26 ZEELANE Pierre van Hooijdonk hoeft niets meer, behalve veel voetbal kijken en daar een opvatting over hebben. Al staat hij nog steeds graag op het veld - en in de kantine na afloop - zijn coachingsambities staan op een laag pitje. „Alleen als een bevriende trainer me als assistent meevraagt naar een mooie club. Dan misschien wel." preek met Pierre van Hooijdonk afin het centrum van Breda en ben er zeker van dat hij overal handen moet schudden. Zo ook op deze woensdagmiddag bij Brasse rie Bardot op het Van Coothplein. Eerst is er het personeel dat Van Hooijdonk har telijk begroet, daarna wuift er een man aan een tafeltje. „Hé, Pierre!" Van Hooijdonk zwaait net zo enthousiast terug en haalt zijn schouders op bij het weer naar buiten gaan. „Ik heb werke lijk geen idee wie die man was, maar ach, ik ben dit wel ge wend." Het is al bijna een kwart eeuw niet anders. Sinds Van Hooijdonk begin jaren negentig de held werd van NAC én Breda, met zijn doelpunten en zijn buikschuivers in het oude stadion aan de Beatrixstraat, wordt hij overal in de Ba- roniestad herkend. Zeker nadat hij NAC in 1993, na acht troosteloze jaren in de eerste divisie, eindelijk weer de ere divisie in hielp. Hij was destijds een publiek figuur als voet baller, hij is dat nu als analist van de NOS nog steeds. „Vroe ger lazen de mensen over mij in de krant en zagen ze me als voetballer op tv. Nu discussiëren ze met me op social media en zien ze me daarna terug in de stad. De reacties zijn de zelfde." We lopen van het Van Coothplein naar het inmiddels geslo ten Breda's Museum. Mooie plek voor foto's, denken we. Verrek, op het grasveld voor het museum voetbalt een groep kinderen. Verjaardagsfeestje van de 8-jarige Yuxi van basisschool De Zandberg. „Voetballende kinderen op de achtergrond, leuk!", vindt onze fotografe. Van Hooijdonk maakt het nog mooier. Spontaan gaat hij een balletje mee trappen. Met kinderen die stuk voor stuk geboren zijn nadat hij zelf al gestopt was met profVoetbal. Maar de begelei dende moeders herkennen hem en fluisteren hun kroost in wie die lange man is. „Heeft u bij Feyenoord gevoetbald, meneer?" krijgt hij te horen. „En bij Ajax?" „Feyenoord wel, Ajax niet", lacht Van Hooijdonk. Opvallend: we zijn in hartje Breda, maar geen kind vraagt naar NAC. Na het partijtje deelt Van Hooijdonk geduldig handteke ningen uit en poseert hij met de kinderen voor een groeps foto. „Ouderwets, die handtekeningen", lacht hij als we te rug wandelen richting Van Coothplein. „De selfie is de nieuwe handtekening, maar daar waren deze kids kennelijk nog te jong voor." Moeite om krabbels uit te delen of te po seren voor selfies heeft Van Hooijdonk nooit gehad, zegt hij. „Waarom zou ik daar nee tegen zeggen? Als mensen het fat soenlijk vragen? Wanneer ik in een winkel iets vraag ben ik ook blij als ik geholpen word. Maar het moet niet zo zijn dat ze naar me roepen: 'Hé, kom eens hier jij!' Dat doe ik dan al leen als er een rolstoeler bij is of zo. Anders mogen ze zelf naar me toe lopen. Zo moeilijk is het toch niet om je fatsoen te bewaren? Al lijken met name Nederlanders daar nog al eens moeite mee te hebben." We schuiven weer aan in brasserie Bardot. Van Hooij donk geniet nog na van het potje voetbal met de 8-jarigen. „Ik doe ook regelmatig clinics voor de jeugd. Prachtig om die gastjes bezig te zien." „Nou, die ene met dat rode haar kon wel wat. Opvallend: roodharigen pik je er altijd en overal zo uit. Niet alleen van wege die haarkleur, maar ook vanwege de manier waarop ze voetballen. Meer agressie in hun spel. In de positieve zin van het woord, hè. Ik ben er in mijn carrière heel wat tegen gekomen en het is altijd hetzelfde. Alsof hun haarkleur ook iets zegt over hun karakter als voetballer. Geen idee hoe dat kan. Ik weet ook niet of er ooit onderzoek naar gedaan is, PROFIEL maar het is wel zo." „Ja, ik heb altijd van voetbal gehouden. Daarom ben ik ook meteen na mijn profloopbaan in het vierde van Steenbergen gaan spelen. Puur voor de lol. En nu speel ik in het zaterdag team van Beek Vooruit. Prach tig. Ik heb wel even de knop om moeten zetten. Afkomen van het ten koste van alles willen winnen, wat ik als prof had. Maar dat is gelukt. Ik geloof niet dat ik ooit eerder zoveel verlo ren heb als de laatste jaren. Maakt ook niet uit. We lachen wat af. En vooral het samen blijven hangen na de wedstrijd vind ik prachtig." „Zo zou je dat wel kunnen zien. Ik stond al op mijn zes tiende in het eerste elftal van Steenbergen en daar hield ik echt wel rekening mee. Dan ging ik op vrijdag en zaterdag voor de wedstrijd op tijd naar bed. Wat dat betreft leefde ik toen eigenlijk al als een prof. Maar na de wedstrijd op zon dag bleef ik altijd hangen in de kantine. En dat ben ik blij ven doen. Bij RBC en NAC ook. Daar gaat het toch ook om in het voetbal? Dat heb ik nu nog met wedstrijden van oud- RBC, oud-NAC, oud-Celtic, oud-Benfica, oud-Feyenoord. Bijna alle clubs waar ik vroeger gespeeld heb. Daar word ik nog steeds voor gevraagd. Ik denk omdat het wel gezellig is om mij er in het veld en na afloop bij te hebben, haha." „Zeker. Dat besefik en daar ben ik ook trots op. Dat ik dit heb kunnen bereiken. Ik hoef nu niets meer. Maar door mijn werk als analist zit ik wel bijna elke avond voetbal te kijken: op maandag Premier League, dinsdag en woensdag Champions League, donderdag Europa League en dan be gint op vrijdag de eredivisie alweer. Ja, ik wil al die wedstrij den wel zien, zodat ik op zondagavond bij Studio Voetbal weet waarover ik praat. Nee, al dat kijken valt bij de vrou wen thuis niet altijd even goed. Gelukkig hebben we meer dan één tv." „Twitter vind ik leuk. Dat hoort er ook bij als analist, vind ik. Daarom ben ik ook voor dit werk gevraagd. Omdat ik niet bang ben om mijn mening te geven en altijd duidelijk durf te zeggen wat ik ergens van vind. Op die manier kun je discussie uitlokken, dat is goed." „Ja, dat was toch ook belachelijk! Iedereen zag die elle boogstoot bij Chili-Duitsland en wist dat het een rode kaart was. En dan bekijkt die scheids de videobeelden en trekt hij geel. Dan kun je net zo kappen. Ze zouden dat anders moe ten doen: de beste scheidsrechter zou videoref moeten zijn en op basis van beelden moeten beslissen. Elleboogstoot? Rood! Dat moet de scheids op het veld in zijn oortje krijgen, zonder dat die zelf de beelden nog hoeft te zien. Dat hadden ze moeten proberen bij de Confederations Cup, met het oog op het WK van volgend jaar. Is niet gebeurd." „Dat vrees ik niet, nee. Buitenspel, ook zoiets. Laat de grensrechter gewoon niet meer vlaggen als het minder dan een meter buitenspel is. En als er dan gescoord wordt, be kijk dan op de videobeelden of het wel of geen zuiver doel punt is. Is het een goal? Prima. Is het buitenspel? Dan keur je hem af en hervat je het spel met een vrije trap voor de te genpartij. Maar andersom, zoals nu vaak gebeurt, gaat niet. Een situatie afvlaggen, terwijl het later toch geen buitenspel blijkt te zijn, dat is naderhand niet meer op te lossen. Het kan allemaal zoveel beter." „Niet direct. Alleen als een bevriende trainer mij nog eens meevraagt als assistent naar een mooie club, dan mis schien wel. Maar voorlopig heb ik het prima naar mijn zin met wat ik nu doe." „Ik had één grote droom: profvoetballer worden. Dat is gelukt. Nu ben ik blij dat ik terug kan kijken op een heel mooie carrière. Al die echte volksclubs waar ik heb mogen spelen: NAC, Celtic, Benfica, Feyenoord, Fenerbahce. En het feit dat ik in het Nederlands elftal heb mogen spelen in een tijd dat er een heel sterke generatie actief was, dat maakt me ook heel trots." zaterdag 29 juli 2017 Gezelligheidsvoetballer met stevige meningen Jan Martens Zat er ook een talent tussen? öoijdonk: „Voetballen is nog steeds leuk. Al moest ik wel even de knop omzetten! Afkomen van het ten koste vdffallds willen winnen! Ik geloof dat ik nog nooit Zoveel verloren heb als de laatste jaren!" fotojoycev/wbelkom/pmpfiofs Pierre van Hooij donk (Steenber gen, 29 november 1969) kan terugkij ken op een rijke carrière als prof voetballer. Speelde bij RBC, NAC, Cel tic, Nottingham Fo rest, Vitesse, Ben- fica, Feyenoord en Fenerbahce. Werd Pi-Air genoemd en stond bekend om zijn buikschuivers na goals voor NAC, maar ook om per fect geplaatste vrije trappen. Speelde 46 keer in Oranje en maakte daarin 14 doelpunten. Was daarna coach van het Turks elftal (als assistent), Jong Feyenoord en Oranje -21. Is nu voetbalanalist bij NOS en Ziggo Sport. Woont in Prinsenbeek, met echtgenote Corine, zoon Sydney (17) en dochter Fay (12). Mooi, dat jij nog van een potje voetbal met kinderen geniet, zo lang na je carrière als prof. In die zin ben jij dus eigenlijk een amateurvoetballer geble ven? Je voetbalt nog steeds, bij Beek Vooruit, en daarnaast werk je als voetbalanalist op tv voor de NOS en voor Ziggo Sport. Luxe leventje. En je bent behoorlijk actief op de social media. Bij de Conferations Cup haalde je onlangs fors uit naar de videoscheidsrechter. Dus dat gaat op het WK ook niet gebeuren? Je bent na je voetballoopbaan ook even trainer geweest. Assistent bij het Turks elftal en bij Oranje onder de 21 en coach bij Jong Feyenoord. Heb je die ambitie nog? Geen toekomstplannen of dromen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 62