Best begrijpelijk Er was eens een kleine heks, die pas ho n d erdzevenentw i n tig jaar oud was. schrijver leest Ik lees nu... Als ik schrijf, lees ik... Wat ik altijd nog wil lezen... •4&S In De eerste wereldtaal (Athenaeum, €35) warmt de in Duits land geboren Holger Gzella aanstaande studenten, bijbelweten schappers en 'gewone' taalliefhebbers op om zich verder te verdiepen in het Aramees. Na een stoomcursus in deze 'vergeten' taal (waaruit blijkt dat de taalfamilie in al z'n varianten best begrijpelijk is en dat het dus ook logisch was dat het kon uitgroeien tot wereldtaal), beschrijft Gzella nauwgezet hoe de taal zich ontwikkelde. Dat doet hij stapsgewijs, waarbij hij onder meer thematisch de Bijbel, het vroege jodendom, het Syrisch en het Aramees in Arabië en de islami tische wereld weten schappelijk fileert. De lijvige studie (400 pagi na's) is daarmee alles behalve een standaard taalboek, maar vooral een boeiende les cultuurgeschiedenis - voor fijnproevers. wereldrijken groeit, dat is een bemoedigende ont wikkeling. Tegelijkertijd is het op universiteiten - met de opkomst van rendementsdenken - wel moeilijk om Aramees voor het voetlicht te blijven brengen. Ik voer in Leiden een soort guerrilla om het Aramees als studierichting te behouden. Terwijl het een duurzame investering is. Allerlei studies en opleidingen komen en gaan, maar taal en teksten blijven altijd." „Zeker niet, met puzzelen met de taal ben je nooit klaar. Ik koester de momenten dat ik 's nachts schrij vend - dan word je immers niet afgeleid - nieuwe inzichten krijg, nuances zie en samenhang in de taal begrijp. En ik geniet ervan als ik primaire bron nen, bijvoorbeeld brieven uit Bactrië, het huidige Afghanistan, ontcijfer van 2500 jaar geleden. Hoe die mensen met elkaar communiceerden, hoe ze destijds over de koning spraken, dat blijft fascine rend. Dat zal ik dus blijven doen. Niet alleen omdat mijn ogen ervan beginnen te glimmen, maar het is ook mijn taak als wetenschapper." <1 „Ik ben wetenschapper, dus als ik hoor dat ze de Aramese klanken uitspreken als klassiek Syrisch, dan denk ik: dat kan niet kloppen. Maar ik ben er heel mild over, hoor: ik ben blij met elke vorm van belangstelling voor het Aramees." CONSTANZE Muzikale roman van Femke Roobol over de innig geliefde, maar ook gehate vrouw van Mozart. (Ambo Anthos, €20) PRAAG, 1599 Benjamin Blacks Praagse nachten is een roman vol dwergen, bulte naars en wolven. (Querido, €20) BOSWANDELING Boswachter Wohlleben legt in Het bos de ver schillen uit tussen spar, eik, den en es. (Lev., €19) EERSTE ZIN De kleine heks, Otfried Preussler Van Esther Verhoef verscheen deze maand de roman Nazomer. Achter gesloten deuren van B.A. Paris - eindelijk, ik ben er net aan begonnen. Nachtwild van Anoek de Groot heb ik net uit. Zij is acht jaar lang in Tokio paaldanseres geweest. Ik lees zo'n boek omdat het een inkijk geeft in een wereld die ik niet ken. alleen informatieve dingen die met mijn boek te maken hebben. De afgelo pen tijd heb ik dus stapels boeken gelezen over stof fen, over naaien en patro nen, de mode door de eeuwen heen, hoe die wordt beïnvloed door de wereldgeschiedenis, noem maar op. Oorlog en vrede natuurlijk. Ik hoop dat ik ooit nog eens een aantal van zulke klas siekers kan lezen. Ik heb nog niet de helft van de boeken in mijn kast gele zen. Toch blijf ik ze kopen. alfabet te herkennen. Arameeër De eerste wereldtaal "BtZ Taalkunde L.v.M. U bent al sinds 2005 hoogleraar Hebreeuws en Aramees en maakte vorig jaar het Wörter- buch Aramaisch. Is met deze publicaties uw levenswerk voltooid? De eerste wereldtaal verschijnt op 8 augustus. Twee druppels water In sommige Aramese letters zijn letters uit ons eigen Gesproken Aramees duikt ook nog op in onze westerse cultuur, zoals in de film The Passion of the Christian Mel Gibson. U ergerde zich aan het 'steenkolenaramees' dat daarin wordt gesproken? magazine 17

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 81