Ipipi m 28 Oefenduels van Europese topclubs in International Champions Cup trekken iatio Manchester City naar de Ver enigde Staten gekomen. Komende nacht is het hoogtepunt van het voetbalfeest: El Clasico, in Miami voor het eerst gespeeld buiten Spaanse landsgrenzen. Clubs combineren in Amerika het lucratieve met het aangename. Exacte bedragen zijn niet bekend, maar uit voorgaande edities blijkt dat de voetbalreuzen tussen de tien en twintig miljoen dollar op- We spelen er hier met Tottenham vol voor. We spelen tegen topteams, dus we moeten wel strijken als ze komen opdagen. Gedeeld wordt daarnaast in zaken als inkomsten uit de ticket- en shirtverkoop. Een club als Barcelona verhoogt met een trip naar Amerika in een aantal dagen zijn marktwaarde en naamsbekendheid. Aan de voor avond van het duel met Juventus, vorige week zaterdag, vormden lo kale supporters van de club in Bryant Park, een plek in hartje New York, een gigantisch, mense lijk shirt met daarop de nieuwe hoofdsponsor van de Catalanen. Een dag later, bij de wedstrijd in New Jersey (met ruim 82.000 kij kers), waren de nieuwe tricots al in elke uithoek van het MetLife Stadium te zien. Zelfs trainingen konden de afge lopen weken tegen betaling wor den bezocht, en wat betreft El Cla sico wordt verwacht dat de inkom sten uit de kaartverkoop alleen de 40 miljoen dollar al zullen nade ren. Kortom: met een trip naar Amerika is de transfersom van die nieuwe linksback gauw terugver diend. Ook de spelers, net bijgekomen van hun strandvakanties, zeggen de voorbereiding in de Verenigde Staten te waarderen. „In Orlando was het even aanpoten qua warmte en luchtvochtigheid, maar verder zijn de omstandigheden perfect", zegt Vorm. „Alles is top geregeld. De faciliteiten en hotels zijn goed, we spelen in mooie sta dions en de mensen zijn super enthousiast. Ook op straat. Van de week waren we in New York bij Nike Town. Daar voelde je gewoon de liefde. Onze volgende halte is Nashville. Ik ben benieuwd of ze daar ook zo van voetbal houden." Grote man achter de ICC is mil jardair Stephen Ross, de eigenaar van NFL-team Miami Dolphins en oprichter van het organiserende sport- en entertainmentbedrijf RSE Ventures. In 2011 zag hij de potentie van voetbal in Amerika toen een oefenwedstrijd tussen Barcelona en het Mexicaanse Chi- vas in Miami ruim 70.000 toe schouwers trok. Twee jaar later was daar de International Cham pions Cup, een manier om de vele oefenwedstrijden onder één noe mer te bundelen en tegelijkertijd de term 'vriendschappelijk' af te schudden. Een woord waar Amerikanen niet bepaald warm voor lopen, wist Ross, die het maken van de Europese connecties overliet aan Charlie Stillitano, de voormalige technisch directeur van de New York Metro-Stars. Dat die be vriend was met sleutelfiguren als Alex Ferguson en José Mourinho, hielp de zaak (en de dollars) aan het rollen. De afgelopen jaren kreeg het 'toernooi' flink wat kritiek te ver werken. Wat de Amerikanen kre gen voorgeschoteld, kon de toren hoge ticketprijzen - een kaartje voor El Clasico kostte enkele dagen voor de wedstrijd minstens 275 dollar - niet rechtvaardigen, von- Even waant Michel Vorm zich in de witte zee van White Hart Lane. In werkelijk heid bevindt de Ne derlandse reserve doelman van Totten- ham Hotspur zich op een afgele gen industrieterrein in Harrison, New Jersey. De Red Buil Arena, thuishaven van MLS-club New York Red Bulls, dient als podium voor de wedstrijd van zijn werkge ver tegen AS Roma, een oefenpotje in het kader van de International Champions Cup. „Verbazingwekkend om te zien hoe de club hier leeft", zegt Vorm nadat hij een helft heeft gespeeld in het glanzende, roodblauwe en vooral uitverkochte stadion. 'Come on you Spurs!', klinkt het geregeld uit de kelen van het gros van de ruim 26.000 aanwezige toeschou wers. Sinds 2013 leent de International Champions Cup (ICC) - geen echt toernooi, maar een reeks wedstrij den waarbij prestige en geldbo- nussen op het spel staan - de grootste clubs ter wereld voor een paar weken van het Europese con tinent. Dit jaar zijn behalve Tot tenham en Roma ook Barcelona, Real Madrid, Juventus, Paris Saint- Germain, Manchester United en zaterdag 29 juli 2017 GO er het beste - Michel Vorm (33) Paul Pogba, Lionel Messi, Kevin Strootman en Vincent Janssen kwamen de afgelopen week voor hun clubteam in actie in de Verenigde Staten. FOTO'S AFP EN GETTY IMAGES van het beste zien

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 28