17 Ik vind datje ambities moet hebben als het gaat over gelijke rechten en vrijheid „Toen ik tiener of twintiger was, had ik die wens helemaal niet. Pas toen ik dertiger was, dacht ik: zou ik dat nou willen missen? Dat ging over in: ik zou het wel heel graag willen meemaken. Waarbij het dan ook nog moet lukken. En dat is gelukkig gebeurd. We hebben nu bijna twee jaar een wolk van een dochter. Ik wist niet van mezelf dat ik zulke gevoelens kon hebben. Ik verheugde me er altijd al op naar huis te gaan, maar nu race ik hele maal vanuit de Tweede Kamer naar huis." „Ik had niet gedacht dat ik ooit zo blij zou zijn met die wet. Aan het einde van 2016 noemde Tweede Kamervoorzitter Khadija Arib alle kinderen van Kamerleden die waren geboren. Daar zat mijn dochtertje ook bij. Ik merk dan niet alleen hoe trots ik ben, maar ook dat ik er een beetje emotio neel van word. Wat is Nederland dan toch een fan tastisch land. Maar tegelijk weten we ook dat er zo veel landen zijn waar dit een absoluut taboe is. La ten we deze waarden alsjeblieft koesteren in Ne derland. Het is geen vanzelfsprekendheid." „Dat was een politiek statement. Dat had ook te maken met de PW, die net gedoogpartner af was. Ik dacht: als ik de Tweede Kamer inga, is het be langrijk dat mensen weten wie ik ben. Het is wel zo dat het lesbisch zijn en de Marokkaanse vader vaak in interviews terugkomt. Hoewel je als mens zoveel meer bent. En mijn vader is al meer dan 50 jaar in Nederland. In Amerika staat meer cen traal wat je gaat doen voor het land en minder wat jouw achtergrond is. Dat is hier anders." „Ik denk dat mensen de dingen graag willen be happen, vanuit een gevoel van zelfbescherming tegen het onbekende. En daar horen hokjes helaas vaak bij. In Amerika spreekt dat toekomstgerichte mij aan. Zoals wij in Nederland omgaan met de hele discussie rond allochtonen en mensen met een migrantenachtergrond.dat bevordert de in tegratie niet. Terwijl het veel interessanter is: waar sta je voor, wat ga je doen. In Amerika ben je ge woon Amerikaan." „Het aparte is dat ik dat een lastige vraag vind. Mijn vader woont al zo lang in Nederland. Ik spreek de taal ook niet. In de tijd van mijn ouders was het helemaal niet zo gebruikelijk om met een Marokkaanse man te trouwen. Het mooie is dat mijn moeder voor de liefde ging. Ik ging weieens naar Marokko op vakantie. Dat mijn vader daar vandaan komt, ervoer ik als een verrijking. Het gaf me ook een wat ander wereldbeeld. Dat is wat an ders dan je Marokkaans voelen." „Het is soms heel lastig. Met de SGP en CU heb ik goed samengewerkt om dingen te verbeteren in de zorg. Maar als het gaat om andere dingen, zoals bij mijn initiatiefwet tegen discriminatie van homo seksuele docenten, dan is het lastig om te zien dat zij er anders in staan. Ik probeer dan altijd te be denken: wat houdt ze nou tegen?" „Over de kabinetsformatie ga ik niets zeggen. Ik lees het wel in de reconstructie." AAN DE HAAK „Ofik een hardliner ben.ik ben D66'er, die staat voor bepaalde waarden. Ik vind wel dat je ambities moet hebben als het gaat over gelijke rechten en persoonlijke vrijheid. Die progressiviteit vind ik wel heel belangrijk en onze achterban ook. Als ie mand de vraag stelt: 'kun je het de Christenunie kwalijk nemen dat ze voor een aantal dingen staat?' dan zou ik die vraag met een wedervraag kunnen beantwoorden." „Soms wel ja. Er zijn wel onderwerpen waarbij dat speelt. Neem nou mensen met een beperking. De manier waarop je met hen omgaat, zegt echt iets over de beschaving van de samenleving. Er zit al tijd wel een beeld van: wat voor samenleving wil len we zijn?" „Ik krijg er echt buikpijn van als ik lees dat homo seksuele jongens stokslagen krijgen. Het gebeurt in dat soort landen waar extremisme eerder ont luikt. Dat gaat niet hand in hand met tolerantie je gens homoseksuelen. Het ergste dat je dan hoort bij een incident is: 'Het is zo ver weg.' Het vraagt om internationale betrokkenheid en waakzaam heid, ook in Nederland. Het gevoel van onveilig heid neemt toe. Mannen die op het Damrak in el kaar worden geslagen. Denk nooit: we zijn er. Ik kan niet bevatten dat het nodig is een ander in el kaar te slaan. Er is één keer naar me gespuugd. Zoiets vergeet je niet, al is het tig jaar geleden." „Het zijn niet de meest homovriendelijke landen. Een homoseksuele premier.ik hoop dat het ook betekent dat er een homovriendelijker klimaat ontstaat, dan ben ik er blij mee. Anders heb je er nog geen zak aan." zaterdag 29 juli 2017 Wanneer wist u dat u moeder wilde worden? U hebt als voorzitter van het COC gelobbyd voor de wet die het mogelijk maakt dat de 'meemoeder' haar kind kan erkennen of auto matisch het ouderschap krijgt. Het persoonlijke is ook politiek. U onthulde eind 2012 bij uw kandidatuur voor de Tweede Kamer dat u een Marokkaanse vader hebt. Waarom is dat zo denkt u? Nog één vraag over uw identiteit. Kunt u de Marokkaan in u definiëren? Confessionele partijen hebben vaak moeite met de waarden waar u voor staat. Hoe gaat u daarmee om? Klopt het dat u een van de grootste tegen standers was van een coalitie met de CU? VANGST Tijdens het binnen halen van een vis bleef die achter tus sen de rotsblokken. Het voelde aan als een tong. VAKANTIE „We gaan naar An- dalusië. Je hebt daar een heel mooie com binatie van strand, natuur, zee, lekker eten en cultuur." DROOM „Ik wilde dierenarts worden, maar er waren te veel stu denten. Ben er niet rouwig om, ik denk dat ik dat te veel ro mantiseerde." Vissen met Jan. /£?V Ook op video. IIr pzc.nl Kunt u dan in algemene zin iets zeggen over waarom u zo'n sterke drive hebt op - onder an dere - medisch-ethisch vlak in de richting van confessionele partijen? Is politiek bedrijven voor u een gevecht om de beschaving? Hoe kijkt u naar intolerantie in andere landen in deze zomer van Gay Prides? Hoe kijkt u naar de premiers van Servië en Ier land, die homoseksueel zijn?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 17