Gedetineerden verdienen miljoenen voor de staat Twente op zijn mooist 3 Nederland is gezakt naar de onderste regionen op de lijst van gastvrijheid Japan: Noord- Korea schiet weer raket af Géén familie Frequentie bezoek 1% 4% We zijn geïrriteerd als er onaangekondigd bezoek voor de deur staat. Liever maken we weken van tevoren een afspraak. Gek? Vinden wij niet. Maar in het buitenland worden we gezien als een ongastvrij volkje. Vier op de vijf Nederlanders heb ben minder dan eens per maandof nooit, volk over de vloer. Als we af spreken met vrienden trekken we eerst onze volle agenda's en spre ken liefst buiten de deur af. Samen met de Zuid-Koreanen en Japanners bungelen we onder aan een vergelijkende, internationale peiling van GfK. Dit onderzoeksbu reau peilde de gastvrijheid onder 22.000 mensen uit 17 landen. Zuidelijke landen doen het een stuk beter. Mexicanen en Argentij nen staan aan kop: twee op de vijf zegt minstens één keer per week, soms zelfs dagelijks, de deur wa genwijd open te zetten voor ande ren. Daarna volgen de Brazilianen, Italianen en Chinezen. De Mexicaanse Liz Derflingher de Fernandez (49), die het pop-upres- taurant Sabor Sabor runt in Rotter dam, vindt de resultaten héél her kenbaar. Ze nodigt deze krant spontaan uit voor een kopje koffie. Nu?! Ze lacht. Zo'n voorstel is na tuurlijk heel on-Nederlands. „Het zit niet in jullie cultuur om onaan gekondigd op visite te gaan. Ik vind het juist leuk en normaal. In Mexico-city waar ik tot negen jaar geleden woonde, kookten we elke dag twee a drie porties meer voor onverwachte bezoekers." Hongerig Ook in Rotterdam ligt haar koelkast altijd vol, vandaag met kip, gezou ten krekels en allerlei pittige saus jes. „Niemand gaat hongerig mijn deur uit." Hier in Rotterdam wordt Liz zelden thuis uitgenodigd. „Al leen op speciale feestjes, zoals een verjaardag of buurtfeest. Van de bu ren heb ik wel eens groenten uit hun moestuintjes gekregen, maar mee-eten? Nee, dat gebeurt niet." Ook Ineke Strouken, directeur van het Nederlands Centrum voor Volkscultuur, moet zich even ach ter de oren krabben. Wanneer heeft zij eigenlijk voor het laatst iemand over de vloer gehad? „Ook meer dan een maand geleden. Toch wel con fronterend. Onze gastvrijheid is hard achteruitgegaan." Dat heeft twee belangrijke oorzaken, zegt zij. Eén: we zijn heel drukke baasjes. „Onze agenda's zijn overvol. Niet alleen met werk, maar we hebben ook een vaste structuur voor onze Ik vind bezoek juist leuken normaal. Niemand gaat hongerig mijn deur uit vrijetijdsbesteding. Buitenshuis af spreken heeft zijn voordelen. Je hoeft je niet druk te maken over de sfeer - die is er al -, over de bood schappen, een opgeruimd huis én je kunt weg wanneer je wilt." Waarschijnlijk stonden we in de jaren 50 veel hoger op de ranglijst, denkt Strouken. „Toen werkten de vrouwen nog niet. Het was makke lijker om spontaan binnen te waaien bij de buren." De tweede oorzaak van onze degradatie op de gastvrijheidslijst: we zijn erg ge richt op ons gezin. „Ons huis is hei lig, de deur is op slot. Dat laatste heeft natuurlijk deels met veilig heid te maken, maar ook met het feit dat we geen inbreuk willen op onze privacy. We leven erg intern. In landen waar het warm is, leef je meer op straat." In het buitenland moet Strouken vaak uitleggen waarom wij bij rouwadvertenties de tekst 'geen be zoek aan huis' plaatsen. „Vroeger was het normaal om na een overlij den direct bij de nabestaanden langs te gaan, maar we zijn afstan delijker en planmatiger geworden. Jammer, als je er zo over nadenkt. Ik ga komende maand met pensioen. Misschien ga ik het anders doen. Word ik nu gastvrijer." „Het gevangeniswerk is in korte tijd sterk geprofessionaliseerd", zegt Rob Drost, hoofd van het Re gionaal Bedrijfsbureau Noordoost dat opdrachten van bedrijven bin nenhaalt waarmee het gevange nen aan het werk zet. „Voorheen werd 30 procent van de gedeti neerden ingezet, nu is dat 70 pro cent. De omzet per gedetineerde steeg sinds 2010 met liefst 350 pro cent." In 2013 boekten gevangenissen voor het eerst winst met gedeti- neerdenarbeid. Daarvoor kostte gevangenenwerk meer dan het opleverde. De snelle groei van de winst is opmerkelijk omdat het aantal gedetineerden snel daalt. Zo zaten er in 2010 nog 12.500 cri minelen in de cel, nu zijn dat er nog zo'n 8.000. Er zijn 28 productielocaties in de 24 penitentiaire inrichtingen die Nederland kent. In totaal wer ken 6.000 gedetineerden in de ge vangenis, gemiddeld circa 20 uur in de week. Hun uurloon bedraagt minimaal 76 cent. „De recordcij fers zijn mooi en we zijn er op recht blij mee", zegt Drost. „Maar ons belangrijkste doel is dat we gevangen leren wat werken is en ze daarmee voorbereiden op hun terugkeer in de maatschappij." De opbrengst van gedetineer- denarbeid wordt gebruikt om de detentiekosten te verlagen. "f-rJ 4 Kras.nl/54092 of bel 088-0885 886 TOKIO Noord-Korea heeft vol gens de Japanse regering weer een proef gedaan met een raket die in de Japanse Zee is terecht gekomen. De raket verdween in de golven in wateren die Japan tot zijn eigen economische zone rekent. De raket maakte een vlucht van circa 45 minuten en heeft geen schade aangericht, al dus een lid van het Japanse kabi net. Hij waarschuwde dat Japan de voortdurende provocaties van Noord-Korea niet kan tolereren. Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft bevestigd dat het ernaar uit ziet dat Noord-Korea een ballistische raket heeft ge lanceerd. Noord-Korea doet al sinds de jaren zeventig raket proeven. Onlangs bereikte het land een mijlpaal met het afvu ren van een intercontinentale ballistische raket. zaterdag 29 juli 2017 Bezoek niet gewenst Dagelijks Wekelijks Nauwelijks Maandelijks Nooit 100% Mexico Argentinië China I Duitsland Brazilië j Rusland f Australië Zuid-Korea Nederland ILLUSTRATIE MARK REIJNTJENS 2808171 BRON: DE STANDAARD/ GFK Hanneke van Houwelingen Rotterdam - Liz Derflingher de Fernandez Nederlandse gevangenissen hebben vorig jaar een record bedrag verdiend aan werk door gedetineerden. In 2016 be droeg de omzet van gevange- nenarbeid 26,5 miljoen euro. De winst kwam uit op 7,1 mil joen euro. Paolo Laconi Zwolle Er even lekker tussenuit in eigen iand! Bewonder het landschap tijdens een heerlijke fietstocht, ontspan in het wellnesscentrum of maak een leuk uitstapje. Sfeervol hotel in een natuurrijke omgeving vlakbij Boekelo Incl. leuk fietsarrangement, ontbijt en gebruik wellnesscentrum Tip: bezoek de gezellige steden Enschede en Hengelo Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen exclusief reserveringskosten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3