst magazine 31 Innocence Experience Tour, 2015 'In de Ziggo Dome werden we na de sessie bij het podium nog naar een plek op de eerste ring begeleid. Hij is dus van bovenaf gemaakt, met een telelens.' Joshua Tree, 1987 'Dit is de foto van Lex van Rossen die voor mij een wake-upcall was. De sfeer, de compositie, een heel verhaal in één beeld. Het leerde mij datje moet proberen in te schatten wat er gaat gebeuren.' FOTO LEX VAN ROSSEN/ HOLLANDSE HOOGTE WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 95