OZCAN AKYOL 3 dagen Gent 6 Gewonden bij ongeval met trein Dorp nog altijd in ban van kofferbakmoord Column Terwijl veel Nederlanders op sociale media en in opinie stukken driftig op zoek zijn naar oplossingen voor problemen die (nog) niet bestaan, viel mijn oog gisteren op een schrijnend be richt, dat merkwaardig genoeg veel te weinig aandacht kreeg. RTL Nieuws had ontdekt dat bijna 3.000 bibliotheken in de af gelopen vijfjaar hun deuren moesten sluiten. Door gemeentelijke bezuinigin gen, van ongeveer 38 miljoen euro, zagen steeds meer boekenpaleizen zich genoodzaakt hun activiteiten te staken. Om een voorbeeld te ge ven: Eindhoven had eerder tien bi bliotheken, daar is er nog maar één van over. Het getuigt van weinig visie om in deze precaire tijden met de botte bijl in budgetten van biblio theken te snijden. Nog steeds heb ben veel jongeren een taalachter stand, bestaat er laaggeletterdheid onder volwassenen en kampen we sowieso in de hele samenleving met het duistere fenomeen van ontlezing. Dat laatste is een zor gelijke ontwikkeling, omdat een boek bij uitstek het middel is om andere perso nen en vreemde werelden beter te leren begrij pen. In plaats van te capituleren, zou de overheid gemeentes moe ten stimuleren zich meer in te spannen om leesgedrag te bevor deren. Toegegeven: de traditionele bi bliotheek, met louter eindeloze schappen boeken, van esoterie tot sciencefiction, is niet helemaal van deze tijd. De aantrekkings kracht op jongeren, die tegen woordig allerlei prikkels ontvan gen, neemt steeds verder af. Links en rechts zijn bibliotheca rissen daardoor begonnen hun in stelling breder te maken, bijvoor beeld door internetcursussen te geven, debatsessies te organiseren, of lezingen te plannen van promi nenten uit de maatschappij, die over hun eigen vakgebied kunnen vertellen. Dit alles is bedoeld om elkaar beter te leren begrijpen, hoe idealistisch dat ook mag klinken. Dat is de rol van de bibliotheek in de toekomst: een kenniscen trum. Het is tijd dat niet alleen ge zagdragers maar ook mensen uit de boekenbranche dit onderken nen. Anders worden bibliotheken de volgende slachtoffers van het neoliberale rendementsdenken van populistische politici, die be zuinigingen op kunst en cultuur tot mode hebben gebombardeerd. En zo ver moeten we het niet laten komen. Eindhoven had tien bibliotheken, er is er nog maar een over BARCELONA Bij een trein ongeval in Barcelona zijn giste ren 54 mensen gewond geraakt. Bij binnenkomst op het drukke station De Franqa werkten de remmen niet naar behoren, waardoor de trein tegen een stootblok botste. Het voertuig zat vol met forensen. Volgens het spoorbedrijf Renfe was de trein twee weken geleden nog geïnspecteerd. www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 70cPg Haar lichaam werd ge vonden in de koffer bak van haar uitge brande, voorheen zo blauwe Opel. Even verderop ging in september 2005 de bungalow van Caroline van Toledo in alle vroegte in vlam men op. Zo werd het tevreden le ven van de rustige, 35-jarige apo thekersassistente uit Oostvoorne vernietigd. Nu heeft justitie de man die daarvoor verantwoordelijk wordt gehouden in de boeien geslagen. Alweer. Leon van M. werd eerder gearresteerd, maar vrijgelaten wegens gebrek aan bewijs. Altijd bleef hij in het vizier van justitie, dat nu dankzij nieuw onderzoek op oude sporen en getuigenver klaringen gelooft een sluitende zaak te hebben. „Zo'n gruwelijke zaak, we waren er op gebrand deze op te lossen", zegt een woordvoerder. Maar Oostvoorne durft nog niet te juichen. In de eerste plaats de vader van Caroline niet. Met een bibberende hand - het is Par kinson - vult hij zijn aardappels bij in zijn stalletje aan de Mo lendijk in Oostvoorne. „Natuur lijk hebben we hoop", bevestigt hij voor het huis, waar hij samen met zijn vrouw woont. „Maar we moeten eerst maar eens afwach ten." Hij keert zijn kromgetrokken lijf om, weg van de journalist, een van de velen die de afgelopen ja ren bij hem langs kwamen, na dat het kalme leven op de boer derij hier zo ruw werd beëin digd. Op de lege plek waar Caro lines bungalow stond, ligt een steen onder een boom. 'Waar ons liefste bezit herinnering werd.' De vraag die het leven van de fa milie sindsdien beheerst is gebei teld in de grafsteen van Caroline, die zo gek was op haar familie en haar dieren. 'Waarom jij?' Een antwoord was er nooit. Verhalen genoeg. Bewoners van Oostvoorne vertellen ze, op het gezellige dorpsplein en in hun charmante huizen, meer dan ooit nu de arrestatie als een lopend Het is zo'n gruwelijke zaak. We waren erop gebrand deze op te lossen vuurtje rondgaat. Ze bellen el kaar, appen. Het gaat erover bij de groenteman en de kapper. Leon zat in de drugs, wilde misschien medicijnen van de apotheek van Caroline. Of heeft ze iets gezien, op een van de wandelingen met haar hond, dat ze nooit had mo gen aanschouwen? Niemand wil met zijn naam in de krant. Stel je voor dat Van M. de dans weer weet te ontsprin gen. Bovendien, hij kan het nooit alleen gedaan hebben. Dat je bij Van M. en zijn kornuiten uit de buurt moet blijven, dat vertelt niemand je, dat wéét je, als je in Oostvoorne bent geboren. „Steekt hij zijn hand op, maar groet je niet terug, dan heb je al een probleem. Hij is in staat je huis in brand te steken", zo wordt gezegd. Schaduw De ouders van Van M. zijn ver trokken. Van M. zelf verhuisde naar Brielle. Maar zijn schaduw ligt nog altijd over het dorp, zegt ook de oude buurvrouw van Ca roline, die het schijnsel van het vuur naast haar huis die fatale ochtend wel zag, maar niet be greep dat er een vlammenzee aan ten grondslag lag. „Toen mijn man overleed, na de moord op Caroline, was het an ders om daar te wonen. Als ik mijn hond 's avonds buiten naar de kennel wilde brengen, durfde ik niet, hoe klein het stukje lopen ook was." Nu woont ze elders, weg van die plek des onheils. Maar weg van wat er gebeurde ben je nooit helemaal, zegt ook een andere bewoonster. „Weet je welke kop je boven het artikel kan zetten? Oostvoorne huivert nog steeds. Want zo is het wel." 3 dgn Den Haag**** Kloosterhotel Brabant Justitie denkt eindelijk de moordenaar van Caroline van Toledo in handen te hebben. Twaalf jaar hield de kofferbakmoord Oostvoorne in een wurggreep, maar de badplaats durft nog niet te juichen nu er een verdachte vastzit. zaterdag 29 juli 2017 GO @ÖzcanAkyol Boeken Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Carla van der Wal Oostvoorne - Woordvoerder justitie 2 nachten in 3* Hotel Monasterium PoortAckere (7,6) 2 keer uitgebreid ontbijtbuffet Gratis koffie- en theefaciliteiten en gebruik wifi Bij aankomst op vrijdag zaterdag is de prijs 79,- p.p. 4* Mövenpick Den Haag-Voorburg (8,1) 4* Fletcher Willibrordhaeghe (8,2) 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt 3 nachten incl. uitgebreid ontbijt Gratis gebruik van wifi ar/iKQ Volledig vernieuwd hotel Vlakbij de kust gelegen OH1* Gratis parkeren en wifi w Slaap in een voormalig klooster, gevestigd in het historische centrum van Gent! Het lichaam van Caroline van Toledo werd gevonden in haar uitgebrande auto. Ook haar huis ging in vlammen op. FOTO'S ANP, JOHN DE PATER Oostvoorne huivert nog steeds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 6