Tegen Zweden krijgt Nederland vandaag kans 26 VOETBAL EK VROUWEN KWARTFINALEA S JOERD MOSSOU Tegen topploeg Zweden is het vanavond zo ver. De Oranjevrouwen hebben een unieke kans om het EK voetbal in eigen land écht te laten slagen. Bij een overwinning staat het team in de halve finale. „Zweden staat al jaren aan de top, maar wij kunnen ook wel wat." Column Toon Gerbrands heeft het al vaak gezegd: bij PSV staat de 'binnenwereld' vierkant achter Phillip Cocu. De positie van de trai ner was deze zomer nooit een serieuze discussie - en we mogen aannemen dat dat sinds donderdag avond (o-i tegen een stel Kroatische knoesten) niet opeens anders is. Om met Toon te spreken: „De buitenwereld heeft vast een mening, maar die zijn niet elke dag aanwezig, dus die kunnen daar niet over oorde len." Het is klassieke Toon Gerbrands-retoriek, de di recteur van PSV heeft zes managementboeken vol geschreven met wijsheden van hetzelfde genre, en ik bedoel dat niet badinerend: ik luister best graag naar Toon. Hij is een soort levende tegeltjesma chine. Zijn mond produceert een onophoudelijke stroom van geinige zinnetjes, originele metaforen, semi-wijsheden, vergeten Sneker spreekwoorden en vermakelijke kronkeltheorieën. In het geval van de beroemde Gerbrandsiaanse binnenwereld/buiten wereldtheorie is er al leen één klein pro bleempje: het berust op een hardnekkig misverstand. De theo rie klopt hooguit ten dele. Dat de buitenwereld vaak niet goed kan oordelen over inge wikkelde kwesties, wil ik voor de goede vrede nog wel aannemen. (Je zou wel gek zijn al die hysterische meninkjes van tegenwoordig heel serieus te nemen.) PSV houdt de ramen stevig dicht. Er waait geen zuurstof meer naar binnen en iedereen geeft elkaar gelijk Maar dat de binnen wereld dat te allen tijde het beste kan - goed en zuiver beoordelen - is natuurlijk onzin. Juist van een klein afstandje zie je vaak scherper. Onbedoeld leverde Cocu donderdagavond nota bene zelf het bewijs: als enige mens op aarde vond de trainer het wel meevallen met die blamage. PSV had toch nog '72 procent balbezit' gehad. Bij PSV loert intern het gevaar van het oud-Hol landse suf lullen. Mensen die lang en intensief met elkaar samenwerken, die vergaderen tot ze een ons wegen, lullen zichzelf en elkaar soms zo suf, dat hun zicht vertroebelt. Ze vergeten door het raam naar buiten te kijken. Even de hond uit te laten, een luchtje te gaan scheppen, een boodschapje te doen. Juist in het voetbal is dat verleidelijk: de ramen stevig dicht houden, niet luisteren naar die kakofonie aan me ningen, zogezegd 'je eigen pad volgen'. Maar de keerzijde is soms dat er helemaal geen zuurstof meer binnenwaait. Dat iedereen elkaar gelijk gaat zitten geven. De Eindhovense buitenwereld oordeelde afgelo pen lente scherp en meedogenloos over PSV en Cocu: de rek was eruit. Deze club had frisse lucht nodig, een nieuwe koers, nieuwe energie. Volgens Gerbrands co was dat allemaal onzin en larie koek. De binnenwereld wist wel beter. Dat mag natuurlijk, van mij mag Cocu nog tach tig jaar trainer blijven, maar PSV nam daarmee op zijn minst één flagrant risico: de druk stond met een op de ketel. Het krediet was op voorhand al flinterdun. Een moeizame seizoenstart zou met een storm en acuut crisis betekenen. Het huidige seizoen is pas één wedstrijd oud, laat dat gezegd zijn, maar om in Gerbrands-termi- nologie te blijven: het staat 2-0 voor de buitenwe reld en de tweede helft is al begonnen. Vink mist afscheid Open dag Ajax sober Inmiddels heeft zo'n beetje heel Nederland wel een mening over het nationale vrouwenelftal. De ha ters. De liefhebbers. De optimisten. De pessimisten. Precies zoals je dat voor dit toernooi kon uittekenen. Zie het als een teken dat de Oranje vrouwen ertoe doen. Vanavond op de Vijverberg in Doetinchem is het aan henzelf om die stelling te rechtvaardigen. Winst betekent een evenaring van de prestatie bij het EK in 2009, toen Nederland het wel (kortstondig) over het vrou wenvoetbal had. Over één ding is iedereen het nu wél eens: Lieke Martens is, zoals vooraf ook werd verondersteld, de beste van het stel. Een magneet van aandacht bovendien. Zeker nu Oranje vanavond tegen Zweden speelt. Het land waar de Limburg se 3,5 jaar woonde en speelde voor eerst Göteborg en daarna Rosen- gard. De club uit Malmö, in de wijk waar Zlatan Ibrahimovic op groeide. Net zoveel aandacht Martens heeft het er druk mee ge had de afgelopen week. Uit Zwe den, een land waar vrouwenvoet bal ongeveer net zoveel aandacht krijgt als het mannenvoetbal, zijn tientallen journalisten over. Ze vinden massaal de KNVB-campus in Zeist om Martens voor de ca mera te zetten of in de krant te krij gen. De 24-jarige hoofdpersoon zelf vindt het mooi en prima. Ze wipt van camera naar camera om in vloeiend Zweeds uit te leggen hoe bijzonder de wedstrijd voor haar is. Ze vertelt over het Scandinavische land, waar ze gelukkig was en uit- We komen steeds dichter bij de top. In de kwartfinale moeten we dat bevestigen. Alleen zo kun je mensen echt overtuigen groeide tot één van de beste speel sters van de competitie. Maar vooral het podium is van avond bijzonder. Een kwartfinale op een groot toernooi, voorlopig de grootste wedstrijd in haar leven. En eigenlijk geldt dat voor bijna alle Oranjevrouwen. In gedachten gaat Martens terug naar de Limburgse pleintjes, waar ze voetbalde om vooral aan haar techniek te schaven. Ze is altijd fan geweest van FC Barcelona, de club waarvoor ze over een paar weken zelf gaat voet ballen. „Ik keek vroeger op YouTube naar trucs van Rivaldo en Ronal- dinho. Ging ik na schooltijd direct oefenen. Daar heb ik de basis gelegd voor mijn techniek. Omdat ik de laatste jaren op een hoog ni veau heb gespeeld en getraind, ben ik sterker en sneller geworden." Martens kiest zorgvuldig de woorden zodra ze over zichzelf spreekt. Natuurlijk weet ze wel dat zij de meest opvallende speelster is. Maar dat zal ze zelf niet zeggen. Rendement En verwacht ook geen grootspraak. „Ik ben een technische speelster. Dat vindt het publiek wel leuk, denk ik. Maar ja, het moet allemaal wel efficiënt blijven, hè. Rende ment is belangrijker dan show." Ze is een bekende Nederlander zaterdag 29 juli 2017 @sjoerd mossou Sufaeluld BLESSURE Het zit Pieter Vink niet mee. De arbiter (50) moet noodgedwon gen stoppen met fluiten na aanhoudend blessureleed. En nu is Vink zelfs gebles seerd geraakt voor zijn af- scheidsduel. Hij kan vandaag het oefenduel tussen Feyenoord en Real Sociedad niet fluiten. „Ik heb moeten afzeggen." NOURI Ajax heeft het programma van de open dag (4 augus tus) vanwege de situatie van Abdelhak Nouri op di verse punten aangepast. De club vindt een soberder karakter pas sender. „Het programma zal in afge slankte vorm worden inge vuld." Die dag traint de A-selectie om 13.00 uur voor publiek in de ArenA. O fi. (0 Cruciale dag voor vrouwen van Oranje Daniël Dwarswaard Doetinchem Wf - Lieke Martens (24)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 26