Een vers eitje mag je zelf rapen 8 Er is een groeiende vraag naar hedendaagse pakhuizen Een loods met talloze containers. Een beetje stad kan tegenwoordig niet meer zonder hedendaagse pakhuizen. En de vraag naar tijdelijke opslagruimte is in Zeeland groot. eemt de huizenmarkt een vlucht, dan groeit ook de spontane be hoefte aan tijdelijke I opslagruimte. Men sen die hun stulpje hebben ver kocht en daar uit moeten, zonder dat ze zelf al iets anders hebben gevonden. „Of met scheidingen. Als ik 's avonds gebeld word of ze het liefst direct nog langs kunnen komen, weet ik meestal wel hoe laat het is", glimlacht Martin Rijn. Rijn runt samen met partner Ja- scha de Jong Storage Zeeland. De loods op het bedrijventerrein in Zierikzee herbergt zestig contai ners, die kunnen worden gehuurd. Afgelopen winter hebben ze er een verdieping bij gezet, om te kunnen voldoen aan de groeiende vraag. En ze zijn daarin niet alleen: Terneu- zen, Vlissingen, Middelburg, Goes, een beetje stad kan niet meer zon der hedendaagse pakhuizen. In Zie rikzee zijn plannen voor de bouw van een hoogwaardig complex van 99 garageboxen, volledig omheind, bewaakt en met een persoonlijke toegangscode 24 uur per dag toe gankelijk. Die boxen moeten dan wel worden gekocht. Een container in de loods van Rijn en De Jong huur je voor 47,50 euro per maand voor de kleinste (ro kubieke meter) tot 140 euro voor een ruim drie keer zo grote zeecon tainer. „Maar daar past dan ook de inboedel van een compleet rijtjes huis in", zegt De Jong. Met toe stemming van de klanten ontgren delen ze een paar deuren om te la ten zien wat daarachter zoal is weg- gestouwd. Bananenendozen vol in houd uit kasten staan bijna tot aan de nok toe opgestapeld. Ze vormen een steunpilaar voor een wankele eenheid van speelgoeddozen, goed gevulde plastictassen, een stofzui ger, geluidsboxen, magnetron en Meer dan de helft van wat hier wordt opgeslagen, betreft inboedel een paar eetkamerstoelen bovenop. De box van de 'buurman' beperkt zich tot een tiental dozen, een ke teltje en een paar netjes uitgestalde flesjes zelf gebrouwen bier. Van Rijn: „Meer dan de helft van wat hier wordt opgeslagen, betreft inboedel. Soms ook de huisraad uit een overlijden, dat iemand na het leeghalen van een woning op z'n gemakje eerst even wil uitzoeken. Daarnaast zijn er ook scholen en vakantieparken die bij ons spullen bewaren. Tot aan een museum aan toe. Alles staat schoon, droog en verwarmd achter slot en grendel." Klanten worden contractueel ver- staan ergens veertig dozen vol dia- komen voor een maand en staan er boden brandbare spullen of drugs manten tussen, of een voorraadje na twee jaar nog. En ik heb er bij die op te slaan. „Maar ik kan niet in ie- cocaïne. Het lijkt met hier niet echt zitten hier al zo'n zes jaar. Maar der doosje kijken wat ze naar bin- waarschijnlijk, maar het zou wel voor de meesten is het toch wel een nen sjouwen. „Voor hetzelfde geld zomaar kunnen. Je hebt mensen die tijdelijke oplossing." Twaalf kippetjes op een rij, zich ge zellig nestelend op kunststof leg- matjes. Het kan ze niets schelen dat tien mensenogen hoopvol naar hun billen staren en kakelen rustig door. Het ene na het andere ei rolt onder hun verenpak vandaan. Wie zin heeft in écht kakelverse eieren, kan ze ter plekke aan de Nieuwe Kooiweg in Zierikzee uit kiezen, rapen en in een doosje doen. Het idee werd geboren bij een orchideeëntuin in Luttelgeest, waar bezoekers met een bakje nectar zelf de lori's mogen voeren. Plots ging bij het echtpaar Den Boer, dat er zijn 21-jarig huwelijk vierde, een lampje branden. Dat kan met kippen ook, zeiden Mar den en Lia tegen elkaar. Dus toen ze thuiskwamen, pakte hij een stuk zeil en schilderde er de tekst 'Zelf de kippen voeren en eieren rapen' op en maakte die vast aan een paal in de grond. Drie weken geleden De euro die mensen betalen, mogen we zelf houden was dat en sindsdien zijn er al best drukke dagen geweest. Meestal toe risten, opa's en oma's die hun kleinkinderen willen laten zien waar eieren nou eigenlijk vandaan komen. Martien verbijstert zich er ook nog altijd over. „Wij noemen dit het wonder van de schepping." Het bedrijf van Den Boer draait niet enkel om kippen. De hoofd moot zijn koeien, tachtig Blonde d'Aquitaines die door het land schap kunnen dwarrelen tot ze uit het zicht zijn verdwenen. En na tuurlijk pompoenen, de grote pas sie van Martien. Tot vorig jaar ver kochten ze ook nog zuivel en ker sen, maar sinds de MS weer op speelt bij Lia en zij weer aan haar rolstoel is gebonden, zijn ze daar mee gestopt. De kippen zijn hobby, maar on derhand wel aardig uit de hand ge lopen. De vijftig Brama's bleken niet rendabel en bovendien niet ge noeg, met al die Duitse toeristen die met volle tray's het erf verlieten. En dus haalde Martien 250 bruunt- jes naar Zierikzee. Ze hebben in middels de hele tuin vertrapt en volgepoept, maar leveren op goede dagen wél 250 eieren. Deze zijn wel rendabel. De handel wordt met name ge dreven door de twee jongste zonen van het echtpaar Den Boer: Jorne (10) en Leonard (8). Zij onthalen gasten bij de poort, voorzien ze van bakjes legmeel om te voeren en ge ven ze eierdoosjes om te vullen. „De mensen vinden het heel leuk", zegt Leonard. „En wij ook", glun dert Jorne. „De euro die mensen betalen voor het voeren, mogen we zelfhouden." De eieren zijn veel lekkerder dan uit de supermarkt, is wat ze de hele dag horen. „Er zit meer smaak aan", zegt hun vader. „Omdat de kippen hier lekker rondscharrelen." Vooral de letterlijke puinhoop in het mid den van het kippenparadijs. „Puur ontstaan uit gemakzucht", lacht Martien. „Maar de kippen vinden het fantastisch." zaterdag 29 juli 2017 WA Schoon, droog, verwarmd en alles achter slot en grendel Marcel Modde Zierikzee N - Martin van Rijn Maiïio Martin Rijn en Jascha de Jong hebben hun opslagcapaciteit afgelopen winter verder uitgebreid. FOTO ERNESTA VERBURG r A Jorne, Marnick, Leonard en Rosemarie den Boer (vlnr) voeren de kippen, foto dirk-jan gjeltema Je eieren halen bij een stalletje op het erf van een boerderij is al leuk, maar je eieren zelf rapen en in een doosje doen is nog véél leuker. Wendy Wagenmakers Zierikzee -Jorne den Boer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 44