Agenten houden spreekuur in restaurants, cafés, caravans en tenten 4 Sinds de massale sluiting van politie bureaus staan agenten steeds vaker in een pop-upbureau. Een café, caravan of tent waar ze een paar uur per week klaar zitten voor een praatje met buurtbewoners. Tonny Riechelman sjeest in haar scootmobiel langs een witte tent op het par keerterrein van de Albert Heijn in Almere Parkwijk. „Mevrouw, gaat u nog op vakantie?" roept agent Doenja Eevenaar. Rie chelman stopt en krijgt een folder over inbraakpreventie in haar han den gedrukt. „Pas op, inbrekers slaan graag toe als u met vakantie bent", waarschuwt de agent. De witte tent staat elke week op een andere plek in Almere. Zo willen Eevenaar en haar collega's 'in verbin ding blijven' met de buurt. „Daar is behoefte aan. En wij hebben het no dig. Zonder tips van het publiek kun nen we geen misdaden oplossen." Agenten zoeken steeds vaker naar creatieve manieren om in contact te komen met burgers. Noodgedwon gen, want het klassieke politiebureau verdwijnt langzaam maar zeker uit het straatbeeld. Tot nu toe zijn al 148 bureaus gesloten en daar komen er de komende jaren nog flink wat bij. Mobiel werken In Dordrecht kunnen inwoners te recht bij een wekelijks spreekuur in de lokale McDonald's, voor 'coffee with a cop'. In Ridderkerk maakt de wijkagent selfies met voorbijgangers en in de Bollenstreek rijden agenten rond met een camper om erachter te komen wat burgers precies van de politie verwachten. Zo zijn er tientallen initiatieven in het hele land. „Een heel mooie ont wikkeling", zegt Liesbeth Huyzer, lid van de korpsleiding van de Nationale Politie. „Dit is de strategie die wij hebben ingezet: we stoppen ons geld minder in stenen en meer in mobiel werken en bereikbaarheid." Volgens Huyzer is het te duur om alle 'ouderwetse' politiebureaus open te houden. „We schrokken van de be zoekersaantallen. Je moet altijd ie mand achter de balie hebben. Door gaans is dat onbewapend personeel. Voor hun veiligheid is het van belang om bewapende mensen in het bu reau te hebben. Wij moeten kritisch zijn: is dit het allemaal waard om een bureau open te houden?" Het antwoord is vaak nee. Vooral in landelijke gebieden valt voor veel politiepanden het doek. Zo hebben in Oost-Nederland al 48 bureaus de deuren gesloten. Daar zijn weliswaar 25 kleinere politieposten voor terug gekomen, maar die zijn beperkt ge opend. Ook in Amsterdam sloten tot nu toe 22 bureaus, in ruil voor één nieuw bureau en drie politieposten. Politieposten - voornamelijk ge huisvest in gemeentehuizen - heet ten tot voor kort steunpunten. „Dat hebben we laten veranderen", zegt Huyzer. „Het woord steunpunt sug gereert dat je iets moet stutten. Het lijkt op steunkous. Politiepost is ge woon een beter woord." Minder zichtbaar Lang niet iedereen zit te wachten op zo'n politiepost. De politie van Pijnacker-Nootdorp verhuist naar Zoetermeer, waar een nieuw politie bureau wordt gebouwd voor beide gemeenten. „Ik vind dat onaccepta bel", zegt burgemeester Francisca Ravestein van Pijnacker-Nootdorp. Ze is woest over het plan van de politieleiding om het laatste bureau in Pijnacker te sluiten. „De aanrij- tijden voor de noodhulp komen hier door onder druk te staan", vreest Ra vestein. „En daarbij zullen de ver bondenheid en verankering van de politie in de gemeenschap substanti eel minder worden." Ook in Amsterdam balen agenten ervan dat het aantal bureaus is afge nomen. „En bij bureaus die wél open blijven, worden de nachtelijke ope ningsuren geschrapt", zegt een be zorgde diender. „We zijn minder //OMEN r T* zichtbaar, en dat valt de criminelen ook op." Politiebaas Huyzer erkent dat de sluiting van politiebureaus op veel weerstand stuit, bij burgers én bij agenten. „Dit is een periode van ge wenning. Het gaat heel erg over ge voel. Een gevoel van: daar stond het politiebureau. Daar kon ik agenten vinden als het nodig was. Het feit dat er vrijwel nooit iemand kwam, deed er niet toe. Wat we nu weer moeten opbouwen, is een gevoel van: we zijn misschien niet meer in dat bureau, maar we zijn wel meer terug te vin den op straat, in kleinere politiepos ten en pop-up-bureaus." Politie bureaus zaterdag 29 juli 2017 Welkom in het politiebureau Peter Winterman Almere/Den Haag De politietent staat elke week op Sinds 2014 Gesloten (148) Nieuw geopend i* 1 ©290717] BRON: POLITIE Een agente deelt in Almere pamfletten uit over inbraak preventie tijdens de vakantieperiode, foto pim ras een andere plek in Almere. foto pim ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4